Pułapki przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Pułapki przy zakupie mieszkania - na co uważać na rynku wtórnym?

Ryzyko pułapki przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym jest całkiem spore. Nigdy nie wiadomo, na kogo i na jaką ofertę trafi nabywca. Ważne jest więc, aby tak ważnych decyzji i kroków nie podejmować zbyt pochopnie. Należy przede wszystkim uważnie przyjrzeć się nieruchomości pod kątem czysto technicznym i zapoznać się z dokumentacją, która jej dotyczy. 

Pułapki przy zakupie mieszkania — co trzeba sprawdzić przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego?

Niewątpliwie pułapki przy zakupie mieszkania kryją się w dokumentacji i umowie, a nawet w samym stanie technicznym nieruchomości. Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego, trzeba zwrócić uwagę na takie elementy jak:

 • instalacja grzewcza,
 • stan techniczny ścian – w tym cieki, pęknięcia, dziury,
 • stan techniczny okien i podłóg,
 • jakość obecnych materiałów wykończeniowych,
 • zużycie wyposażenia – sprzętów.

Należy też zorientować się, czy ewentualne wyposażenie znajdujące się w mieszkaniu w momencie oględzin, zostało wliczone w cenę i czy w ogóle wszystko to w nim zostanie. Będąc na spotkaniu z dotychczasowym właścicielem, dobrze jest również rozejrzeć się po okolicy. W tym sprawdzić połączenia komunikacyjne z określonymi punktami typu szkoła, praca, czy sklepy. 

Kolejna bardzo ważna sprawa to dokumentacja. Analiza dokumentów pozwoli już na tym etapie wykryć konkretne niedogodności i w odpowiednim momencie wycofać się z transakcji. Dokumenty, które obowiązkowo należy przeanalizować to:

 • akt notarialny zakupu mieszkania,
 • wypis z księgi wieczystej,
 • potwierdzenie, że mieszkanie nie jest zadłużone,
 • zaświadczenie wskazujące na to, że mieszkanie nie znajduje się w środkach trwałych przedsiębiorstwa,
 • dokument zobowiązujący właściciela do wymeldowania lokatorów do momentu sprzedaży nieruchomości,
 • dokument potwierdzający, że mieszkanie to nie jest wynajmowane osobom trzecim,
 • dokument wskazujący na to, że nieruchomość nie jest obciążona prawem dożywocia.

Dobrze przyglądając się nieruchomości, a także szczegółowo analizując dokumenty, które jej dotyczą, można uniknąć niejednej pułapki przy zakupie mieszkania. 

5 pułapek przy zakupie mieszkania, których trzeba się wystrzegać

Pułapki przy zakupie mieszkania mogą być bardzo różne. Poniżej prezentujemy te, które mają miejsce najczęściej.

Meldunek innych osób poza właścicielem 

W mieszkaniu może być zameldowanych nawet kilka osób. Dlatego ważne jest, aby w dniu podpisywania aktu notarialnego przenoszącego prawa własności, właściciel przekazał zaświadczenie wskazujące na to, że nikt już nie jest w nim zameldowany. Na dokumencie tym musi znajdować się data poprzedzająca dzień, w którym podpisywana jest umowa kupna-sprzedaży. Należy mieć na uwadze to, iż tak naprawdę może on sam nawet nie wiedzieć, że ktoś ma meldunek w danym mieszkaniu jeszcze sprzed kilkunastu lat. Przygotowując umowę przedwstępną, warto wspomnieć o konieczności dostarczenia takiego zaświadczenia przez sprzedającego. 

Umowa najmu podpisana z lokatorami 

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Kupowane mieszkanie może mieć lokatorów. Wynajem nieruchomości to zupełnie normalna sprawa. Dlatego należy sprawdzić, czy dotychczasowy właściciel nie ma przypadkiem podpisanej umowy z lokatorami. To mogłoby wiązać się z pewnymi ograniczeniami, a jeśli umowa najmu jest niekorzystna, także z problemami już w niedalekiej przyszłości. 

Sytuacja finansowa wspólnoty mieszkaniowej

Przed zakupem mieszkania warto wiedzieć, jaka jest sytuacja finansowa wspólnoty mieszkaniowej. Jeśli wspólnota jest przykładowo zadłużona, a do tego planuje remonty, należy spodziewać się podwyżki opłat na fundusz remontowy. 

Działalność gospodarcza w miejscu zameldowania 

Prowadzenie działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania to normalna sprawa. Przed zakupem mieszkania trzeba sprawdzić, czy przypadkiem nie jest tak i w tym przypadku. Należałoby wówczas zadbać o to, aby właściciel przeniósł adres swojej siedziby i zmienił wszelkie dane adresowe. Powinien to uczynić jeszcze przed podpisaniem aktu końcowego. 

Służebności osobiste oraz umowa dożywocia 

Służebność osobista jest, biorąc pod uwagę pułapki przy zakupie mieszkania, naprawdę dużym problemem. Oznacza to prawo do korzystania z nieruchomości i to niezależnie od tego, kto jest jego właścicielem. Podpisując umowę kupna-sprzedaży nabywca akceptuje obecność lokatora. Prawo dożywocia to z kolei umowa, która zobowiązuje nabywcę do zapewnienia poprzedniemu właścicielowi dożywotniego utrzymania. O rozwiązanie tego problemu należałoby starać się w sądzie.

Podpisanie aktu notarialnego kupna mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Moment podpisania aktu notarialnego kupna mieszkania jest bardzo ważny. Akt notarialny podpisuje się w obecności notariusza. W przypadku rynku pierwotnego kancelarię notarialną wybiera deweloper, który musi w tym miejscu przedstawić takie dokumenty jak: decyzja zatwierdzająca projekt i wyrażająca zgodę na budowę, plany wszystkich kondygnacji budynku, zaświadczenia o oznaczeniu budynku numerem porządkowym, czy aktualny odpis księgi wieczystej nieruchomości. Kupujący nie musi jednak zbyt wnikliwie zapoznawać się z danymi dokumentami. To zadanie dla notariusza. Wystarczy, że dostarczy odpowiednie dokumenty, takie jak dowód osobisty i numer NIP, a do tego pieniądze na poczet pokrycia opłat dotyczących przeniesienia własności. Ważne jest również, aby uważnie słuchał odczytu treści aktu dokonywanego przez notariusza. Ewentualne pomyłki np. w imieniu czy adresie, numerach dokumentów i wyszczególnionych kwot, powinien natychmiast zgłosić.

W przypadku kupna mieszkania z rynku wtórnego obydwie strony wspólnie ustalają osobę notariusza, który przeprowadzi cały proces. Wygląda on z reguły identycznie jak w przypadku podpisywania umowy z deweloperem.

Audyt techniczny i prawny mieszkania przed kupnem

Chcąc uniknąć jakiejkolwiek, nawet najmniejszej pułapki przy zakupie mieszkania, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Takie usługi oferuje nasza firma – Pewny Lokal. Zatrudniamy najlepszych specjalistów, którzy mają ogromne doświadczenie w przeprowadzaniu audytu technicznego i prawnego mieszkania.

Jeśli chcesz mieć pewność, że przedstawiona Ci oferta nieruchomości jest uczciwa, a samo mieszkanie faktycznie jest warte zakupu, skorzystaj z naszych usług. Nasi eksperci sprawdzą stan techniczny mieszkania, które masz na oku, ocenią poprawność budowy całego budynku oraz kondycję samego mieszkania. Ponadto przeanalizują sprawy prawne, w tym dokumentację nieruchomości, co da Ci pewność, że podejmując ostateczną decyzję, nie będzie żadnej pułapki przy zakupie mieszkania, a pomyślnie sfinalizowana transakcja przyniesie w przyszłości same korzyści.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Dzięki naszym audytom prawno-technicznym sprzedawcy schodzą z ceny nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
 • Inżynierowie Pewny Lokal znajdą wszystkie usterki i wady w Twoim domu, a prawnicy poinformują o wszystkich ryzykach. Gwarantujemy.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, pomoc nawet w 24 h.

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jak sprawdzić stan techniczny mieszkania na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę z naszym inżynierem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Sprawdź, jak dobrze inwestować na rynku wtórnym.

Obejrzyj rozmowę ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 288 opinii.

Potrzebujesz pomocy inżyniera lub prawnika przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik o badaniu termowizyjnym

okładka poradnika

Poradnik o cesji i innych formach flipowania nieruchomości

okładka poradnika

Dlaczego warto wykonać przegląd techniczny mieszkania na rynku wtórnym?

Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka