Nie zawsze odbiór lokalu kończy się jego przejęciem w sposób wyżej opisany. Można odmówić odbioru technicznego lokalu, ale jedynie w przypadku znalezienia wad, których deweloper nie jest w stanie usunąć (tzw. wad istotnych np. brak balkonu, ściany, okna, drzwi). W przypadku znalezienia istotnych wad i usterek w lokalu można co prawda odmówić przyjęcia kluczy, ale mając do czynienia z typowym odbiorem technicznym (z wadami nadającymi się do naprawy w ciągu 30 dni) musimy pamiętać, że jako nabywcy mieszkania zostajemy "z niczym". Odbierając lokal i sporządzając protokół odbioru powinniśmy odebrać klucze do mieszkania i podpisać się pod protokołem. Obowiązek naprawy wad i usterek spoczywa na deweloperze z mocy prawa (na podstawie tzw. ustawy deweloperskiej) i to, że odmówimy podpisania protokołu i odebrania kluczy nie polepszy naszej sytuacji, a nawet pogorszy - nie będziemy uprawnieni do korzystania z lokalu i będziemy musieli czekać aż deweloper naprawi wad i usterki. Otrzymując klucze do wadliwego lokalu będziemy jedynie zobowiązani do wpuszczenia dewelopera w celu naprawy usterek. Lepiej więc otrzymać lokal z wadami i wpuścić dewelopera w celu ich naprawienia niż odmówić odbioru i czekać kolejny miesiąc aż deweloper naprawi wady.
Odbiór mieszkania jest terminem funkcjonującym w relacjach deweloper-klient (nabywca lokalu mieszkalnego). Oznacza czynność sprawdzenia lokalu pod kątem prawidłowości jego wykonania, zakończoną odczytem liczników, podpisaniem protokołu odbioru lokalu i przejęciem kluczy do lokalu i budynku (ew. kluczy do innych pomieszczeń przynależnych do niego, jak piwnica, komórka lokatorska), kluczy do szafki z licznikami i zaworami centralnego ogrzewania i wody, kluczy do szafki z licznikiem prądu i głównym wyłącznikiem prądu w mieszkaniu) oraz kluczy do skrzynki pocztowej w hallu wejściowym do budynku. Niektóre z elementów wyposażenia stałego w mieszkaniu, jak skrzynka z rozdzielaczami centralnego ogrzewania lub teletechniczna skrzynka mieszkaniowa, niekiedy zamykane są na klucz, który powinniśmy otrzymać przy odbiorze mieszkania. Jeśli nabyliśmy stanowisko w garażu, podczas odbioru otrzymujemy także pilota, tzw. pestkę, służącą do otwierania bramy garażowej, bramy w ogrodzeniu i przejścia z garażu do klatki schodowej. Jeśli deweloper ich nie zamontował wcześniej w mieszkaniu, podczas odbioru dostaniemy także próg do drzwi wejściowych do lokalu (o ile w ogóle jest przewidziany) i głowice termostatyczne do regulacji zaworów grzejnikowych. Zwyczajowo po podpisaniu protokołu odbioru mieszkania przedstawiciel dewelopera wręcza nam dokumenty takie jak instrukcja obsługi mieszkania wraz z instrukcjami obsługi i kartami gwarancyjnymi wbudowanych urządzeń (np. wentylatorów i nawietrzaków ściennych lub okiennych, okien, drzwi wejściowych itd.). Jeśli przygotowując się do odbioru nie postaraliśmy się o przesłanie nam aktualnych planów lokalu, w tym rzutów branżowych (instalacje elektryczna i teletechniczna oraz instalacje sanitarne czyli centralne ogrzewanie, woda zimna i ciepła, wentylacja), powinniśmy je otrzymać wraz z wspomnianymi wcześniej dokumentami. Niekiedy w tej sprawie deweloper odsyła nas do administratora budynku, który powinien je nam udostępnić, np. wysłać mailem lub pozwolić sfotografować lub skserować.
Jeśli odebraliśmy lokal, możemy go użytkować. Niekiedy jest to utrudnione przez brak załączonego prądu. Podczas odbioru deweloper powinien wskazać sposób jego uzyskania a także podać namiary na operatorów internetu, telefonii i telewizji.
Aby sobie oszczędzić nerwów i nie przegapić usterek, które mogą nam przysporzyć dalszych kłopotów, warto skorzystać z pomocy fachowców Pewnego Lokalu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!