Ubezpieczenie nieruchomości - jak sprawdzić, czy mieszkanie jest ubezpieczone?

Potrzebujesz pomocy przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości?

Jak sprawdzić, czy nieruchomość jest ubezpieczona?

Ubezpieczenie daje gwarancje bezpieczeństwa i poczucie spokoju. Życie jest nieprzewidywalne, więc odpowiednie zabezpieczenie mienia – mieszkania, czy domu – jest wręcz bezcenne zarówno na płaszczyźnie emocjonalnej, jak i finansowej. Zdarza się, jednak iż nabywając od kogoś nieruchomość bądź opłacając raz na rok składkę, nie wiemy, czy dana inwestycja posiada aktualne ubezpieczenie.

Umowa ubezpieczenia nieruchomości – ogólne zasady

Umowa ubezpieczeniowa domu bądź mieszkania obejmuje standardowo okres 12 miesięcy, po których należy ją odnowić z daną agencją, bądź znaleźć inną ofertę. Poszczególne towarzystwa mają swoje specyficzne zasady opisane w tzw. OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W związku z tym zapoznanie się z treścią umowy od konkretnego ubezpieczyciela jest kluczowe. Polecamy zwłaszcza przyjrzenie się informacjom o limitach odpowiedzialności, wypłacanych kwotach przy poszczególnych szkodach, wyłączeniach oraz karencji (tj. przedziale czasu po upłynięciu, którego zaczyna działać ochrona). Do podpisania umowy ubezpieczenia nieruchomości należy podać adres lokalu, jego powierzchnię, wartość, a także określić zakres ochrony. Co więcej, niezwykle ważnym aspektem jest również sposób obliczania wysokości odszkodowania – mamy tu dwie opcje: 

  • wartość rzeczywistą, czyli kwotę odszkodowania pomniejszoną o amortyzację;
  • wartość odtworzeniową, tj. sumę odszkodowania pozwalającą na odkupienie wszelkich zniszczonych, albo skradzionych elementów.

Po co ubezpieczać dom albo mieszkanie?

Ubezpieczenie nieruchomości ma na celu pokrycie różnorodnych strat, wynikających z działalności człowieka (kradzież, zalania, podpalenia), jak i żywiołów natury (powódź, tornado, pożar itp.). Poza finansowym zabezpieczeniem, ubezpieczenie domu bądź mieszkania, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i łagodzi strach wywołany lękiem przed różnego rodzaju nieszczęściami, czy zdarzeniami losowymi. Przeważnie decyzja o ubezpieczeniu jest dobrowolna. Wyjątkiem jest sytuacja finansowania zakupu nieruchomości poprzez kredyt hipoteczny, co wiążę się z wymogiem posiadania polisy ubezpieczeniowej. W skład ochrony, czyli ubezpieczenia nieruchomości, może wejść zarówno wnętrze, jak i część znajdująca się na zewnątrz lokalu.

Co obejmuje ubezpieczenie podstawowe domu bądź mieszkania?

Ubezpieczenie podstawowe chroni głównie elementy stałe (ściany działowe, okna, drzwi, instalacje, armaturę sanitarną, części zewnętrzne będące składową lokalu, np. balkon, albo taras oraz elementy zamontowane na stałe wewnątrz, przykładowo grzejniki) i mury w sytuacjach losowych, wynikających przykładowo z uderzenia pioruna bądź burzy. Chcąc mieć pewność, czy dana składowa domu bądź mieszkania zostanie objęta ubezpieczeniem, należy dopytać w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym. To samo dotyczy, przyczyny uszkodzenia czy straty. 

Ubezpieczenie rozszerzone nieruchomości

Właściciel nieruchomości ma także możliwość, za odpowiednią dopłatą, powiększenia zakresu ubezpieczenia. W związku z tym ubezpieczenie rozszerzone dodatkowo będzie chronić: ruchomości znajdujące się w lokalu, nieruchomości na zewnątrz domu, albo w piwnicy bloku; stłuczenia szklanych elementów, czy przepięcia. Agencje ubezpieczeniowe są mniej lub bardziej elastyczne w  swojej ofercie, więc w zależności od potrzeb i priorytetów, można wybrać optymalną polisę.

Reklama ubezpieczenia simply.rent

Jak zweryfikować, czy nieruchomość jest ubezpieczona?

W przypadku różnego rodzaju ubezpieczeń istnieją bazy wskazujące, czy dana osoba posiada polisę ubezpieczeniową, czy nie. I tak przy ubezpieczeniu zdrowotnym można zajrzeć na stronę ZUS-u bądź Internetowe Konto Pacjenta. Niestety przy ubezpieczeniach nieruchomości – w tym domu bądź mieszkań – nie istnieje jedna główna platforma, która pozwalałaby na sprawdzenie, czy dany lokal ma aktualnie ubezpieczenie. W związku z tym właściciel albo osoba nabywająca daną inwestycję, musi bezpośrednio dopytać się o status polisy w agencji ubezpieczeniowej. Problem pojawia się wówczas, gdy nie wiemy, w którym towarzystwie dom bądź mieszkanie posiada (albo posiadało) ubezpieczenie. Jeżeli ktoś od lat ubezpiecza nieruchomość, a zapomni przykładowo datę końcową ubezpieczenia, to bez problemu odszuka ją w umowie. Często też osoby posiadające dany lokal, mają swojego agenta ubezpieczeniowego, który w sytuacji zagubienia naszej kopii dokumentacji, sprawnie pomoże z ustaleniem poszczególnych informacji.

Zakup nieruchomości a ubezpieczenie

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Nabywając dom bądź mieszkanie od dewelopera, sytuacja z ubezpieczeniem jest oczywista, ponieważ z góry wiadomo, że nieruchomość z rynku pierwotnego należy samodzielnie ubezpieczyć. O ile całość inwestycji posiada odpowiednie ubezpieczenie, to po wyodrębnieniu lokalu, ochrona nie przechodzi na nowego właściciela. Ponadto wiele banków na etapie przyznawania kredytu na zakup nieruchomości, wymaga wykupienia na nią odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej, więc już wtedy należy zadbać o stosowną ochronę. Z kolei, kupno lokalu z rynku wtórnego, w kontekście posiadania ubezpieczenia, nie jest już tak oczywiste. Nie wszyscy posiadają aktualne polisy, a jeśli nawet dany sprzedawca ma ubezpieczony lokal, to nie zawsze można przenieść takie zabezpieczenie na nowego właściciela. W takim przypadku należy skontaktować się z ubezpieczycielem i sprawdzić możliwość przepisania polisy.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

  • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
  • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
  • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

Strzałka zarezerwuj
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości?

Zarezerwuj online
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości
Pewny Lokal oferuje usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 2454 opinii.

Potrzebujesz pomocy przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości?

Zarezerwuj online

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik: rękojmia nieruchomości

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka