W poniższym artykule wyjaśniamy, czy płacimy podatek PIT podczas kupna mieszkania.
Do uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) w przypadku zbycia nieruchomości zobowiązany jest sprzedający, przy warto pamiętać o tym, że może okazać się, że nie będzie on należny.
Jeżeli planujemy kupno nieruchomości z zamiarem jej późniejszego odsprzedania, warto pamiętać o tym, że po upływie ponad pięciu lat od jej zakupu nie będziemy zobowiązani płacić z tego tytułu PIT. W innym przypadku należy liczyć się z podatkiem w wysokości 19% wartości dochodu.
Podatek od sprzedaży nieruchomości, regulowany Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy opłacić do dnia 30 kwietnia w roku następującym po tym, w którym miejsce miała transakcja sprzedaży nieruchomości. Za podatnika uznawana jest osoba, która sprzedała (przed upływem pięciu lat podatkowych od zakupu) nieruchomość lub część udziału w niej bądź spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. Jeżeli do sprzedaży doszło przed upływem pięciu lat, warto rozważyć skorzystanie z tzw. ulgi mieszkaniowej, jeżeli przysługuje nam taka możliwość.
Ulga mieszkaniowa oznacza preferencyjny sposób rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych. Skorzystać z niej można w sytuacji, gdy w ciągu trzech lat środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości nabytej nie więcej niż pięć lat wcześniej wykorzystane zostaną przez sprzedającego na tak zwane własne cele mieszkaniowe. W 2021 roku przepisy w tym zakresie zostały zmodyfikowane w taki sposób, że z preferencyjnych warunków skorzystać można jeżeli środki ze sprzedaży nieruchomości w 2018 roku zostaną przeznaczone na własne cele do 31 grudnia 2021 roku, co oznacza wydłużenie ustawowego terminu o rok.
Za własne cele mieszkaniowe uznać można:
Aby móc skorzystać z ulgi należy być obywatelem Polski lub mieszkać tu na stałe, nie wynajmować mieszkania, nie być właścicielem innej nieruchomości gotowej do zamieszkania, mieć spółdzielcze prawo do mieszkania oraz być zameldowanym w danym lokalu przez okres co najmniej pięciu lat.
Wysokość podatku obliczana jest przez notariusza na podstawie oświadczenia potwierdzającego spełnienie warunków do zastosowania ulgi, dostarczonego przez podatnika. W akcie notarialnym zamieszczana jest wówczas stosowna informacja o skorzystaniu z niej.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj jedną z naszych lekcji.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Eksperci wyjaśniają wszystkie Twoje wątpliwości.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!