Warunki techniczne odbioru mieszkania

Odbiór mieszkania to ważny moment dla kupującego, dowiedz się dlaczego. Zapraszamy do lektury.
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w odbiorze technicznym?
Zarezerwuj termin odbioru

Posadzki podczas odbioru mieszkania.

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy dotyczącej odbioru posadzek przy odbiorze mieszkania.

Spis treści:

1. Odbiór mieszkania - sztuka budowlana
2. Normy budowlane a odchyłki

1. Odbiór mieszkania - sztuka budowlana

Podczas odbioru, nabywca ma możliwość zweryfikowania poprawności realizacji projektu, zgodności ze standardem wykończenia, a także dokładnego obejrzenia lokalu pod kątem ewentualnych usterek. Nie bez znaczenia jest tu znajomość sztuki budowlanej. „Sztukę budowlaną” rozumieć należy jako zbiór obowiązujących regulacji prawnych, ale też norm budowlanych oraz „Warunków technicznych wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych”, opracowanych przez Instytut Techniki Budowlanej. Ponieważ nie jest to powszechna wiedza, dobrze jest podczas odbioru skorzystać z pomocy specjalisty, którego wsparcie będzie gwarancją dobrze przeprowadzonego odbioru.

2. Normy budowlane a odchyłki

Warto podkreślić, że normy budowlane określają również dopuszczalne odchyłki od nich, co oznacza, że część wad może być dopuszczalna, a inne już nie.

  1. Pomiar powierzchni- norma PN-ISO 9836:1997; powierzchnia obliczana jest w świetle wyprawionych ścian po podłodze, bez uwzględnienia listew przypodłogowych, progów, cokołów. Do powierzchni nie są wliczane przejścia drzwiowe, podobnie jak wnęki na grzejniki c.o.. Pomiarów dokonuje się z dokładnością do 1 cm.
  2. Wysokość pomieszczeń- zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 2002 roku wysokość pomieszczeń, przeznaczonych na pobyt ludzi, powinna wynosić min. 2,5 m (2,2 m dla pomieszczeń na poddaszu oraz łazienek z wentylacją mechaniczną).
  3. Stolarka okienna- norma PN-EN 1279-1 oraz PN-EN ISO 12543-6. Ocenę stanu oszklenia przeprowadza się z odległości 2 m, dopuszcza się rysy liniowe do 15 mm długości. Okna są sprawdzane również pod względem termoizolacyjności, izolacji akustycznej etc..
  4. Stolarka drzwiowa- norma PN-EN- 12519:2007. Drzwi wejściowe powinny mieć szerokość min.0,9 m, a drzwi wewnętrzne w lokalu- co najmniej 0,8 m. Wysokość powinna wynosić min, 2 m.
  5. Tynki gipsowe- norma PN-B-10110:2005. Nie ma w niej podziału na różne kategorie tynku. Określa barwę tynku i dopuszczalne odchyłki, a także grubość tynków na ścianach i suficie oraz ich powierzchnię.
  6. Normy dotyczące łazienki- zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Budownictwa dopuszczalna kubatura to 8 m3 (przy obecności urządzenia gazowego) lub 6,3 m3 (bez urządzenia gazowego) oraz odpowiednio 8 m3 i 5,5 m3 w przypadku pomieszczeń z wentylacją mechaniczną.
  7. Normy dotyczące kuchni- norma PN-83/B-03430. Przez kanał wywiewny w kuchni należy usuwać od 30 do 70 m3/h. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w kuchni powinno znajdować się okno (oprócz mieszkań jednopokojowych, wówczas konieczna jest wentylacja). Jeżeli kuchnia znajduje się w aneksie, w pomieszczeniu musi być wentylacja mechaniczna lub grawitacyjna.
     

W ramach odbioru mieszkania dobrze jest też dokładnie obejrzeć przynależące do niego miejsce postojowe, komórkę lokatorską bądź boks rowerowy, jeżeli oczywiście takie przynależności posiadamy.

Pewny Lokal to największa w Polsce firma inżynieryjna specjalizująca się w odbiorach mieszkań i domów. Co miesiąc pomagamy setkom nabywców w odbiorze nieruchomości od dewelopera. Mamy najwięcej pozytywnych opinii. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Stolarka okienna przy odbiorze mieszkania.

Zobacz, na czym powinno polegać sprawdzenie stolarki okiennej podczas odbioru mieszkania.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Jakie są dopuszczalne odchyłki dewelopera?

Zobacz film o dopuszczalnych odchyłkach dewelopera podczas odbioru mieszkania.

DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 2 opinii.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Zachęcamy do obejrzenia rozmowy z naszym inżynierem.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka