Własne mieszkanie jest marzeniem każdej rodziny i wielu osób żyjących z różnych przyczyn samotnie. Nieruchomości od zawsze kojarzyły się z najlepszym sposobem inwestowania kapitału. I nie inaczej jest dziś. Z tym że wobec tegorocznej sytuacji gospodarczej siła nabywcza tego kapitału nie jest już tak duża, jak kiedyś, w związku z czym kupujący szukają wszelkich możliwych sposobów na zakup mieszkania po niższej cenie. Stąd podejmują negocjacje z deweloperami. Tylko, czy można liczyć na rabaty u deweloperów? A jeśli tak, to jak one wyglądają i czy naprawdę są „okazją”?
Choć inflacja stopniała i przyzwyczailiśmy się do konfliktu za wschodnią granicą, to dwa duże programy rządowe (jeden przez PiS w 2022 r., a drugi przez nową koalicję - ma ruszyć w 2024) zwiększyły jeszcze bardziej popyt na mieszkania.
Tymczasem podaż nie zawsze nadąża w danym regionie – firmy budowlane, a także deweloperzy mają problem z zapewnieniem ciągłości budowy, chociażby ze względu na wspomniane braki w kadrach. Duże zmiany na rynku nieruchomości wprowadziły też stopy procentowe kredytów i brak ich dostępności dla coraz większej liczby osób.
Dlatego na poprawę kondycji rynku wpływ będą mieli nabywcy gotówkowi, których pozycja negocjacyjna będzie całkiem mocna. Należy spodziewać się, że wpłynie to na chęć uzyskania jakichś form rabatów u deweloperów. Chyba że ceny w końcu zaczną spadać.
Zdaniem niektórych ekspertów, ceny mieszkań na polskim rynku zaczną spadać, choć nie ma wśród nich konsensusu co do czasu, w którym to nastąpi. Zostanie to spowodowane załamaniem popytu na rynku. Już teraz mieszkania nie sprzedają się najlepiej względem poprzednich lat (zwłaszcza przed pandemią), choć względną równowagę zapewniają wymienione wcześniej czynniki. Za najczęstsze powody spadku sprzedaży podaje się wysokie ceny mieszkań, wzrost stóp procentowych oraz zaostrzenie zasad udzielania kredytów.
Tymczasem bardziej prawdopodobne jest to, że ceny te będą utrzymywać się na wysokim poziomie jeszcze przez dłuższy czas. Jeśli więc ktoś czeka z kupnem mieszkania na spadek cen, to powinien mieć świadomość, że jest na to nikła szansa w dającej się przewidzieć przyszłości. W związku z tym chcąc kupić mieszkanie okazyjnie, taniej, pozostaje już tylko powalczyć o rabaty u deweloperów.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Negocjacje to branżowy standard w wielu sytuacjach – także przy kupnie mieszkania są możliwe, generując wiele korzyści kupującym. W każdym razie podjęcie dyskusji na temat ceny wybranego mieszkania na pewno nie zaszkodzi. A tym sposobem można naprawdę wiele zyskać, a właściwie to zaoszczędzić.
Trzeba tylko wiedzieć, jak negocjować, aby te rabaty u deweloperów uzyskać. Opcji jest wiele, technik mnóstwo, cel zawsze jeden – spadek ceny danej nieruchomości.
Warto też dodać, że firmy deweloperskie, szczególnie te duże, są otwarte na wszelkie negocjacje i świadome faktu, iż zapewne kupujący będą chcieli je podjąć. Wiele osób ma duże opory przed podjęciem pierwszego kroku w tym kierunku. Niektórzy obawiają się, że zachowanie to może być spostrzeżone jako nietaktowne. Nie chcą też wyjść na „biedaków”. Dlatego nierzadko rezygnują z negocjacji, a szkoda, bo druga strona zazwyczaj jest na to przygotowana (często pewien upust ma już wliczony w cenę).
By móc liczyć na rabaty u deweloperów, trzeba po prostu skutecznie negocjować.
Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko dobrze się do tej rozmowy przygotować. Przede wszystkim warto dobrze zapoznać się z ofertami na lokalnym rynku i poznać obowiązujące na nim trendy. Najlepiej przeanalizować oferty kilku deweloperów.
Nie wolno zapominać o tym, że pomimo obecnej sytuacji na rynku nieruchomości, deweloperzy na brak zainteresowania nie narzekają. Oferty dostępne na rynku bywają mocno zróżnicowane jakościowo, ale nie pod względem ceny. Dobrze jest również wiedzieć, jaka jest sytuacja finansowa dewelopera, jakie projekty zrealizował, jaką ma ofertę.
Trzeba też ustalić, jakie ma się możliwości finansowe w zakresie kupna tego mieszkania, ile pieniędzy można przeznaczyć na ten cel. W tym przypadku wystarczy tak naprawdę zgromadzić konkretne argumenty i przedstawić je deweloperowi w sensowny sposób.
Co robić w czasie negocjacji deweloperem? | Czego unikać w czasie negocjacji z deweloperem? |
Punktować słabe strony nieruchomości | Nie wspominać o swojej sytuacji finansowej |
Podkreślać, że ma się też inne mieszkanie na oku. | Nie tworzyć wrażenia, że zależy nam na nieruchomości za wszelką cenę |
Zaznaczyć brak komunikacji miejskiej w pobliżu | Chwalenia oferty |
Wypunktować własne koszty związane z wykończeniem mieszkania | |
Kiedy to korzystne, oprzeć się o cenę rynkową |
Każdy aspekt, który spowoduje, że oferta dewelopera wyda się mniej korzystna, stanie się z automatu argumentem do negocjacji i zmniejszenia ceny nieruchomości.
Takim argumentem jest np.: znaczna odległość budynku od najbliższego sklepu, zbyt bliskie położenie drugiego budynku mieszkalnego, czy rzadkie kursy autobusów.
Wszystko to może być doskonałym powodem do negocjacji ceny. I wówczas nie ma szans, by sprzedający się wybronił. Tak właśnie pozyskuje się rabaty u deweloperów. W rzeczywistości nie jest to tak skomplikowane.
Jak duże są rabaty u deweloperów? Na jakie obniżki można liczyć? Otóż nie ma stałej wartości w tym przypadku. Wszystko zależy od argumentów, od sytuacji, od ceny wyjściowej mieszkania, od umiejętności kupującego i postawy dewelopera. Czasem jest to tylko tysiąc złotych.
Zdarzały się jednak sytuacje, w których kupujący zaoszczędzili finalnie nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Teraz już chyba nikt nie ma wątpliwości, że bez względu na to, czy argumenty są mocne, czy nieco naciągane, tę cenę mieszkania warto negocjować. Nawet najmniejsze rabaty u deweloperów przyczynią się do oszczędności, które będzie można wykorzystać na wykończenie mieszkania.
A jeśli jesteś już o krok od podpisania umowy z deweloperem, skontaktuj się z profesjonalistami, którzy pomogą przeanalizować cały dokument pod kątem bezpieczeństwa dla kupującego i ewentualnej renegocjacji konkretnych zapisów. Wystarczy wejść na stronę: https://pewnylokal.pl/lp/analizy-umow-z-deweloperem.php i umówić się na analizę nawet w 24h. Dołącz do grona 12 tysięcy osób, które skorzystały z tej fachowej usługi prawniczej, która może pomóc w uzyskaniu rabatu u dewelopera i ustrzec się błędów, mających bardzo poważne konsekwencje prawne.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!