Zarezerwuj odbiór

Stan deweloperski co to znaczy

Wyjaśniamy, co znaczy stan deweloperski.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Stan deweloperski, czym jest, co znaczy?

 

Polscy deweloperzy mieszkaniowi używają tego określenia dla określenia standardu, w jakim najczęściej oddają mieszkania na rynku pierwotnym. Jest to jednak pojęcie bardzo nieprecyzyjne i najogólniej oznacza, że kupujący mogą się spodziewać  wykończonego w zakresie nieco ponad stan surowy zamknięty, pozwalającego na kontynuowanie prac we własnym zakresie w sposób nie powodujący większych zakłóceń w inwestycji, którą deweloper wraz z mieszkaniami przekazuje we władanie mieszkańcom. A więc pozostała część inwestycji mieszkaniowej w tym momencie jest całkowicie zakończona i może funkcjonować. Dlatego najczęściej wraz z odbiorem mieszkania kupujący sprawdza stanowisko dla swojego w garażu podziemnym, ewentualnie komórkę lokatorską a także jest zapoznawany z wyglądem części wspólnych budynku mieszkalnego lub całego osiedla.

 

Brak dokładnej definicji stanu deweloperskiego powoduje, że przyszli mieszkańcy często zadają sobie pytanie, czy deweloper oddaje im mieszkanie zgodnie z postanowieniami zawartej umowy przedwstępnej. Uważne przeczytanie umowy i załącznika w postaci opisu standardów wykonania budynku i mieszkania pozwoli lepiej przygotować się do odbioru. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że w interesie dewelopera jest pomijanie wielu szczegółów w opisie standardów wykończenia w stanie deweloperskim. O atrakcyjności danej inwestycji decyduje głownie lokalizacja, dobrze rozplanowane mieszkania i cena, nie zaś szczegóły wykończenia i wyposażenia lokalu, które w stanie deweloperskim i tak jest skromne, bo ma zapewnić zgodę władz budowlanych na odbiór całości inwestycji  i jako taką prezencję lokalu w momencie odbioru przez nabywców oraz funkcjonowanie nie w pełni wykończonych lokali w harmonii z całym budynkiem od momentu jego przekazania mieszkańcom. Dlatego standardy wykończenia mieszkań w różnych lokalizacjach mogą się od siebie nieco różnić.

 

Deweloper o ugruntowanej pozycji na rynku mieszkaniowym będzie odważniej prezentował swoją ofertę obiecując różnego typu nowoczesne a czasem nawet nowatorskie rozwiązania techniczne, nie obawiając się, że nie wywiąże się z umowy i zawartych w niej zapisów dotyczących wykończenia mieszkań. Niestety, z tym wiąże się wyższa cena mieszkań.

 

Firma początkująca w tej branży do zakupu mieszkań przede wszystkim będzie zachęcała niską ceną, czego skutkiem będzie obniżenie standardu wykończenia, co nie oznacza obniżenia jakości wykonania lecz najczęściej mniejszy zakres wyposażenia (brak parapetów, wykończenia balkonów i tarasu, kabli teletechnicznych w wylewce, osprzętu do tv i internetu, domofonu, grzejników, pieca c.o., wygładzonej ściany w łazience, kratek wentylacyjnych, zaworów wody do podlewania ogrodu, schodów na ogród, trawnika na ogrodzie itp.). Takie skromne wykończenie z powodu niskiej ceny mieszkania powoduje jednak obawy odbierających mieszkanie także co do jakości wykonanych robót budowlanych i instalacyjnych, dlatego często zwracają się do firmy Pewny Lokal o sprawdzenie poprawności wykonania całego przedsięwzięcia i stwierdzenie, czy stan, w którym deweloper oddaje mieszkanie, można nazwać deweloperskim. Nasi specjaliści sprawdzają nie tylko jakość wykonania i zakres wyposażenia a także doradzają, jakie jeszcze prace należy wykonać w mieszkaniu i proponują konkretne rozwiązania, które najczęściej stosują deweloperzy o większym doświadczeniu.

autor

admin

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 11 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Baza wiedzy

Zobacz więcej

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka