Kupno mieszkania pod klucz oznacza możliwość natychmiastowego wprowadzenia się do lokalu po zakończeniu prac budowlanych i wykończeniowych. Jest to najpopularniejszy model wykończenia stosowany w Europie i Stanach Zjednoczonych. Oznacza, że lokal posiada zamontowaną kuchnię, armaturę łazienkową, oświetlenie, pomalowane ściany i zamontowane podłogi. W lokalu znajdują się również drzwi wewnątrzlokalowe, a jedyne co pozostaje wprowadzającym się jest zakup mebli ruchomych. Podstawową zaletą mieszkania pod klucz jest możliwość szybszego wprowadzenia się i uniknięcia dodatkowych kłopotów związanych z szukaniem ekipy remontowej. Należy jednak pamiętać, że wykończenie mieszkania pod klucz oznacza wyższą cenę za metr lokalu i nie jest to propozycja skierowana do osób, które chciałyby wykończyć mieszkanie wedle bardzo indywidualnego projektu.
Najczęściej spotykanym wariantem wykończenia na rynku pierwotnym jest standard deweloperski. Charakteryzuje się tym, że mieszkanie ma położone tynki, zamontowane parapety, zamontowane okna i drzwi wejściowe. W przeciwieństwie do standardu pod klucz, nabywca nie ma jednak możliwości zamieszkania w lokalu od razu po odbiorze kluczy. Brak przede wszystkim zamontowanego oświetlenia, wykończonych podłóg oraz zamontowanego wyposażenia w łazience. Z doświadczenia inżynierów firmy Pewny Lokal oraz prawników analizujących umowy deweloperskie wynika, że standard deweloperski można spotkać w nawet 90 proc. oddawanych inwestycji. Taka popularność tej formy wykończenia bierze się z faktu, że wielu nabywców chce wykończyć lokal na własną rękę licząc na znalezienie tańszych materiałów i bardziej opłacalnej ekipy remontowej.
Podstawowym dokumentem regulującym wykończenie lokalu jest standard wykończenia. Stanowi on załącznik do prospektu informacyjnego (tak samo jak umowa deweloperska i rzuty). W przypadku zakupu lokalu z wykończeniem pod klucz należy szczególną uwagę zwrócić właśnie na ten dokument. Standard powinien bardzo dokładnie określać w jakim standardzie lokal zostanie przekazany nabywcy. Powinien przy tym precyzować każdy element lokalu: markę urządzeń kuchennych, lamp, podłóg, armatury itp. Nabywca przy odbiorze technicznym powinien bardzo dokładnie sprawdzić lokal nie tylko pod kątem wad i usterek typowo budowlanych, ale również sprawdzić wykończenie wszystkich elementów, które nie znalazłyby się, gdyby lokal został oddany w standardzie deweloperskim. Chodzi tu o zweryfikowanie czy deweloper rzeczywiście wykonał wykończenie na podstawie przedstawionego projektu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!