Zamów pomoc prawną

Odmowa przyjęcia mieszkania od dewelopera

W artykule wyjaśniamy co zrobić kiedy podczas odbioru technicznego inżynier znalazł sporo poważnych uchybień w stanie lokalu?
Potrzebujesz pomocy w sporze z deweloperem? Chcesz odstąpić od umowy albo skłonić dewelopera do zapłaty odszkodowania/zwrotu całości lub części środków?

Kto może zastrzec kary umowne w umowie deweloperskiej?

Zachęcamy do obejrzenia filmu o karach umownych w umowie deweloperskiej.

Odmowa przyjęcia mieszkania od dewelopera

Nie zawsze odbiór lokalu kończy się jego przejęciem w sposób wyżej opisany. Można odmówić odbioru technicznego lokalu, ale jedynie w przypadku znalezienia wad, których deweloper nie jest w stanie usunąć (tzw. wad istotnych np. brak balkonu, ściany, okna, drzwi). W przypadku znalezienia istotnych wad i usterek w lokalu można co prawda odmówić przyjęcia kluczy, ale mając do czynienia z typowym odbiorem technicznym (z wadami nadającymi się do naprawy w ciągu 30 dni) musimy pamiętać, że jako nabywcy mieszkania zostajemy "z niczym". Odbierając lokal i sporządzając protokół odbioru powinniśmy odebrać klucze do mieszkania i podpisać się pod protokołem. Obowiązek naprawy wad i usterek spoczywa na deweloperze z mocy prawa (na podstawie tzw. ustawy deweloperskiej) i to, że odmówimy podpisania protokołu i odebrania kluczy nie polepszy naszej sytuacji, a nawet pogorszy - nie będziemy uprawnieni do korzystania z lokalu i będziemy musieli czekać aż deweloper naprawi wad i usterki. Otrzymując klucze do wadliwego lokalu będziemy jedynie zobowiązani do wpuszczenia dewelopera w celu naprawy usterek. Lepiej więc otrzymać lokal z wadami i wpuścić dewelopera w celu ich naprawienia niż odmówić odbioru i czekać kolejny miesiąc aż deweloper naprawi wady.

Co to jest odbiór mieszkania

Odbiór mieszkania jest terminem funkcjonującym w relacjach deweloper-klient (nabywca lokalu mieszkalnego). Oznacza czynność sprawdzenia lokalu pod kątem prawidłowości jego wykonania, zakończoną odczytem liczników, podpisaniem protokołu odbioru lokalu i przejęciem kluczy do lokalu i budynku (ew. kluczy do innych pomieszczeń przynależnych do niego, jak piwnica, komórka lokatorska), kluczy do szafki z licznikami i zaworami centralnego ogrzewania i wody, kluczy do szafki z licznikiem prądu i głównym wyłącznikiem prądu w mieszkaniu) oraz kluczy do skrzynki pocztowej w hallu wejściowym do budynku. Niektóre z elementów wyposażenia stałego w mieszkaniu, jak skrzynka z rozdzielaczami centralnego ogrzewania lub teletechniczna skrzynka mieszkaniowa, niekiedy zamykane są na klucz, który powinniśmy otrzymać przy odbiorze mieszkania. Jeśli nabyliśmy stanowisko w garażu, podczas odbioru otrzymujemy także pilota, tzw. pestkę, służącą do otwierania bramy garażowej, bramy w ogrodzeniu i przejścia z garażu do klatki schodowej. Jeśli deweloper ich nie zamontował wcześniej w mieszkaniu, podczas odbioru dostaniemy także próg do drzwi wejściowych do lokalu (o ile w ogóle jest przewidziany) i głowice termostatyczne do regulacji zaworów grzejnikowych. Zwyczajowo po podpisaniu protokołu odbioru mieszkania przedstawiciel dewelopera wręcza nam dokumenty takie jak instrukcja obsługi mieszkania wraz z instrukcjami obsługi i kartami gwarancyjnymi wbudowanych urządzeń (np. wentylatorów i nawietrzaków ściennych lub okiennych, okien, drzwi wejściowych itd.). Jeśli przygotowując się do odbioru nie postaraliśmy się o przesłanie nam aktualnych planów lokalu, w tym rzutów branżowych (instalacje elektryczna i teletechniczna oraz instalacje sanitarne czyli  centralne ogrzewanie, woda zimna i ciepła, wentylacja), powinniśmy je otrzymać wraz z wspomnianymi wcześniej dokumentami. Niekiedy w tej sprawie deweloper odsyła nas do administratora budynku, który powinien je nam udostępnić, np. wysłać mailem lub pozwolić sfotografować lub skserować. 

Jeśli odebraliśmy lokal, możemy go użytkować. Niekiedy jest to utrudnione przez brak załączonego prądu. Podczas odbioru deweloper powinien wskazać sposób jego uzyskania a także podać namiary na operatorów internetu, telefonii i telewizji.

Aby sobie oszczędzić nerwów i nie przegapić usterek, które mogą nam przysporzyć dalszych kłopotów, warto skorzystać z pomocy fachowców Pewnego Lokalu.

Czy i jak mierzyć metraż przy odbiorze mieszkania?

Zachęcamy do obejrzenia filmu na temat pomiaru metrażu przy odbiorze mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Zobacz, jakie formalności czekają nabywców po odbiorze mieszkania.

Z filmu dowiesz się m.in. co, jeśli deweloper odmawia usunięcia wad po odbiorze mieszkania.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 4.8/5 na podstawie 13 opinii.

Zobacz, czym odbiór mieszkania różni się od przekazania kluczy.

Zachęcamy do obejrzenia filmu na temat relacji przekazania kluczy i odbioru technicznego.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka