Badania pokazują, że liczba remontów mieszkań sukcesywnie wzrasta. Ma to na pewno związek z dużym ruchem na rynku nieruchomości, ale także z potrzebą odświeżenia mieszkań kupowanych kilka lat temu w okresie poprzedniego bumu na rynku. Niestety nawet najdrobniejszy, wykonywany samodzielnie remont to spory wydatek, o tych większych wymagających wynajęcia fachowej ekipy nie wspominając… Nic dziwnego, że szukamy oszczędności, nie tylko porównując ceny materiałów, ale także zastanawiając się, jak jeszcze zredukować te koszty. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak obniżyć koszty remontu.
Jednym z rozwiązań, które często przychodzi do głowy remontujących się, jest odpisanie kosztów remontu od podatku, czyli tzw. ulga remontowa. I tu niestety zła wiadomość – ta bardzo popularna jeszcze kilka lat temu ulga aktualnie już nie obowiązuje, mogą z niej skorzystać jedynie Ci podatnicy, którzy posiadają tzw. prawo nabyte. Co to oznacza? Jeśli ktoś wykonywał remont w latach 2002-2005 i dotychczas nie rozliczył pełnej kwoty przysługującej ulgi z powodu niższych dochodów, nadal może to zrobić. Niestety remonty przeprowadzone później nie podlegają już tej rekompensacie.
Czy oznacza to, że obecne przepisy podatkowe nie przewidują żadnych ulg z tytułu remontu? Tak i nie. Istnieje coś takiego jak ulga termomodernizacyjna, w ramach której możemy odliczyć wydatki poniesione na termomodernizację zamieszkałego domu (może być to dom jednorodzinny, budynek w zabudowie szeregowej, bliźniak, itp. pod warunkiem, że jest zamieszkany, a nie w fazie budowy). Jednak z oczywistych przyczyn z ulgi tej nie będą mogli skorzystać właściciele mieszkań, którzy chcieliby odliczyć koszty zakupionych materiałów remontowych.
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy od podatku mogą odliczyć remont mieszkania, albo czy jest jakiś wyjątek od nowej ustawy, która praktycznie zamyka drogę do odzyskania, chociaż częściowych kosztów remontu. Zgodnie z dziennikiem ustaw nie możemy niestety odliczyć od podatku materiałów użytych do remontu. Jedyny wyjątek stanowią osoby, które w latach 2004-2013 były obciążone kosztami za tego typu materiały. Muszą to być osoby fizyczne i w tychże latach musiałby być one obciążone wyższymi kosztami z tytułu zakupu materiałów budowlanych. One mogą nadal skorzystać z opcji odliczenia kosztów tychże materiałów remontowych od podatku. Mówi o tym zapis "Zwrot podatku VAT na materiały budowlane".
Jedyne co może w tej chwili działać na korzyść osób robiących remont, które chciałby uzyskać jakieś zwroty kosztów to tzw. ulga termomodernizacyjna, w której możemy uzyskać 100% zwrotów kosztów, jeśli nie były one wyższe niż 53 tysiące złotych.
Podsumowując, według aktualnie obowiązujących przepisów podatkowych nie ma możliwości odliczenia od podatku kosztów remontu mieszkania. Chcąc szukać oszczędności, pozostaje więc wybór korzystniejszych cenowo materiałów, wykonanie części prac samodzielnie lub rozwiązania pośrednie, które pozwolą niższym kosztem osiągnąć efekt, np. cieszące się ostatnio dużą popularnością malowanie płytek zamiast ich wymiany, czy oklejenie szafek.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj jedną z naszych lekcji.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Eksperci wyjaśniają wszystkie Twoje wątpliwości.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!