Protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości

Potrzebujesz profesjonalisty do odbioru lub audytu technicznego nieruchomości?

Protokół zdawczo odbiorczy nieruchomości | 797 014 014

Moment odbioru nieruchomości od sprzedającego po jej zakupie jest właściwie najważniejszym w całym procesie kupna domu lub mieszkania.

Potrzebujesz pomocy przy odbiorze nieruchomości od dewelopera?

Zamów fachową pomoc w odbiorze z Pewny Lokal!

  • Nie da się sprawdzić odbieranego mieszkania lub domu bez profesjonalnego, atestowanego (i drogiego!) sprzętu pomiarowego oraz znajomości norm.
  • Naprawa usterek w standardowym mieszkaniu kosztuje średnio 30 000 zł — jeśli usterki zostaną zgłoszone podczas odbioru, to naprawi je deweloper.
  • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki w Twoim mieszkaniu. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie.
Duża dyspozycyjność.

Strzałka zarezerwuj

Pobierz wzór protokołu odbioru w pdf

pobierz plik
Pobierz pdf

Pobierz wzór protokołu odbioru w doc

pobierz plik
Pobierz doc

Dlatego tak ważne jest, aby przeprowadzić go w we właściwy sposób, a na potwierdzenie przekazania nieruchomości kupującemu podpisać stosowny dokument, jakim jest protokół zdawczo-odbiorczy. Jak powinien wyglądać taki protokół i czym różni się odbiór nieruchomości na rynku pierwotnym od tego przeprowadzanego na wtórnym?

Odbiór mieszkania od dewelopera - kiedy

Deweloper zaprasza nabywców na odbiór techniczny lokali po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie dla zakończonej inwestycji. Zaproszenie zawsze przekazywane jest w formie pisemnej. Deweloper wskazuje w nim termin odbioru, przy czym jeżeli nie jest on dla kupującego dogodny, wówczas nabywca powinien ustalić z deweloperem taki, który dla obydwu stron będzie akceptowalny. Gdyby jednak zdarzyło się, że nabywca dwukrotnie nie stawi się na odbiorze mieszkania, pomimo wezwań ze strony sprzedającego, wówczas deweloper ma prawo odstąpienia od zawartej umowy, co jednak w praktyce właściwie się nie zdarza.

Formalności związane z odbiorem na rynku pierwotnym

W przekazaniu mieszkania w przypadku zakupu na rynku pierwotnym obowiązkowo udział bierze nabywca (lub jego pełnomocnik) oraz przedstawiciel dewelopera. Dodatkowo często uczestniczy w nim też przedstawiciel generalnego wykonawcy (który zazwyczaj jest odpowiedzialny za naprawę stwierdzonych w lokalu wad), a także pomocnik kupującego, a więc ktoś posiadający stosowną wiedzę i umiejętności, umożliwiające wsparcie kupującego w kontroli mieszkania pod względem zgodności z dokumentacją umowną, a także z normami budowlanymi i prawem budowlanym. Najlepiej w takiej roli sprawdza się doświadczony inżynier bądź technik, który przy pomocy profesjonalnego sprzętu będzie w stanie kompleksowo zweryfikować stan techniczny mieszkania i wychwycić wszystkie, nawet najdrobniejsze, usterki w lokalu.

Odbiór techniczny - na co zwrócić uwagę

Podczas odbioru należy przede wszystkim przyjrzeć się:

  1. Tynkom i ścianom- pod kątem między innymi pęknięć w narożnikach, przy dylatacjach ściennych, przy kominach, w okolicach nadproży drzwi i okien, ubytków tynku przy kontaktach i włącznikach świateł, odspojeń tynku w narożnikach oraz przy łączeniu dwóch różnych materiałów budowlanych i nierówności powierzchni przy podejściach grzejników;
  2. Pionom, poziomom, płaszczyznom;
  3. Kątom- zgodnie z normą PN-B-70/B-10100 odchyłki należy mierzyć na ramieniu kątownika 100 cm;
  4. Stolarce okiennej i drzwiowej- najczęstszą usterką są rysy w strefie głównej szyb okiennych. Dodatkowo często stwierdzanymi i wadami są zabrudzenia ramy od strony balkonu i ubytki oraz podwinięcia uszczelek. Dobrze jest też sprawdzić odległość parapetu od grzejnika (nie powinna być mniejsza niż 10 cm);
  5. Wylewkom i podłogom;
  6. Balkonowi i przynależnościom;
  7. Instalacjom (elektrycznej, gazowej, wodno-kanalizacyjnej, teletechnicznej, wentylacyjnej)- pod kątem rozmieszczenia i zgodności z umową.

