Podpisana umowa deweloperska daje nam w pewien sposób gwarancję, że deweloper przeniesienie na nas własności nieruchomości w stanie i na warunkach określonych w umowie. Z kolei dla dewelopera, umowa deweloperska jest zapewnieniem, że wywiążemy się w sposób należyty z płatności. Strony zawierające umowę mogą określić zasady na jakich może odbyć się odstąpienie od podpisanej umowy. Oznacza to, że o prawo do odstąpienia od umowy musimy zadbać już na początkowym etapie nabywania nieruchomości od dewelopera. Najczęściej jednak w umowach znajdziemy jedynie ustawowe prawo do rozwiązania umowy, co oznacza, że zrezygnować z zakupu mieszkania będziemy mogli (w przypadku braku indywidualnych zapisów) jedynie w sytuacji, gdy deweloper nie wywiązuje się z obowiązków nałożonych przez ustawę deweloperską.
Obecne przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie dają możliwości rozwiązania umowy deweloperskiej z błahych powodów. Jeżeli w naszej umowie nie znajdziemy możliwości odstąpienia od umowy należy spróbować negocjować z deweloperem warunki odstąpienia. Przy prowadzeniu negocjacji należy pamiętać, że zgoda dewelopera jest jedynie fakultatywna, a jego współpraca w tym zakresie będzie jedynie jego dobrą wolą. Oznacza to, że najprawdopodobniej druga strona nie zgodzi się na bezkosztowe rozwiązanie od umowy.
podkreślić trzeba, że deweloper ma prawo do odmowy rozwiązania umowy, w przypadku, gdy zapisy umowy nie przewidują sytuacji, w której się znaleźliśmy. Jeżeli nasze próby rozwiązania umowy wynikają z pogorszenia sytuacji materialnej, to najgorszym rozwiązaniem będzie zaprzestanie wpłat kolejnych określonych w umowie części ceny nieruchomości. Takie działanie pogorszy jedynie naszą sytuację, ponieważ deweloper w drodze powództwa sądowego bez problemu uzyska tytuł egzekucyjny, który będzie go uprawniał do skorzystania z usług komornika. Z kolei komornik będzie prowadził egzekucję z wszelkich składników wchodzących w skład naszego majątku.
Jeżeli chęć odstąpienia od umowy, nie wynika z przyczyn finansowych, dobrym rozwiązaniem może być doprowadzenie do przeniesienia własności nieruchomości, by w późniejszym etapie ją sprzedać.
Podobnym wyjściem jest dokonanie cesji praw i obowiązków wynikających z umowy deweloperskiej na inną osobą. Po przeprowadzeniu cesji nie będziemy już stroną umowy. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność uzyskania zgody od dewelopera na jej wykonanie. Warto więc już na etapie podpisywania umowy deweloperskiej zadbać, aby deweloper wyraził zgodę na taką czynność.
Pamiętajmy, że zakup mieszkania to znaczny wydatek, który jest obarczony podpisaniem prawnie skomplikowanych umów. Jeżeli nie posiadamy wiedzy prawnej pozwalającej na analizę dostarczonych przez dewelopera dokumentów, to warto powierzyć to zadanie specjaliście.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!