Wyróżniamy ustawowe prawo odstąpienia od umowy według art. 29 ustawy deweloperskiej, które przysługuje nabywcy, jak i deweloperowi. Tam znajdują się określone przypadki, gdyby deweloper okazał się w jakiś sposób nie uczciwy, czyli:
Jeżeli pojawi się któryś z wymienionych przypadków, możemy odstąpić od umowy w ciągu 30 dni od jej zawarcia. W przypadku np. przekroczenia terminu, w którym deweloper miał przenieść na nas własność lokalu nie jest tak, że możemy od razu kolejnego dnia odstąpić od umowy. Musimy wówczas wyznaczyć deweloperowi dodatkowy 120-dniowy termin, w którym to powinien dokonać przeniesienia na nas własności. Dopiero po upływie tego dodatkowego terminu będziemy mogli rozwiązać umowę.
Natomiast deweloper może odstąpić od umowy deweloperskiej, gdy nabywca nie wypłaci w terminie lub danej wysokości zaległych kwot, pomimo wezwań kierowanych od dewelopera i po upływie 30 dni od doręczenia wezwania.
Deweloper może także odstąpić od umowy, gdy nabywca nie przestrzega terminu odbioru lokalu czy podpisu aktu notarialnego, pomimo wezwań do wykonania tych działań.
Ważne jest, aby w umowie zawrzeć dodatkowe klauzule, które dają nam prawo odstąpienia od umowy deweloperskiej w różnych sytuacjach według Art. 395. § 1 np. gdy nabywca nie uzyska kredytu hipotecznego. Jeżeli odstąpimy od umowy, będzie ona traktowana jako niezawarta, a wszelkie świadczenia będą podlegały zwrotowi. Termin odstąpienia od umowy powinien być zawarty w jej treści, czyli musi być określona dokładna data końcowa lub okres czasu. Jeżeli w umowie nie zawrzemy terminu odstąpienia od umowy, utracimy ważność tego zapisu. W przypadku umownego prawa do odstąpienia strony mogą się umówić na tzw. odstępne, czyli wypłacenie pieniędzy stronie, której zależało na umowie.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Chcielibyśmy tu zaznaczyć, że obie strony za odstąpienie od umowy deweloperskiej mogą spodziewać się kary. Jej wysokość oraz termin spłaty zależy od zapisów zawartych we wspomnianej umowie. Zwyczajowo jest to około 5% wartości nieruchomości. Ponadto przy zerwaniu umowy przez dewelopera musi on zwrócić jeszcze środki wpłacone przez nabywcę. Wyjątki od kary umownej za odejście od umowy deweloperskiej powinny szczegółowo zostać w niej opisane. Przykładowo taką sytuacją jest moment, gdy kupujący nie uzyska kredytu hipotecznego na finansowanie lokalu. Zwykle większość firm deweloperskich zgadza się odejść od kary, a nawet na zawarcie klauzuli w umowie opisującej taką sytuację.
Z punktu widzenia nabywcy jest to doskonała ochrona jego interesów oraz pewność sytuacji. Dlatego też w jego gestii powinno być sprawdzenie, czy faktycznie zbiór poszczególnych sytuacji i konsekwencji odejścia od umowy deweloperskiej został w niej zapisany. Jeśli brakuje takich informacji, to niezwłocznie trzeba o nie poprosić. Takie sprawy powinny być ustalane przed wizytą w kancelarii notarialnej, ponieważ braki w umowie mogą być bardzo dużym kłopotem w przyszłości. Kupujący będzie nie tylko narażony na duży stres, ale i problemy finansowe czy prawne. Zachęcamy zatem do drobiazgowej analizy umowy deweloperskiej.
Najczęściej nabywcy nieruchomości nie mają specjalistycznej wiedzy z rynku pierwotnego ani doświadczenia w zakupie lokalu. Brak znajomości prawa budowlanego czy zapisów Ustawy deweloperskiej działa na niekorzyść kupującego. Chcąc temu zapobiec, warto skorzystać z pomocy prawnika, który szczegółowo zweryfikuje zawartość umowy oraz jej załączników. Podpowie, co wymaga zmiany, a także co powinno się dodać.
Z pewnością przyjrzy się też zapisom dotyczącym odstąpienia od umowy i karom z tym związanym. I tu chcielibyśmy zaprosić do skorzystania z naszej usługi audytu prawnego. Nasza firma Pewny Lokal od lat zajmuje się wsparciem nabywców nieruchomości z całej Polski. Nasi prawnicy doskonale znają prawo budowlane i posiadają duże doświadczenie w negocjacjach zapisów z firmami deweloperskimi. W razie pytań nie wahaj się do nas bezpośrednio napisać!
Natomiast gdy już podpisaliśmy umowę deweloperską i nie zadbaliśmy o klauzule pozwalające na odstąpienie od umowy wcześniej, to jeszcze nic straconego. Możemy jeszcze skorzystać z klauzuli wynikającej z Art. 3571 kodeksu cywilnego mówiącej o tym, że sąd może orzec sposób wykonania zobowiązań przez strony, określić wysokość świadczeń oraz nawet zerwać umowę – „jeżeli z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków spełnienie świadczenia byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami albo groziłoby jednej ze stron rażącą stratą, czego strony nie przewidywały przy zawarciu umowy.”
Na wypadek odstąpienia od umowy, można uwzględnić w umowie kary umowne, które są zabezpieczeniem dla stron. Kara umowna nie będzie obowiązywać, jeśli będzie zbyt wygórowana. Niewygórowanymi karami są takie, które nie przekraczają 5 procent wartości przedmiotu umowy. Wysokość kary zależy od tego, ile postanowią i uwzględnią strony umowy deweloperskiej. Kary umowne stosujemy tylko wobec zobowiązań niepieniężnych.
Podsumowując, przed podpisaniem umowy należałoby skonsultować się z prawnikiem, który zweryfikuje elementy umowy deweloperskiej, a jeżeli jesteśmy po podpisaniu i chcemy ją rozwiązać, a deweloper to utrudnia. to tym bardziej musimy skontaktować się z osobą, która nam doradzi i w tym pomoże. Jeżeli nie jesteśmy pewni tego, aby zakupić mieszkanie, nie podejmujmy pochopnych decyzji, najlepiej będzie zaczerpnąć informacji od doświadczonych osób, które rozjaśnią nam wiele spraw i pozwolą spojrzeć na nasz pomysł z innej perspektywy.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!