Kalkulator należnego podatku niewątpliwie się wówczas przydaje. Jakie jeszcze narzędzia mogą być pomocne podczas obliczania stawki?
Kiedy decydujemy się na kupno mieszkania, musimy być przygotowani na to, że oprócz zapłaty za mieszkanie czekać nas będzie również uiszczenie podatków. W niniejszym artykule wyjaśnimy, czym jest PCC, kiedy się pojawia oraz ile wynosi.
Podatek PCC to podatek od czynności cywilnoprawnych, który płacimy przy różnego rodzaju transakcjach - w tym również przy transakcjach sprzedaży nieruchomości. PCC jest podatkiem transakcyjnym, a nie dochodowym, dlatego opłacamy go niezależnie od tego czy mamy dochód.
Gdy kupujemy, sprzedajemy działkę, mieszkanie na rynku wtórnym, to notariusz podczas sporządzania aktu notarialnego pobiera PCC i odprowadza go do urzędu skarbowego.
Stawka podatku od zakupu nieruchomości zależy od tego, czy nieruchomość jest z rynku wtórnego, czy pierwotnego. Mówiąc prościej: czy to mieszkanie po kimś, czy kupione od dewelopera. Przy wszystkich mieszkaniach z rynku wtórnego obowiązuje stawka 2 proc. PCC, czyli podatku od czynności cywilnoprawnych. Nie jest on wliczony w cenę, bo to notariusz odprowadza zwykle ten podatek od zakupu nieruchomości. Kalkulator dostępny w sieci sprawdzi się szczególnie, gdy wartość mieszkania jest duża, bo wówczas trzeba wydać dodatkowo nawet kilkanaście tysięcy złotych. W przypadku małych domków czy tanich mieszkań nie będzie to aż tak dotkliwe – trzeba zapłacić mniej więcej 1-2 tysiące złotych.
Jeśli mieszkanie jest nowe, to nie trzeba płacić PCC. Zamiast tego od ceny mieszkania odprowadzany jest VAT. To dla kupujących o tyle mało istotne, że zwykle robi to za nich deweloper, a VAT jest już w cenie mieszkania. Znajomość stawek pozwala zaoszczędzić, bo np. domy do 300 mkw i mieszkania do 150 mkw są opodatkowane na 8, a nie na 23 proc. VAT. W praktyce i tak mało kto kupuje do użytku prywatnego aż tak duże, nowe lokum. Deweloperzy też dbają, by ich nieruchomości miały niższy metraż ( i VAT), dzieląc np. duże mieszkania na dwa, a zamiast naprawdę dużych domów, proponując bliźniaki. Posiadacze dużych rodzin, którym mieszkanie o powierzchni ok. 150 mkw może się przydać, powinni jednak o tym pamiętać.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Specjalistyczny kalkulator obliczania podatku od zakupu nieruchomości nie jest potrzebny, gdy mowa o PCC. To 2 proc. ceny widocznej w umowie kupna-sprzedaży. Wystarczy obliczyć to na dowolnym kalkulatorze. Podatek od zakupu nieruchomości to jednak nie koniec wydatków, stąd często w narzędziach dla kupujących są uwzględnione też inne składowe, takie jak opłaty u notariusza czy prowizja agenta nieruchomości. Osobno to niewielkie kwoty, ale razem składają się czasem na kilkanaście tysięcy złotych.
Równie prosto można obliczyć stawkę podatku VAT. Wystarczy wiedzieć, czy jest to 8, czy 23 proc. W czasie sprzedaży mieszkania zwyczajowo deweloper podaje ją zresztą na fakturze, więc raczej nie sposób przeoczyć tej sumy. Po kalkulator podatku od zakupu nieruchomości warto sięgnąć wtedy, gdy inwestor waha się pomiędzy dwoma mieszkaniami z rynku pierwotnego i wtórnego i zastanawia się, jak na ich cenę wpływają podatki: PCC i VAT.
Nie ma zbyt wielu sposobów na to, by uzyskać zwolnienie z PCC przy zakupie domu. Można jednak znacznie go obniżyć dzięki odpowiednim narzędziom. Warto po nie sięgnąć jeszcze przed zakupem. Chodzi o takie instrumenty jak:
To nie tyle pomoc w obliczaniu podatku od zakupu nieruchomości, ale zestaw danych, które pozwalają negocjować i w efekcie zbić cenę mieszkania, a wraz z nią zmniejszyć stawkę samego podatku. Z kolei w przypadku zakupów od dewelopera warto zainwestować w odbiór techniczny. To nie tylko mniej problemów później, gdyby coś poszło nie tak. Wykryte na tym etapie wady czy niedociągnięcia lokalu mogą być też pretekstem do obniżenia ceny – w tym VAT. W dzisiejszych realiach rynku mieszkaniowego w Polsce nawet kilka procent obniżki może oznaczać łącznie kilkadziesiąt tysięcy złotych oszczędności, a przecież pomoc przy odbiorze technicznym kosztuje niewielki procent tej kwoty.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach Pewny Lokal.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!