W poniższym artykule przedstawiamy informacje o przeglądzie wentylacji w nieruchomości.
Wentylacja jest niezbędnym elementem każdej nieruchomości. Odpowiada ona za usuwanie brzydkich zapachów, pary wodnej czy dwutlenku węgla z mieszkań i domów. W związku z jej ważną rolą niezwykle istotna jest systematyczna kontrola całego systemu instalacji. Jeśli chcesz się dowiedzieć, kto powinien dokonać takiej weryfikacji, jak często i na czym polega taki przegląd, to serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu!
W zależności od typu nieruchomości za sprawdzenie wentylacji w nieruchomości odpowiada inna osoba. W przypadku domu będzie to Kierownik Budowy, a przy mieszkaniach w bloku – Mistrz Kominiarski. Wspomniane osoby muszą posiadać zarówno wiedzę, doświadczenie, jak i być na bieżąco z obowiązującymi normami. O ile posiadając lokal w budynku wielorodzinnym, tematem pilnowania regularności kontroli wentylacji zajmuje się wspólnota/spółdzielnia, to przy domach ten obowiązek po zakupie lokalu leży już w gestii nabywców. Trzeba pamiętać, żeby znaleźć czas na umówienie fachowca, który przeprowadzi niezbędną kontrolę. Wybierając specjalistę, zachęcamy, by dopytać o jego kompetencje, ewentualnie doczytać opinie w Internecie czy zapytać znajomych o rekomendacje.
Przegląd wentylacji powinien mieć miejsce przynajmniej raz do roku. Pozwoli to na utrzymanie całego systemu w dobrej kondycji, a w przypadku wykrycia jakichś nieprawidłowości, umożliwi natychmiastową naprawę. Dzięki sprawdzeniu wentylacji poza uciążliwymi zapachami będziemy mieć pewność, że nie zaszkodzimy swojemu zdrowiu (zawilgocenia mogą doprowadzić do namnożenia grzybów/pleśni, a to odbić się na naszym układzie oddechowym).
Niestety taki przegląd jest nagminnie zaniedbywany przez wielu właścicieli domów jednorodzinnych.
Zwykle interesują się oni tematem wentylacji w momencie, gdy przestaje ona działać, lub spada jej wydajność. Wtedy niestety koszta napraw rosną, a skutki awarii mogą również negatywnie wpłynąć na codzienne życie mieszkańców. Także chcąc właściwie zadbać o bezpieczeństwo i swój szeroko rozumiany interes nie odwlekaj przeglądu wentylacji! Jest on dobrą inwestycją chroniącą Twoją rodzinę przed różnego rodzaju problemami.
Kontrola wentylacji polega na sprawdzeniu kompletności całej instalacji, a także weryfikacji jej sprawności. Generalnie wentylacja ma spełniać swoje głównie zadanie związane z wymianą odpowiedniej ilości powietrza w poszczególnych pomieszczeniach. Do tego całość systemu musi być także szczelna i wypełniać określone przepisy. Ważne jest by zarówna część nawiewna, jak i ta związana z wywiewem umożliwiała swobodną cyrkulację powietrza oraz była wydajna.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Dodatkowo kontroli powinien również podlegać poziom emitowanego hałasu. Przy badaniach sprawdza się parametry związane z wartością ciśnienia, temperatury, a także przepływu układu wentylacyjnego. Otrzymane wyniki zestawia się z założeniami projektowymi oraz ogólnodostępnymi normami. Wszelkie odstępstwa muszą zostać odnotowane w protokole, a także naprawione. Samo sprawdzenie, które elementy są i jak działają, mija się z celem. Niezwłocznie po kontroli należy podjąć działanie związane z usunięciem usterek, o ile takie występują.
Osoba wykonująca pomiary wentylacji musi przede wszystkim posiadać odpowiednie uprawnienia. Poza wiedzą inżynieryjną z zakresu projektowania instalacji dany specjalista powinien dysponować niezbędnym sprzętem, tj. miernikami. Jednym z najistotniejszych pomiarów będzie weryfikacja prędkości przepływającego w kanale wentylacyjnym powietrza wyrażonego w metrach na sekundę (m/s), a także pomiar wydatku w metrach sześciennych na godzinę (m3/h). I tak przykładowo poprawna wartość dla łazienki wynosi 50 m3/h.
