W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie informacje warto uwzględnić w umowie rezerwacyjnej.
Umowa rezerwacyjna, zawierana zarówno na rynku pierwotnym jak i na wtórnym, podpisywana jest w celu wyłączenia ze sprzedaży na czas w niej wskazany nieruchomości, będącej jej przedmiotem. Jakie prawa przysługują nabywcy w sytuacji gdy deweloper nie wywiązuje się z umownych ustaleń?
Umowa rezerwacyjna jest tzw. umową nienazwaną, a więc nie regulują jej przepisy prawa - podlega jedynie zapisom Kodeksu cywilnego. Jej zawarcie skutkuje czasowym wyłączeniem danej nieruchomości ze sprzedaży, dzięki czemu strony zyskują niezbędny czas na przygotowanie się do przystąpienia do właściwej umowy. Jest zawierana w zwyklej formie pisemnej, a jej podpisanie w formie aktu notarialnego nie wpływa na wzmocnienie roszczeń z jej tytułu.
Zabezpieczona jest przede wszystkim tzw. opłatą rezerwacyjną, wpłacaną przez nabywcę na określonych w umowie warunkach. Opłata może mieć formę zaliczki lub zadatku. W przypadku niewywiązania się z umowy zaliczka zwracana jest w niezmienionej wysokości, natomiast zadatek, w sytuacji, gdyby do wykonania umowy nie doszło z winy sprzedającego - w dwukrotnej wysokości.
Dodatkowym zabezpieczeniem, stosowanym w umowach rezerwacyjnych, są kary umowne. Sprawdzając umowę, przed jej podpisaniem warto zwrócić szczególną uwagę na zapisane w niej kary umowne na rzecz dewelopera należne na przykład w przypadku nieuzasadnionego rozwiązania umowy bądź odnowy przystąpienia do umowy deweloperskiej. Sam fakt zabezpieczenia umowy karami umownymi, jeżeli gwarantują one obydwu stronom takie same prawa, z punktu widzenia nabywcy może stanowić spore ułatwienie w przypadku poniesienia szkody związanej z niewykonaniem umowy. Jeżeli w umowie zapisano kary umowne, wówczas będą one należne niezależenie od faktu powstania szkody bądź jej wysokości. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy odszkodowania dochodzimy na zasadach ogólnych - wtedy konieczne jest wykazanie szkody jako skutku niewykonania umowy oraz udokumentowanie jej wysokości.
Dlatego też właściwa konstrukcja umowy ma kluczowe znaczenie dla możliwości ewentualnego dochodzenia rekompensaty od dewelopera, na przykład w sytuacji gdy z powodu zmiany ceny nie dojdzie do zawarcia umowy deweloperskiej.
Ze względu na fakt, iż umowa rezerwacyjna zawierana jest na zasadzie swobody umów, a jej postanowienia w dużym stopniu zależą od ustaleń pomiędzy je stronami, kluczowe jest jej dokładne sprawdzenie jeszcze przed jej podpisaniem.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Najlepiej jest zdecydować się na wsparcie prawnika w tym zakresie, dzięki czemu unikniemy zawarcia umowy na niekorzystnych dla nas warunkach. Prawnicy Pewnego Lokalu służą swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie weryfikacji zapisów umownych, w tym obecności klauzul niedozwolonych oraz potencjalnych ryzyk prawnych, związanych z jej podpisaniem. W ramach usługi sprawdzana jest też wiarygodność dewelopera oraz bezpieczeństwo realizowanej przez niego inwestycji. Raport sporządzany w podsumowaniu analizy umowy może stanowić wartościowy argument w ewentualnych negocjacjach z deweloperem
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!