W poniższym artykule wyjaśniamy, jakie są wady i zalety mieszkania w mieście.
Mieszkanie w mieście a tym bardziej w jego centrum dla jednych jest marzeniem i celem w życiu, dla innych koszmarem, z którego uciekają na przedmieścia. W poniższym artykule przedstawiamy wszystkie wady i zalety życia w mieście, które pomogą podjąć decyzje osobom wahającym się pomiędzy kupnem mieszkania a domu.
Kupno mieszkania w centrum miasta to nie lada wyzwanie i nie każdemu będzie pasowała taka opcja na życie. Mieszkanie w samym centrum miasta są bardzo drogie w porównaniu z dalszymi jego dzielnicami i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Wszechobecny hałas i miasto, które nigdy nie śpi, może być problemem dla wielu osób. Dla innych jednak to właśnie rytm miasta napędza energią, a kupno mieszkania w jego centrum to życiowe marzenie.
Kupno mieszkania w mieście, czy to w centrum, czy bardziej na oberżach ma mnóstwo zalet, które dla wielu osób znacznie przewyższają wady.
Nie bez powodu mówi się, że w mieście jest więcej możliwość na dostanie pracy i samorozwój. Wszak w mieście, szczególnie dużym wojewódzkim, znajduje się wszystko, czego potrzebujemy, w każdej dziedzinie życia mamy wręcz nieograniczone możliwości na pracę czy zakupy. W mieście nie tylko znajdziemy blisko naszego mieszkania sklepy spożywcze i dyskonty, często od centr handlowych dzieli nas kilka przystanków autobusem. Mamy dostęp do wszelkich usług, sklepów, restauracji, banków, aptek.
Dodatkowo jeśli potrzebujemy iść do lekarza mamy niezliczoną ilość przychodni NFZ i prywatnych, a gdy coś nam się stanie, to karetka szybko przyjedzie na pomoc, natomiast żyjąc na wsi, może to zająć i godzinę. Ze względu na tak ogromną ilość usług mamy też większe możliwości na dostanie pracy blisko naszego mieszkania, do tego w przeróżnych branżach.
Pomimo że w mieście ciężko poruszać się może samochodem, szczególnie w dużym mieście wojewódzkim, to komunikacja miejska jest dobrze zorganizowana i ciągle się rozwija do standardów europy zachodniej. Nie potrzebujemy samochodu, żeby dojechać do pracy, wystarczy kupić kartę miejską i w kilkanaście minut można być na miejscu, podczas gdy samochodem zajęłoby to dwa razy dłużej i kosztowało dużo drożej. Infrastruktura rowerowa i duży rozwój tego typu środka lokomocji sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu, byciu aktywnym i często równie szybkim dojazdom do pracy. Dzięki komunikacji miejskiej możemy łatwo odwiedzić znajomych mieszkających w innych dzielnicach czy jechać po zakupy nawet na drugi koniec miasta, a nocą w weekend wrócić z imprezy.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Dla mieszczuchów chcących zaznać życia na wsi i sprawdzić przez jakiś czas, czy jest to opcja na życie dla nich, zanim zdecydują się na zakup swojego domu za miastem, polecamy wynajęcie domu na wsi. Wynajęcie domu na wsi często kosztuje tyle samo, co wynajęcie małego mieszkania w mieście, a mamy swój własny ogródek i sporej wielkości dom. Dzięki temu sprawdzimy, jak dużo roboty jest przy domu na wsi, czy bardzo przeszkadzają nam dojazdy do pracy, a może poznając lokalnych mieszkańców, dowiemy się o możliwości kupna domu w okolicy. Wynajęcie domu na wsi może mieć też swoje minusy. Po pierwsze nie będzie to nasz własny dom, po drugie nie zawsze są one w dobrym stanie.
Przywarami domów na wsi jest często konieczność palenia węglem, problemy z ogrzewaniem, gryzonie, szczególnie jeśli na terenie jest stodoła, a także konieczność różnego rodzaju napraw domu, na bieżąco. Znalezienie świetnej klasy domu na wsi, wyremontowanej willi z wypielęgnowanym ogródkiem może być trudne i kosztować tyle, co wynajęcie apartamentu w centrum miasta. Warto jednak poszukać domu na wsi do wynajęcia, by wypróbować czy życie na wsi jest dla nas odpowiednie.
W dużych miastach szczególnie w centrum mieszkania są może drogie, ale ich wybór jest niesamowicie szeroki. Możemy kupić wielki apartament w centrum miasta albo w nowym budownictwie na rynku pierwotnym, możemy kupić kawalerkę w kamienicy albo mieszkanie w wielopiętrowym bloku w budownictwie z lat 70, które obecnie przeżywają swój triumf. Opcji jest bardzo dużo i ceny są przeróżne, można znaleźć mieszkania do generalnego remontu w niskich cenach, ale też mieszkanie gotowe do wprowadzenia. Możemy brać pod uwagę wiele czynników- bliskość szkół, szpitali, parków, sklepów i nie musimy się ograniczać.
W mieście wszystko jest droższe
Ci, którzy mają okazję bywać w małych miasteczkach i na wsiach, wiedzą jakie różnice w cenie dyktują wielkie miasta wojewódzkie czy to w usługach, czy chociażby kiedy udajemy się na targ kupić warzywa. Droższy jest też czynsz za wynajem oraz im większe miasto i im lepsza dzielnica, im lepsza komunikacja naokoło, tym większe ceny nieruchomości. Jest to wielka przeszkoda dla chcących kupić np. mieszkanie w centrum Warszawy, bo ich ceny często przewyższają ceny pięknych dużych domów na przedmieściach.
Miasto jest hałaśliwe, a zimą jest smog
Hałas miasta dla jednych jest jak ich własny puls, dla innych to wielka przeszkoda w codziennym funkcjonowaniu. Alarm samochodowy, bójki w nocy to codzienność mieszkańców centrum i dużych miast. To główny powód, przez który ludzie wyprowadzają się z miasta- chcą ciszy i spokoju prowincji. Dodatkowym problemem, ściśle związanym z hałasem generowanym przez auta jest smog, który występuje w mniejszym natężeniu cały rok, oraz w bardzo dużym kiedy zimą dochodzi do tego sezon grzewczy. Jest to problem nie tylko wielkich metropolii polskich, ale i mniejszych miast.
Problem z parkowaniem i korki
Dla posiadaczy samochodów i tych, którzy do pracy nie chcą dojeżdżać komunikacją miejską poruszanie się po mieście autem szczególnie w godzinach szczytu to koszmar, który zabiera często całe godziny z życia. Dodatkowo w centrum trzeba płacić za parkowanie, a pod blokiem ciężko znaleźć miejsce parkingowe po powrocie z pracy. Zdarza się też więcej kradzieży aut i wypadków.
Kupno mieszkania w centrum a reprywatyzacja
Kupując mieszkanie w centrum dużych miast wojewódzkich szczególnie Warszawy, Krakowa, Wrocławia, ale też i mniejszych miast można natknąć się na zreprywatyzowane kamienice, z których poprzedni lokatorzy zostali wyrzuceni, byli zastraszani, a teraz nie mają gdzie mieszkać, dlatego należy szczególnie mocno zweryfikować, od kogo kupuje się mieszkanie w kamienicy i jak firma zachowała się stosunku do poprzednich mieszkańców.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!