Warto również skorzystać ze sprawdzenia mieszkania kamerą termowizyjną, co pozwala na zweryfikowanie występowania w mieszkaniu tzw. mostków termicznych, pleśni, zawilgoceń etc.

Protokół odbioru na rynku pierwotnym - co powinien zawierać

W protokole, który zazwyczaj jest spisywany na druku dewelopera, powinny znaleźć się następujące elementy:

  • data,
  • adres i numer lokalu, jego metraż,
  • lista wad i usterek z podziałem na pomieszczenie i przynależności lub podzielona merytorycznie (z wyjątkiem przynależności), jak ma to miejsce w przypadku wzorcowego protokołu odbioru Pewnego Lokalu, tzn. na działy: Instalacje, Posadzki, Stolarka okienna i drzwiowa, Tynki, Przynależności, Inne, Uwagi,
  • podpisy kupującego (lub jego pełnomocnika) i przedstawiciela dewelopera, który ma obowiązek złożenia podpisu na protokole, niezależnie od jego oceny stwierdzonych wad.
pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Warto zaznaczyć, że podpisanie protokołu, niezależnie od ilości odnotowanych usterek, stanowi   podstawę do ich weryfikacji przez dewelopera (w ciągu 14 dni od dnia podpisania dokumentu) i naprawy uznanych przez niego wad (w ciągu 30 dni). Dlatego też niepodpisanie protokołu nie może być traktowane jako sposób na wyegzekwowanie od dewelopera rozwiązania kwestii nieprawidłowości w lokalu.

Warto zaznaczyć, iż w przypadku rynku pierwotnego odbiór lokalu nie jest zawsze jednoznaczny z odbiorem kluczy do niego. Jeżeli zgodnie z podpisaną przez nas umową klucze otrzymujemy w terminie odbioru, wówczas protokół musi zawierać też informację o stanie liczników oraz o ilości przekazanych kompletów kluczy. Może zdarzyć się, też tak, że ze względu na dużą ilość usterek w lokalu, w porozumieniu z deweloperem, kluczy nie odbieramy, pomimo iż zgodnie z naszą umową powinniśmy to zrobić, ale wstrzymujemy się z tym do tzw. drugiego odbioru. W takiej sytuacji pamiętać należy o umieszczeniu w protokole stosownej adnotacji.

Cały proces wygląda inaczej w przypadku odbioru nieruchomości zakupionej na rynku wtórnym.

Odbiór nieruchomości na rynku wtórnym

Ponieważ kupno nieruchomości na rynku wtórnym wiąże się z ryzykami, nieobecnymi w przypadku zakupu dokonywanego na rynku pierwotnym, bardzo duże znaczenie ma przeprowadzenie odbioru mieszkania przy wsparciu doświadczonego inżyniera lub technika.

Ze względu na fakt, że w przypadku mieszkania z rynku wtórnego w akcie notarialnym zazwyczaj nie umieszcza się informacji dotyczącej jego stanu technicznego, bardzo wskazane jest jego kompleksowe sprawdzenie. Dobrze jest zlecić taką kontrolę jeszcze przed zakupem mieszkania. Wówczas stosowny raport będziemy mogli załączyć do umowy przedwstępnej, a sprzedającego zobowiązać umownie do naprawy stwierdzonych usterek przed podpisaniem umowy przenoszącej własność.

Sprawdzenie nieruchomości pod względem technicznym polega na:

  • dokonaniu pomiaru metrażu rzeczywistego (co często wpływa na obniżenie ceny lokalu, który okazuje się być w rzeczywistości mniejszy, niż było to wskazane w ofercie sprzedaży),
  • weryfikacji stanu instalacji w lokalu,
  • sprawdzeniu stanu pomieszczeń przynależących do mieszkania: piwnic, boksów rowerowych etc.,
  • ocenie stanu podłóg, tynków, okien i drzwi.

Dzięki zleceniu takiej usługi ekspertom zyskamy pewność, że nie zaskoczą nas wady nieruchomości, o których nie mieliśmy pojęcia, podpisując umowę ze sprzedającym. Pozwoli nam to również na oszacowanie kosztów potencjalnego remontu, jeśli taki miałby być przeprowadzony.

Protokół zdawczo-odbiorczy nieruchomości - wzór

Protokół na rynku wtórnym pełni przede wszystkim funkcję dokumentu potwierdzającego przekazanie lokalu w stanie znanym obydwu stronom i ze wskazanym w nim wyposażeniem. Dla sprzedającego stanowi on dodatkowo podstawę do końcowego rozliczenia ze wspólnotą lub spółdzielnią, a także z dostawcami mediów.

Powinny znaleźć się w nim następujące elementy:

  • data i miejsce przekazania lokalu,
  • numer umowy sprzedaży,
  • ogólny opis mieszkania,
  • opis stanu technicznego mieszkania wraz ze wskazaniem ewentualnych istniejących usterek,
  • opis wyposażenia lokalu z podziałem na konkretne pomieszczenia (dobrze dołączyć też dokumentację fotograficzną),
  • stan liczników w lokalu,
  • ilość przekazanych kompletów kluczy, ewentualnie pilotów do garażu,
  • informacja dotycząca przynależności (piwnica, komórka lokatorska, boks rowerowy),
  • informacja odnośnie przekazanej dokumentacji technicznej dotyczącej lokalu i wyposażenia (np. gwarancje).

Jeżeli mamy taką możliwość, możemy dołączyć również dokumentację fotograficzną.

Pod protokołem, podobnie jak w przypadku dokumentu sporządzanego dla nieruchomości z rynku pierwotnego, podpisują się obydwie strony.

Usterki stwierdzone po odbiorze a rękojmia

Dzięki istnieniu rękojmi, ustawowego narzędzia służącego ochronie interesu nabywcy, kupujący nieruchomość, zarówno na rynku pierwotnym, jak i na wtórnym, mogą skorzystać z tego uprawnienia w celu dochodzenia od sprzedającego naprawienia wad, stwierdzonych w lokalu już po jego odbiorze. Rękojmia w przypadku nieruchomości obowiązuje przez pięć lat od momentu wydania przedmiotu umowy. Jeżeli nieruchomość nabywamy od dewelopera, wówczas nie ma możliwości modyfikacji rękojmi. W przypadku kupna na rynku wtórnym, gdy stronami umowy są osoby fizyczne (lub przedsiębiorcy) warunki obowiązywania rękojmi mogą zostać zmodyfikowane. Modyfikacje mogą polegać na:

  • rozszerzeniu rękojmi i wydłużeniu czasu jej obowiązywania,
  • ograniczeniu rękojmi,
  • wyłączeniu rękojmi.

Takie zmiany będą jednak bezskuteczne, jeżeli okaże się, że sprzedawca zataił podstępnie wadę przed kupującym.

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz profesjonalisty do odbioru lub audytu technicznego nieruchomości?

Zamów usługę
Karol, główny inżynier Pewny Lokal
Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Na co zwracać uwagę przy podpisywaniu protokołu odbioru?

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Film o dopuszczalnych odchyłkach przy odbiorze mieszkania.

Zachęcamy do obejrzenia.

Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 166 opinii.

Potrzebujesz profesjonalisty do odbioru lub audytu technicznego nieruchomości?

Zamów usługę

Odbierz mieszkanie z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie odebrać mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym lub wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: jak kupić nieruchomość od dewelopera?

okładka poradnika

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka