Ubezpieczenie daje gwarancje bezpieczeństwa i poczucie spokoju. Życie jest nieprzewidywalne, więc odpowiednie zabezpieczenie mienia – mieszkania, czy domu – jest wręcz bezcenne zarówno na płaszczyźnie emocjonalnej, jak i finansowej. Zdarza się, jednak iż nabywając od kogoś nieruchomość bądź opłacając raz na rok składkę, nie wiemy, czy dana inwestycja posiada aktualne ubezpieczenie.
Umowa ubezpieczeniowa domu bądź mieszkania obejmuje standardowo okres 12 miesięcy, po których należy ją odnowić z daną agencją, bądź znaleźć inną ofertę. Poszczególne towarzystwa mają swoje specyficzne zasady opisane w tzw. OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W związku z tym zapoznanie się z treścią umowy od konkretnego ubezpieczyciela jest kluczowe. Polecamy zwłaszcza przyjrzenie się informacjom o limitach odpowiedzialności, wypłacanych kwotach przy poszczególnych szkodach, wyłączeniach oraz karencji (tj. przedziale czasu po upłynięciu, którego zaczyna działać ochrona). Do podpisania umowy ubezpieczenia nieruchomości należy podać adres lokalu, jego powierzchnię, wartość, a także określić zakres ochrony. Co więcej, niezwykle ważnym aspektem jest również sposób obliczania wysokości odszkodowania – mamy tu dwie opcje:
Ubezpieczenie nieruchomości ma na celu pokrycie różnorodnych strat, wynikających z działalności człowieka (kradzież, zalania, podpalenia), jak i żywiołów natury (powódź, tornado, pożar itp.). Poza finansowym zabezpieczeniem, ubezpieczenie domu bądź mieszkania, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i łagodzi strach wywołany lękiem przed różnego rodzaju nieszczęściami, czy zdarzeniami losowymi. Przeważnie decyzja o ubezpieczeniu jest dobrowolna. Wyjątkiem jest sytuacja finansowania zakupu nieruchomości poprzez kredyt hipoteczny, co wiążę się z wymogiem posiadania polisy ubezpieczeniowej. W skład ochrony, czyli ubezpieczenia nieruchomości, może wejść zarówno wnętrze, jak i część znajdująca się na zewnątrz lokalu.
Ubezpieczenie podstawowe chroni głównie elementy stałe (ściany działowe, okna, drzwi, instalacje, armaturę sanitarną, części zewnętrzne będące składową lokalu, np. balkon, albo taras oraz elementy zamontowane na stałe wewnątrz, przykładowo grzejniki) i mury w sytuacjach losowych, wynikających przykładowo z uderzenia pioruna bądź burzy. Chcąc mieć pewność, czy dana składowa domu bądź mieszkania zostanie objęta ubezpieczeniem, należy dopytać w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym. To samo dotyczy, przyczyny uszkodzenia czy straty.
Właściciel nieruchomości ma także możliwość, za odpowiednią dopłatą, powiększenia zakresu ubezpieczenia. W związku z tym ubezpieczenie rozszerzone dodatkowo będzie chronić: ruchomości znajdujące się w lokalu, nieruchomości na zewnątrz domu, albo w piwnicy bloku; stłuczenia szklanych elementów, czy przepięcia. Agencje ubezpieczeniowe są mniej lub bardziej elastyczne w swojej ofercie, więc w zależności od potrzeb i priorytetów, można wybrać optymalną polisę.
W przypadku różnego rodzaju ubezpieczeń istnieją bazy wskazujące, czy dana osoba posiada polisę ubezpieczeniową, czy nie. I tak przy ubezpieczeniu zdrowotnym można zajrzeć na stronę ZUS-u bądź Internetowe Konto Pacjenta. Niestety przy ubezpieczeniach nieruchomości – w tym domu bądź mieszkań – nie istnieje jedna główna platforma, która pozwalałaby na sprawdzenie, czy dany lokal ma aktualnie ubezpieczenie. W związku z tym właściciel albo osoba nabywająca daną inwestycję, musi bezpośrednio dopytać się o status polisy w agencji ubezpieczeniowej. Problem pojawia się wówczas, gdy nie wiemy, w którym towarzystwie dom bądź mieszkanie posiada (albo posiadało) ubezpieczenie. Jeżeli ktoś od lat ubezpiecza nieruchomość, a zapomni przykładowo datę końcową ubezpieczenia, to bez problemu odszuka ją w umowie. Często też osoby posiadające dany lokal, mają swojego agenta ubezpieczeniowego, który w sytuacji zagubienia naszej kopii dokumentacji, sprawnie pomoże z ustaleniem poszczególnych informacji.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Nabywając dom bądź mieszkanie od dewelopera, sytuacja z ubezpieczeniem jest oczywista, ponieważ z góry wiadomo, że nieruchomość z rynku pierwotnego należy samodzielnie ubezpieczyć. O ile całość inwestycji posiada odpowiednie ubezpieczenie, to po wyodrębnieniu lokalu, ochrona nie przechodzi na nowego właściciela. Ponadto wiele banków na etapie przyznawania kredytu na zakup nieruchomości, wymaga wykupienia na nią odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej, więc już wtedy należy zadbać o stosowną ochronę. Z kolei, kupno lokalu z rynku wtórnego, w kontekście posiadania ubezpieczenia, nie jest już tak oczywiste. Nie wszyscy posiadają aktualne polisy, a jeśli nawet dany sprzedawca ma ubezpieczony lokal, to nie zawsze można przenieść takie zabezpieczenie na nowego właściciela. W takim przypadku należy skontaktować się z ubezpieczycielem i sprawdzić możliwość przepisania polisy.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!