Podczas odbioru, nabywca ma możliwość zweryfikowania poprawności realizacji projektu, zgodności ze standardem wykończenia, a także dokładnego obejrzenia lokalu pod kątem ewentualnych usterek. Nie bez znaczenia jest tu znajomość sztuki budowlanej. „Sztukę budowlaną” rozumieć należy jako zbiór obowiązujących regulacji prawnych, ale też norm budowlanych oraz „Warunków technicznych wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych”, opracowanych przez Instytut Techniki Budowlanej. Ponieważ nie jest to powszechna wiedza, dobrze jest podczas odbioru skorzystać z pomocy specjalisty, którego wsparcie będzie gwarancją dobrze przeprowadzonego odbioru.
Normy budowlane a odchyłki
Warto podkreślić, że normy budowlane określają również dopuszczalne odchyłki od nich, co oznacza, że część wad może być dopuszczalna, a inne już nie.
Pomiar powierzchni- norma PN-ISO 9836:1997; powierzchnia obliczana jest w świetle wyprawionych ścian po podłodze, bez uwzględnienia listew przypodłogowych, progów, cokołów. Do powierzchni nie są wliczane przejścia drzwiowe, podobnie jak wnęki na grzejniki c.o.. Pomiarów dokonuje się z dokładnością do 1 cm.
Wysokość pomieszczeń- zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 2002 roku wysokość pomieszczeń, przeznaczonych na pobyt ludzi, powinna wynosić min. 2,5 m (2,2 m dla pomieszczeń na poddaszu oraz łazienek z wentylacją mechaniczną).
Stolarka okienna- norma PN-EN 1279-1 oraz PN-EN ISO 12543-6. Ocenę stanu oszklenia przeprowadza się z odległości 2 m, dopuszcza się rysy liniowe do 15 mm długości. Okna są sprawdzane również pod względem termoizolacyjności, izolacji akustycznej etc..
Stolarka drzwiowa- norma PN-EN- 12519:2007. Drzwi wejściowe powinny mieć szerokość min.0,9 m, a drzwi wewnętrzne w lokalu- co najmniej 0,8 m. Wysokość powinna wynosić min, 2 m.
Tynki gipsowe- norma PN-B-10110:2005. Nie ma w niej podziału na różne kategorie tynku. Określa barwę tynku i dopuszczalne odchyłki, a także grubość tynków na ścianach i suficie oraz ich powierzchnię.
Normy dotyczące łazienki- zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Budownictwa dopuszczalna kubatura to 8 m3 (przy obecności urządzenia gazowego) lub 6,3 m3 (bez urządzenia gazowego) oraz odpowiednio 8 m3 i 5,5 m3 w przypadku pomieszczeń z wentylacją mechaniczną.
Normy dotyczące kuchni- norma PN-83/B-03430. Przez kanał wywiewny w kuchni należy usuwać od 30 do 70 m3/h. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w kuchni powinno znajdować się okno (oprócz mieszkań jednopokojowych, wówczas konieczna jest wentylacja). Jeżeli kuchnia znajduje się w aneksie, w pomieszczeniu musi być wentylacja mechaniczna lub grawitacyjna.
W ramach odbioru mieszkania dobrze jest też dokładnie obejrzeć przynależące do niego miejsce postojowe, komórkę lokatorską bądź boks rowerowy, jeżeli oczywiście takie przynależności posiadamy.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które
według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:
Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!
Banki uzależniają kredytowanie także od stanu prawnego i technicznego mieszkania lub budynku. Na rynku wtórnym oraz na rynku pierwotnym, wskażemy Ci ewentualne wady prawne mieszkania, które utrudnią uzyskanie kredytu. Wreszcie, pomożemy Ci w analizie umowy kredytu hipotecznego - jako kancelaria wyspecjalizowana w pomaganiu nabywcom przy transakcjach nieruchomościowych mamy spore doświadczenie w analizie umów kredytowych.
Mogą być bardzo wysokie. Z naszych raportów prawnych dowiesz się np. czy deweloper nie chce przerzucić na Ciebie opłat notarialnych w sposób niezgodny z umową deweloperską. Przy analizie umów na rynku wtórnym powiemy Ci, czy taksa notarialna nie jest nadmiernie wysoka.
W akcie notarialnym mogą kryć się niekorzystne klauzule, m.in. nakładające wygórowane kary umowne, czy zwalniające sprzedawcę lub z dewelopera z odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Nasza kancelaria oferuje usługę kompleksowego sprawdzenia umowy z deweloperem, a także pomoc w podpisaniu bezpiecznej umowy na rynku wtórnym (przedwstępnej, sprzedaży czy przenoszącej własność).
Duża część mieszkań obciążona jest z hipoteką, a na nieruchomościach ciążą też inne roszczenia. Chodzi zarówno o rynek pierwotny, jak i o rynek wtórny. Na rynku wtórnym niemiłą niespodzianką może być np. hipoteka wzięta przez wspólnotę na modernizację kamienicy, roszczenia reprywatyzacyjne czy służebności. Pomożemy zabezpieczyć się przed powyższymi ryzykami. Na rynku pierwotnym wskażemy też, jak uchronić się w umowie deweloperskiej przed tym, żeby hipoteka, którą deweloper obciążył grunt, nie "przeniosła się" na mieszkanie.
Na rynku wtórnym, dzięki pomocy naszych prawników dowiesz się m.in., jakie prawa i do czego nabywasz (np. do piwnicy i garażu). Nasi prawnicy pomogą też w bezpiecznym podpisaniu umowy (zarówno umowy deweloperskiej, jak i jakiejkolwiek umowy na rynku wtórnym), tak żeby nabywca był w 100 proc. zabezpieczony, że kupuje wszystkie prawa do nieruchomości.
Warto przed kupnem mieszkania sprawdzić wysokość czynszu lub opłat przekształceniowych za użytkowanie wieczyste. Potencjalnie wygórowaną wysokość takich opłat jesteśmy w stanie zasygnalizować np. dzięki analizie ksiąg wieczystych czy prospektu informacyjnego dewelopera. Podczas przeglądu/odbioru technicznego mieszkania lub domu, dzięki badaniu kamerą termowizyjną, możemy wykryć potencjalnie wysokie koszty ocieplenia lokalu lub domu.
Zawsze warto ją negocjować – zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Wyniki naszych audytów bardzo często są wykorzystywane przez nabywców nieruchomości do "zbijania" w dół ceny. Informacje o usterkach technicznych mieszkania lub domu albo o wysokich szacunkowych kosztach remontu często sprawiają, że sprzedawca lub deweloper obniżają cenę.
Czy sprzedawca jest rzeczywiście właścicielem mieszkania? Jak deweloper zabezpiecza nabywców przed ewentualnym bankructwem? Nasze raporty prawne odpowiedzą na oba pytania. Na rynku wtórnym zweryfikujemy (m.in. dzięki lekturze tzw. zupełnych wersji ksiąg wieczystych), czy sprzedawca ma wszystkie prawa do nieruchomości. Na rynku pierwotnym, powiemy Ci, czy deweloper zamierza finansować inwestycję w bezpieczny sposób oraz, czy doświadczenie dewelopera wskazuje na terminowe oddanie inwestycji.
Lokalizacja może znacząco wpłynąć na cenę nieruchomości. Dzięki naszym audytom prawnym nieruchomości na rynku wtórnym dowiesz się np. jaki procent mieszkań w budynku stanowią lokale komunalne - takie informacje da się wyczytać z księgi wieczystej. Na rynku wtórnym oferujemy także sprawdzenie m.in. jakości powietrza oraz przestępczości w danej lokalizacji. W ramach audytów działek oceniamy też czy działka nie znajduje się w strefie chronionej, a tym samym, jaki rodzaj domów da się na niej wybudować. Przy analizie umowy deweloperskiej sprawdzamy, czy w pobliżu przedsięwzięcia deweloperskiego planowane są tzw. uciążliwe inwestycje (np. cmentarz, czy oczyszczalnia ścieków).
Podczas przeglądu technicznego mieszkania na rynku wtórnym ocenimy stan budynku oraz części wspólnych (np. klatek schodowych, piwnic). Wykonujemy kompleksowe badania termowizyjne budynków kamerami wysokiej jakości marki FLIR. Również na rynku pierwotnym oferujemy usługę sprawdzenia części wspólnych budynku wraz z zagospodarowaniem terenu (pod kątem m.in. zgodności z dokumentacją projektową i standardem).
Na rynku wtórnym ocenimy stan techniczny mieszkania lub domu. W ramach przeglądu technicznego na rynku wtórnym ocenimy m.in. stan instalacji oraz oszacujemy koszty remontu. Na rynku pierwotnym w ramach odbioru technicznego mieszkania lub domu sprawdzimy zgodność nieruchomości z normami budowlanymi, załączonym do umowy deweloperskiej standardem wykończenia, a także pod kątem usterek. W ramach badania kamerą termowizyjną, zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym, wykryjemy niewidoczne gołym okiem mostki termiczne, zacieki i zawilgocenia.
Podczas przeglądu mieszkania i domu na rynku wtórnym nasi inżynierowie zweryfikują metraż - często rzeczywisty metraż nieruchomości jest niższy niż ten podany w ogłoszeniu czy w księgach wieczystych. Przy analizie umowy deweloperskiej powiemy Ci, czy deweloper zastosował poprawną normę pomiaru metrażu oraz, kto zapłaci nadwyżkę za mieszkanie w razie różnicy między metrażem projektowym a powykonawczym.