Polscy deweloperzy mieszkaniowi używają tego określenia dla określenia standardu, w jakim najczęściej oddają mieszkania na rynku pierwotnym. Jest to jednak pojęcie bardzo nieprecyzyjne i najogólniej oznacza, że kupujący mogą się spodziewać wykończonego w zakresie nieco ponad stan surowy zamknięty, pozwalającego na kontynuowanie prac we własnym zakresie w sposób niepowodujący większych zakłóceń w inwestycji, którą deweloper wraz z mieszkaniami przekazuje we władanie mieszkańcom. A więc pozostała część inwestycji mieszkaniowej w tym momencie jest całkowicie zakończona i może funkcjonować. Dlatego najczęściej wraz z odbiorem mieszkania kupujący sprawdza stanowisko dla swojego w garażu podziemnym, ewentualnie komórkę lokatorską a także jest zapoznawany z wyglądem części wspólnych budynku mieszkalnego lub całego osiedla. Brak dokładnej definicji stanu deweloperskiego powoduje, że przyszli mieszkańcy często zadają sobie pytanie, czy deweloper oddaje im mieszkanie zgodnie z postanowieniami zawartej umowy przedwstępnej. Uważne przeczytanie umowy i załącznika w postaci opisu standardów wykonania budynku i mieszkania pozwoli lepiej przygotować się do odbioru.
Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że w interesie dewelopera jest pomijanie wielu szczegółów w opisie standardów wykończenia w stanie deweloperskim. O atrakcyjności danej inwestycji decyduje głównie lokalizacja, dobrze rozplanowane mieszkania i cena, nie zaś szczegóły wykończenia i wyposażenia lokalu, które w stanie deweloperskim i tak jest skromne, bo ma zapewnić zgodę władz budowlanych na odbiór całości inwestycji i jako taką prezencję lokalu w momencie odbioru przez nabywców oraz funkcjonowanie nie w pełni wykończonych lokali w harmonii z całym budynkiem od momentu jego przekazania mieszkańcom. Dlatego standardy wykończenia mieszkań w różnych lokalizacjach mogą się od siebie nieco różnić. Deweloper o ugruntowanej pozycji na rynku mieszkaniowym będzie odważniej prezentował swoją ofertę obiecując różnego typu nowoczesne a czasem nawet nowatorskie rozwiązania techniczne, nie obawiając się, że nie wywiąże się z umowy i zawartych w niej zapisów dotyczących wykończenia mieszkań. Niestety, z tym wiąże się wyższa cena mieszkań.
Każdy etap budowy ma swoją nazwę. Zaczyna się od stanu zero, kolejnym jest stan surowy otwarty, po nim stan surowy zamknięty, aż wreszcie dochodzimy do stanu deweloperskiego. Nie jest to ostatni etap, po nim jest stan pod klucz, który oznacza tak naprawdę moment, w którym można się do mieszkania wprowadzić. Czym charakteryzuje się stan deweloperski? Co powinien mieć budynek, gdy chcemy odebrać stan deweloperski? Nie jest to etap oczywisty, ponieważ najczęściej doprecyzowuje go deweloper w umowie.
Firma początkująca w tej branży do zakupu mieszkań przede wszystkim będzie zachęcała niską ceną, czego skutkiem będzie obniżenie standardu wykończenia, co nie oznacza obniżenia jakości wykonania, lecz najczęściej mniejszy zakres wyposażenia (brak parapetów, wykończenia balkonów i tarasu, kabli teletechnicznych w wylewce, osprzętu do tv i internetu, domofonu, grzejników, pieca c.o., wygładzonej ściany w łazience, kratek wentylacyjnych, zaworów wody do podlewania ogrodu, schodów na ogród, trawnika na ogrodzie itp.). Takie skromne wykończenie z powodu niskiej ceny mieszkania powoduje jednak obawy odbierających mieszkanie także co do jakości wykonanych robót budowlanych i instalacyjnych, dlatego często zwracają się do firmy Pewny Lokal o sprawdzenie poprawności wykonania całego przedsięwzięcia i stwierdzenie, czy stan, w którym deweloper oddaje mieszkanie, można nazwać deweloperskim. Nasi specjaliści sprawdzają nie tylko jakość wykonania i zakres wyposażenia, a także doradzają, jakie jeszcze prace należy wykonać w mieszkaniu i proponują konkretne rozwiązania, które najczęściej stosują deweloperzy o większym doświadczeniu.
Etap, który kończy pracę budowlańców, otwiera możliwości docelowych właścicieli mieszkania, którzy czekają na to, by zacząć wykańczać wnętrza. To niezwykle ważny moment w pracy, ponieważ na tym etapie rola dewelopera się kończy. Warto zatem nastawić się na skrupulatne sprawdzenie szczegółów stanu deweloperskiego, by zostały one jeszcze poprawione przed ostatecznym podpisaniem umowy. W momencie, kiedy własność mieszkania zostanie przeniesiona na kupującego, nie będzie można żądać od dewelopera usunięcia usterek, które były wynikiem niechlujnego montażu lub pośpiechu. Warto sprawdzić wszystkie detale, które zostały włączone w stan deweloperski, by nie żałować braku zainteresowania zagadnieniem i ewentualnych strat finansowych.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!