Zarezerwuj odbiór Najszybciej zarezerwujesz odbiór online - tak jak 81% naszych klientów

Umowa sprzedaży działki

Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy sprzedaży działki.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w kwestiach prawnych?
Zamów analizę prawna

Umowa sprzedaży działki  - na co zwrócić uwagę?

Rodzaje działek – jak nabyć lub sprzedać poszczególne działki?

Działki możemy mieć różne, tzw. działka zazwyczaj stanowi przedmiot prawa własności, ale wcale nie musi. Zawsze możemy mieć do czynienia z gruntem oddanym w użytkowanie wieczyste, albo rodzinnym ogródkiem działkowym.

W sensie faktycznym nie robi to nam większej różnicy, w letni, słoneczny dzień możemy wypoczywać zarówno na nieruchomości rolnej stanowiącej przedmiot prawa własności, jak i na nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste.

Więc na czym polega różnica?

Zasadnicza różnica przy zakupie lub sprzedaży ma charakter dwojaki. Z jednej strony trzeba mieć na uwadze sam charakter czynności prawnej sprzedaży. Natomiast z drugiej strony, co nawet ważniejsze należy właściwie ocenić tytuł prawny do nieruchomości pod kątem możliwości zagospodarowania działki. W większości sytuacji, po dokonaniu zakupu chcielibyśmy np. wyciąć jakieś drzewko, postawić domek itp.. Niestety niejednokrotnie może się zdarzyć, że całe nasze plany spłoną na panewce przez zwykłe formalności.

Umowa kupna działki - na co zwrócić uwagę

Własność działki – problemy

Problemy z tytułem własności do działki mogą się ujawnić już na etapie zakupu. Zazwyczaj sprzedający musi przynieść do notariusza szereg dokumentów, jednakże i to może nie wystarczyć.

Zanim dokonamy zakupu lub sprzedaży działki trzeba sprawdzić czy przypadkiem nie jest to nieruchomość rolna. Jeżeli nieruchomość stanowi działkę rolniczą, a Państwo nie jesteście tzw. Rolnikiem Indywidualnym, zamieszkałym w powiecie, w którym znajduje się nieruchomość lub powiecie sąsiednim – to niestety takiej nieruchomości kupić Wam nie wolno. Oczywiście jest to możliwe pod warunkiem ukończenia wyższych studiów rolniczych, jednakże to wymaga sporo zachodu.   

Umowa przedwstępna sprzedaży działki

Możliwości zagospodarowania działki

Działkę kupuje się zawsze w jakimś celu. Każdy nabywca ma w głowie plan „jak ja bym tu urządził…”, Może chcesz wybudować dom, może altanę, może ściąć drzewo lub drzewo zasadzić?

Bez znaczenia jest co tam ma być, zawsze przez zakupem trzeba ustalić co się da zrobić, a czego nie. Praktyka pokazuje, że zasadniczo rzadko jest możliwe znalezienie nieruchomości, na której byłoby możliwe wykonanie wszystkiego czego chcemy.

Jeżeli nieruchomość oddano w użytkowanie wieczyste, to właścicielem jest zawsze miasto. W tej umowie jest określone co na działce można, a czego nie. Może być oddana w celu np. prowadzenia stacji benzynowej. Potem się okazuje, że ta umowa (oddania w użytkowanie) wcale nie jest wymagana u notariusza, nabywamy działkę i w chwili odmownej decyzji o pozwoleniu na budowę jesteśmy niemiło zaskoczeni.

Problemem może też być samo ustalenie jaki jest status pożądanej nieruchomości, trzeba umieć dotrzeć do planów miejscowych, dokumentu studium uwarunkowań rozwoju przestrzennego gminy, zbadać warunki techniczne, które wynikają z Prawa budowlanego.

Dla osoby niebędącej prawnikiem wyspecjalizowanym tylko w nieruchomościach może to być trudne, a czasami nawet błędne. Niestety poziom skomplikowania przepisów i wielość regulacji sprawia, że nie da się takiej informacji uzyskać w urzędzie. Ta informacja oczywiście jest do uzyskania w urzędzie, ale zazwyczaj w kilku różnych budynkach, u kilkunastu urzędników po małym wycinku.

Tym samym zapraszamy do skorzystania z usług naszego zespołu prawników w celu zabezpieczenia swoich interesów przy podpisywaniu umowy sprzedaży działki.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 4.9/5 na podstawie 23 opinii.

Jak wygląda odbiór mieszkania?

Zobacz film z odbioru mieszkania z ekspertem Pewny Lokal

Kupujesz mieszkanie od dewelopera?

Zobacz wywiad z ekspertem Pewny Lokal o najważniejszych kwestiach prawnych związanych z zakupem mieszkania

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka