Zarezerwuj odbiór

Co to jest odbiór mieszkania?

W artykule wyjaśniamy kwestie techniczne oraz formalności związane z odbiorem mieszkania.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Co to jest odbiór mieszkania

Uświadamiając sobie, iż odbiór mieszkania jest tak naprawdę momentem, od którego to najczęściej inwestor jest odpowiedzialny za swoją inwestycję, warto zatrudnić profesjonalną pomoc, która pomoże podczas odbioru. Inżynierowie Pewnego Lokalu są doświadczonymi fachowcami, którzy wiedzą na co należy zwrócić uwagę, jakie naprawy są kosztowne, a jakie można pominąć w protokole odbioru. Nasi fachowcy pozwolą cieszyć się nowym mieszkaniem. Gwarantują profesjonalną pomoc, dzięki której odbiór stanie się bezstresową przyjemnością.

Odbiór mieszkania – kwestie techniczne

Przygotowując się do odbioru, inwestor powinien wyposażyć się w sprzęt, który pomoże mu sprawdzić jakość wykończenia stanu deweloperskiego. Ważne jest, by w trakcie odbioru wychwycił wszystkie ewentualne wady i usterki, a także nieprawidłowości, jakie wynikają z nieprzestrzegania norm budowlanych. Każda wada wiąże się z dodatkowymi kosztami, które należy przeznaczyć na naprawę. Jeśli zostanie wykryta podczas odbioru, można założyć, że to deweloper będzie musiał naprawić ją na własny koszt.

Formalności związane z odbiorem mieszkania

W trakcie odbioru należy sporządzić protokół. To na jego podstawie do 30 dni od podpisania protokołu przez strony umowy można oczekiwać napraw wad i usterek. W ciągu 14 dni deweloper może się do uwzględnionych na piśmie usterek odnieść, co daje nam poczucie, że choć wykończenie mieszkania nie jest w pełni satysfakcjonujące, deweloper poczuwa się do naprawy dostrzeżonych wad. Należy wspomnieć, że w kwestiach spornych warto odwołać się do zapisów umowy przedwstępnej, w której zostały zawarte wszystkie istotne kwestie związane ze stanem deweloperskim. Wszelkie niezgodności, a także wady i usterki, które wynikają z niechlujności ekipy budowlanej muszą zostać naprawione, jeśli zostały zauważone w trakcie odbioru i uwzględnione w protokole. To bardzo ważne, by w protokole uwzględnić datę odbioru, ponieważ brak daty może spowolnić prace naprawcze.

Odbiór mieszkania - na co zwrócić uwagę?

Najlepiej, aby odbiór mieszkania odbywał się świetle dziennym, ponieważ światło naturalne pozwala na zobaczenie większej ilości szczegółów. Niemniej jednak odbiór przy świetle sztucznym również jest możliwy. Jeżeli nie możemy skorzystać z usług naszego inżyniera, to warto przygotować się do odbioru w następujący sposób: 

1. Przeanalizować dokładnie załączone do umowy deweloperskiej załączniki: standard wykończenia oraz rzuty lokalu

2. zapoznać się z normami budowlanymi i warunkami technicznymi, które powinien spełniać lokal. 

3. zakupić potrzebne narzędzia pozwalające na wykrycie wad i usterek.   

Odbiór techniczny mieszkania a odbiór kluczy

Miej świadomość, że odbiór techniczny mieszkania nie jest terminem tożsamym z odbiorem kluczy. Odbiór mieszkania nie oznacza również, że od tego momentu możemy użytkować lokal. Często zdarza się, że umowa deweloperska określa, że terminy odbioru i przekazania kluczy następują jednocześnie, jednak jest to kwestia zawsze indywidualna.  

 

Firma Pewny Lokal zapewnia wsparcie zarówno techniczne jak i prawne. Jeżeli potrzebujesz pomocy w odbiorze mieszkania lub potrzebujesz pomocy w analizie prawnej dokumentów od dewelopera zadzwoń do nas lub napisz maila: kontakt@pewnylokal.pl 

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 5 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka