Wypowiedzenie umowy deweloperskiej zazwyczaj jest problematycznie i trudne do przeprowadzenia, nie oznacza to jednak, że umowa ta jest „nierozerwana”. W optymalnej wersji wydarzeń warto sprawdzić możliwość wypowiedzenia umowy deweloperskiej jeszcze przed jej podpisaniem i upewnić się, że zawarte w niej warunki nam odpowiadają i w dostateczny sposób nas zabezpieczają. Często jednak zdarza się, że nasza umowa nie zawiera satysfakcjonujących dla nas rozwiązań. Z poniższego artykułu dowiesz się jakie są prawne możliwości odstąpienia od umowy.
Regulacje Twoich praw i obowiązków względem dewelopera określa od 2012 roku ustawa deweloperska. Ustawa ta jasno określa w jakich sytuacjach możesz odstąpić od umowy deweloperskiej bez żadnych konsekwencji (deweloper jest wtedy zobligowany do zwrócenia wszelkich przekazanych mu środków finansowych). Forma notarialna umowy deweloperskiej co do zasady skutkuje tym, że ustawowe prawa będą nam przysługiwały, a ich wyegzekwowanie nie będzie prostsze, niż w przypadku innych umów podpisywanych z deweloperem. Warto jednak wiedzieć, kiedy możemy skorzystać z przywilejów danych nam przez ustawę.
Ustawowe prawo do odstąpienia od umowy deweloperskiej wymienione jest w artykule 29 ustawy deweloperskiej. Ustawa przewiduje możliwość odstąpienia w przypadku nieuczciwych (świadomie lub nie) zachować dewelopera. W szczególność możemy odstąpić od umowy w przypadku, gdy:
Czas na odstąpienie na podstawie wyżej wymienionych punktów wynosi 30 dni (jest to ustawy termin) od momentu zawarcia umowy deweloperskiej. Dodatkowo ustawa przewiduje możliwość odstąpienia od umowy w przypadku, gdy że deweloper nie przeniesie na Ciebie praw własności mieszkania w odpowiednim, określonym w umowie terminie. W takim przypadku możesz odstąpić od umowy deweloperskiej po wyznaczeniu dodatkowego terminu 120 dniowego, w którym deweloper powinien przenieść na Ciebie własność.
Nasza umowa deweloperska nie musi się ograniczać tylko od ustawowych praw. Nasz deweloper mógł w umowie przyznać nam dodatkowe uprawnienia, które możemy wykorzystać, by odstąpić o umowy. W tym celu potrzebna jest szczegółowa analiza zapisów naszego aktu. Niestety może okazać się, że odstąpienie od umowy deweloperskiej nie jest możliwe na mocy nadanych nam praw w umowie deweloperskiej.
To, czy, na jakich warunkach i po poniesieniu jakich kosztów można wypowiedzieć lub odstąpić od umowy z deweloperem zależy od wielu czynników, jednak przede wszystkim od treści poszczególnych zapisów samej umowy. Zapraszamy do kontaktu w celu przygotowania dla Państwa opinii prawnika, w której - na podstawie przesłanego skanu umowy - odpowiadamy m.in. na następujące pytania:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą prawną, prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy (kontakt@pewnylokal.pl)
Sprawdź fragment szkolenia.
Obejrzyj jedną z naszych lekcji.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Eksperci wyjaśniają wszystkie Twoje wątpliwości.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!