Co więcej, te wyniki trzeba porównać z pierwotnym projektem, by sprawdzić, czy system wentylacji został wykonany według ustalonych założeń. Przy mieszkaniu w bloku całością procesu zajmuje się wspólnota/spółdzielnia, która czuwa zarówno nad wykonaniem kontroli wentylacji, jak i ewentualnymi naprawami. W sytuacji właścicieli domów jednorodzinnych to właśnie właściciel musi się postarać o dostarczenie projektu ze szczegółami systemu wentylacji do fachowca, któremu zleca przegląd.
Brak wentylacji w domu będzie miał bardzo poważne skutki. Z jednej strony taki dom będzie po prostu nieprzyjemny do mieszkania z nagromadzonymi zapachami (zwłaszcza w kuchni), a z drugiej, brak wentylacji może wywoływać czynniki chorobotwórcze. Jest także realnym zagrożeniem dla naszego układu oddechowego. Budynki bez wentylacji muszą być bardzo regularnie wietrzone poprzez otwieranie okien, tak by wstąpiła wymiana powietrza i świeże powietrze zastąpiło to z dwutlenkiem węgla, który wyprodukowali mieszkańcy lokalu.
Niestety samo wietrzenie może okazać się nieskuteczne i w domu może pojawić się niepożądana wilgoć, a następnie pleśń. Warto mieć na uwadze, że zakup domu bez wentylacji będzie się wiązał z olbrzymimi kosztami do jej rozprowadzenia, które z pewnością przekroczą atrakcyjną ofertę budynku z drugiej ręki. W sytuacji nabywania domu od dewelopera raczej nie powinno dojść do sytuacji, gdy firma deweloperska pominie wentylacje. Aczkolwiek nie zaszkodzi również zweryfikować tę kwestię!
Oficjalnie właściciele domów jednorodzinnych nie mają prawnie ustalonego obowiązku dokonywania przeglądów wentylacji. W praktyce po weryfikacji wentylacji po wybudowaniu nieruchomości wiele osób latami nie przykłada do tego uwagi i dopiero w wyniku istotnych problemów decyduje się wynająć specjalistę. My zachęcamy, jednak do przeprowadzania kontroli przynajmniej raz w ciągu roku, tak by bezpiecznie funkcjonować w danym domu. Koszta kontroli są naprawdę dobrą inwestycją w kontekście uniknięcia problemów zdrowotnych czy technicznych, a co za tym idzie dużych wydatków na naprawy.
Wykonując przegląd wentylacji w domu, dbasz również o swoich bliskich!
Za brak wentylacji w budynku wielorodzinnym odpowiada przede wszystkim osoba projektująca inwestycje, a także jej inwestor. Firma realizująca przedsięwzięcie (np. deweloper) powinna zadbać o to, by zawczasu system wentylacji został umieszczony w projekcie, a następnie poprawnie zrealizowany. Co więcej, bez wentylacji w mieszkaniu może być problem z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie nie tylko danego lokalu, ale i całego budynku. To z kolei uniemożliwi przeniesienie własności na nabywców, a tym samym możliwość wykończenia i przeprowadzki do zakupionego mieszkania.
Przepisy regulujące kwestię wentylacji opisane są w normie PN-83/B-03430/Az3 - ,,Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej”. Mówi ona, że powietrze zużyte musi zostać usunięte kanałami wywiewnymi z pomieszczeń takich, jak: kuchnia, łazienka, toaleta, pokoje czy garderoba. Norma wskazuje strumienie odpowiednie do poszczególnych części mieszkania, np.: kuchnia gazowa – 70 m3/h, łazienka – 50 m3/h czy pomocnicze pomieszczenie bezokienne – 15 m3/h.
Wartości te ze względu na okna, ilość osób zamieszkujących lokal, czy rodzaj kuchni mogą się różnić. O poprawność i zaplanowanie systemu wentylacji należy zadbać na etapie projektowania nieruchomości. Pominięcie tego grozi olbrzymimi problemami technicznymi, a nawet kłopotem z dokończeniem projektu bądź sprzedaży nieruchomości.
Jeśli planujesz budowę domu, to odpowiedzialność związana z wentylacją spada na Ciebie! Natomiast jeśli masz w planie zakup domu jednorodzinnego od dewelopera, to po prostu zerknij na dokumentację projektową i dopytaj się w jaki sposób planują rozprowadzić wentylacja w Twoim przyszłym domu. Przy odbiorze możesz również poprosić o dokument poświadczający odbycie kontroli systemu wentylacji, tzn. jej sprawności, wydajność, no i kompletności całego systemu. Jeśli deweloper bądź kierownik budowy, Ci go nie okaże, to pamiętaj, że masz prawo się o niego upomnieć.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać odbiór mieszkania w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane odbiory mieszkań według sprawdzonego schematu.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz jedną z naszych lekcji.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!