Pierwsze na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że standard deweloperski nie zawsze oznacza to samo. Dom w tym standardzie u jednego dewelopera może znacząco różnić się stanem od innego domu, także oddanego w stanie deweloperskim. Jak więc widać nie jest to pojęcie, które wyznacza jakieś bardzo sprecyzowane normy odnośnie tego jak będzie wyglądał nasz dom po zakończeniu budowy przez dewelopera. Różnice mogą pojawić się już w prospekcie informacyjnym, gdzie opisany będzie stan nieruchomości jak i w momencie ukończenia inwestycji.
Często zdarza się, że klienci decydują się na tańszy dom nie analizując standardu wykończenia. Może się zdarzyć, że tańsza oferta finalnie okaże się droższa ponieważ deweloper w celu obniżenia ceny np. nie zastosował przegród oddzielających segmenty, nie założył poręczy przy schodach, czy też nie wykończył balkonu. Brak tych elementów będzie oznaczał, że będziemy musieli ponieść większe koszty na etapie wykończeniowym. Wynika z tego przestroga, że oprócz ceny spójrzmy także na oferowany standard wykończenia. Jeżeli mamy droższy dom, ale o bogatym standardzie wykończenia trzeba rozważyć czy nie będzie to dla nas finalnie bardziej opłacalne.
Zanim zabierzemy się za prace wykończeniowe w domu musimy przeprowadzić odbiór techniczny. Jest to bardzo ważny etap całego procesu związanego z nabyciem nowej nieruchomości. Na tym etapie mamy możliwość zobowiązania dewelopera do naprawy wszelkich usterek na jego koszt. Dokładnie przeprowadzony odbiór techniczny jest konieczny, aby nie narazić się na ogromne wydatki wynikające z naprawy tego co deweloper zepsuł podczas budowy. Coraz więcej osób, dokonuje świadomego wyboru i do procesu odbioru technicznego zatrudnia wykwalifikowanego specjalistę. Inżynier sprawdzi dla nas czy to co wykonał deweloper jest zgodne z projektem architektonicznym i standardem wykończenia (m.in. czy klasa tynków, rodzaj stolarki zgadzają się z rzeczywistością). Następnie dokona kontroli w zakresie usterek budowlanych, sprawdzi odchylenia od płaszczyzny tynków, „prostość” kątów, ubytki, skontroluje wylewki, okna i parapety, balkon, schody, drzwi, instalacje. W przypadku domów konieczne będzie także sprawdzenie elewacji, niwelacji terenu oraz zagospodarowania najbliższej okolicy domu. Jak widać audyt obejmuje mnóstwo elementów, a sama kontrola trwa zazwyczaj parę godzin. Dodatkowo w przypadku domu warto sprawdzić czy nie posiada on usterek niewidocznych gołym okiem jak np. zawilgocenia, zacieki, ogniska korozji biologicznej. Do tego celu należy użyć kamery termowizyjnej. Natomiast do kontroli m.in. odchyłki płaszczyzny posadzki trzeba wykorzystać laser krzyżowy. Fachowiec dopilnuje, aby wszystkie usterki znalazły się w protokole odbioru. Deweloper zgodnie z ustawą deweloperską ma 14 dni na ustosunkowanie się do listy usterek oraz 30 dni na ich naprawę na własny koszt.
Jesteśmy już po odbiorze technicznym, deweloper usunął usterki. Możemy przystępować do prac wykończeniowych w domu. Ustalmy dokładnie z ekipą remontowo-budowlaną zakres prac, kto będzie dostarczał materiały, jak będziemy rozliczać się z wykonanych zadań itd. Umowa z ekipą powinna być możliwe szczegółowa, aby na końcowym etapie nie powstały niepotrzebne niedomówienia.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.
Sprawdź rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy sprawdzić Twoją ekipę w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Skonstruujemy lub sprawdzimy umowę, którą podpisujesz z ekipą.
Najważniejsze zagadnienia w zacięgu kliknięcia.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!