10 błędów podczas planowania kupna mieszkania

Potrzebujesz pomocy przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości?

Jakich błędów unikać podczas planowania zakupu mieszkania?

Podjąłeś decyzję o zakupie mieszkania dla siebie i swojej rodziny. Teraz zastanawiasz się, jak przejść przez ten proces? Wydanie kilkuset tysięcy złotych to odważny ruch w Twoim życiu. Zwłaszcza jeśli wiąże się on z zaciągnięciem kredytu na kilkadziesiąt lat. Dlatego w tym tekście, poznasz 10 najczęstszych błędów popełnianych podczas planowania zakupu mieszkania. Sprawdź, czy któregoś nie popełniasz.

Wybór mieszkania pod presją czasu

Gdy czas poszukiwania mieszkania się wydłuża, a co lepsze oferty rozchodzą się błyskawicznie, możesz odczuwać presję, by podjąć szybą decyzję.

Myślisz, że im szybciej „zaklepiesz” mieszkanie, tym lepiej. Zwłaszcza gdy bliscy ciągle dopytują lub służą „dobrymi” radami — inflacja, ceny idą w górę, bierz, potem będziesz się martwił.

Nieprzemyślany zakup to najprostsza droga do rozczarowania w przyszłości i ryzyko wad, których nie zdążysz wykryć.

 Niedokładne określenie potrzeb mieszkaniowych

Jeśli inwestujesz całe oszczędności, a często także wiążesz się kredytem na 30 lat, warto, żebyś dobrze przemyślał, jakie są potrzeby Twojej rodziny obecnie i przez kolejne lata. Myśl przyszłościowo.

Podczas planowania zakupu mieszkania, zwróć uwagę:

  • W jakiej lokalizacji się znajduje mieszkanie i jak jest skomunikowane? Jeśli masz lub planujesz dzieci, czy są w pobliżu przedszkola / szkoły? Dowożenie ich codziennie do szkoły, na drugi koniec miasta bardzo utrudni Ci życie.
  • Jaki jest rzeczywisty metraż mieszkania (bez wliczania balkonu czy komórki lokatorskiej). Czteroosobowa rodzina dla komfortowego mieszkania potrzebuje min 50 - 60 mkw. 
  • Czy rozkład mieszkania, liczba pokoi i łazienek są dla Ciebie odpowiednie? O ile płytki, panele czy meble zawsze możesz wymienić, to z rozkładem i liczbą pokoi sprawa nie jest już taka prosta i wymaga znacznych nakładów.

Niedoszacowanie kosztów mieszkania

Gdy oceniasz swoją zdolność do zakupu mieszkania, powinieneś pamiętać, że koszt całej Twoje inwestycji, to nie tylko cena zakupu i koszty bankowo — prawne.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Przy planowaniu zakupu mieszkania, powinieneś uwzględnić jeszcze koszt dostosowania go do swoich potrzeb. W przypadku mieszkania od dewelopera są to koszty wykończenia.

W mieszkaniach z rynku wtórnego, taki koszt generuje naturalne zużywanie się budynku i instalacji. A im starsze mieszkanie, tym więcej rzeczy może wymagać wymiany lub naprawy od razu, lub w niedalekiej przyszłości. Dlatego Twoja rezerwa na ten cel powinna być większa.

Brak znajomości rynku nieruchomości

Jeśli planujesz zakup mieszkania, ale gubisz się w ofertach, cenach czy parametrach, lub nie umiesz określić swoich potrzeb, to rozważ skorzystanie z pomocy pośrednika. Dzięki doświadczeniu agent pomoże Ci określić wymagania, znaleźć mieszkanie oraz będzie negocjował cenę. W ten sposób nie przepłacisz i przyśpieszysz cały proces. Oszczędzisz sobie także nerwów, bo nie będziesz tracił czasu na oglądanie mieszkań, które nie spełniają Twoich potrzeb.

Niepodjęcie negocjacji ze sprzedającym

Odpuszczasz negocjowanie ceny mieszkania, bo zakładasz z góry, że sprzedający, nie będzie chciał jej obniżyć. W końcu Ty na jego miejscu też chciałbyś sprzedać jak najdrożej. Jednak myśląc w ten sposób, sam sobie szkodzisz.

Zauważ, że cena ofertowa mieszkania, zwykle jest większa niż cena ostateczna. Przy ustalaniu wartości mieszkania, sprzedawca zwykle uwzględnia kwotę „zapasu”, na negocjacje. I nie ma znaczenia, czy to mieszkania z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Deweloperzy również są na nie otwarci.

Odbiór lub sprawdzenie nieruchomości na własną rękę

Sprawdzenie stanu technicznego mieszkania, może posłużyć Ci do negocjacji ceny mieszkania. O ile łatwo możesz ocenić, czy mieszkanie wymaga odnowienia, to z oceną stanu instalacji możesz mieć już problem. Często te najbardziej kosztowne usterki nie są widoczne „gołym okiem”, a ich znalezienie wymaga użycia odpowiednich przyrządów.

Dlatego czy planowaniu zakupu mieszkania, rozważ wynajęcie profesjonalistów z Pewnego Lokalu. Dzięki temu, że nasi inżynierowie mają doświadczenie w przeprowadzaniu audytów, cała procedura przebiegnie sprawnie i szybko. A Ty otrzymasz raport z wyceną kosztów napraw, które czekają Cię, jeśli zdecydujesz się na zakup. 

Kierowanie się kryterium ceny

Jeśli przy planowaniu zakupu mieszkania kierujesz się zasadą im taniej, tym lepiej, to szybko skoryguj podejście. Zwykle okazyjna cena wynika nie z dobrej woli sprzedającego, ale ukrytych wad mieszkania. Jeśli nie wykryjesz ich wcześniej, możesz narazić się na wydatki w przyszłości lub utrudnienia w codziennym życiu.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

  • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
  • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
  • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

Strzałka zarezerwuj

Wielokrotnie spotykaliśmy się z sytuacją, gdy właściciel chce pozbyć się szybko mieszkania, bo wie, że za jakiś czas powstanie w bliskim sąsiedztwie droga ekspresowa lub fabryka.

Zbyt niska cena może przysporzyć Ci także kłopotów z Urzędem Skarbowym. Jeśli urząd uzna, że wartość rynkowa kupionego mieszkania jest sporo wyższa niż cena zakupu, musisz się liczyć z dopłatą różnicy między zapłaconym już podatkiem a tym należnym wg fiskusa wraz z odsetkami.

Niesprawdzenie stanu prawnego nieruchomości

Niesprawdzenie stanu prawnego nieruchomości w księgach wieczystych to duże ryzyko. Jakie? Może się okazać, że osoba, która sprzedaje Ci mieszkanie, ma nieprzeprowadzone postępowanie spadkowe i wcale nie jest jego właścicielem.

Coraz więcej lokali, jest też obciążonych dożywotnią służebnością. Prawo to nie wygasa w chwili sprzedaży. Jeśli więc nie chcesz ryzykować, że za jakiś czas do Twoich drzwi zapuka dziadek sprzedającego, domagając się własnego pokoju, przy planowaniu zakupu mieszkania, sprawdź jego stan prawny. Takie sytuacje, mimo że abstrakcyjne, zdarzają się coraz częściej.

Kupowanie pod krótkoterminowe potrzeby

Gdzie chcesz być za 5,10 lat? To pytanie sprawdza się w planowaniu zakupu idealnego mieszkania. Wyobraź sobie siebie za kilka lat i sprawdź, czy mieszkanie, które oglądasz, nadal spełnia Twoje potrzeby? Przykład?

Jeśli wiesz, że chcesz w niedługim czasie założyć rodzinę, to nie wybieraj kawalerki. Nim się obejrzysz, będzie Wam zwyczajnie za ciasno.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sprzedał to mieszkanie i poszukał innego. Jednak pamiętaj, sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat od końca roku, w którym je kupiłeś, w większości przypadków, zobowiązuje Cię do zapłaty podatku od wzbogacenia.

Brak zapasu czasowego

Ostatnim z błędów przy planowaniu zakupu mieszkania jest brak zapasu czasowego. O co chodzi?

Od dnia, kiedy zdecydujesz się na zakup mieszkania, do dnia przeprowadzki, zwykle mijają 2,3 miesiące. Na ten okres składają się spotkania u notariusza, załatwienie formalności kredytowych, ale też czas potrzebny na wyprowadzkę byłych lokatorów. Etap ten może się wydłużyć, jeśli bank będzie prosił o dodatkowe dokumenty lub zwleka z wydaniem decyzji.

Dlatego daj sobie więcej czasu na opuszczenie dotychczasowego lokum. 

Jeśli je wynajmujesz, tak ustal moment złożenia wypowiedzenia, żebyś w przypadku przedłużenia się formalności miał gdzie mieszkać, i nie szukał szybko czegoś na dwa tygodnie.


Z tego artykułu dowiedziałeś się, że:

1
Warto poznać rynek przed podjęciem planowania zakupu nieruchomości.
Trzeba wiedzieć, czego się chce i potrzebuje w nowym lokum.
2
3
Nie zawsze warto iść za kryterium ceny mieszkania.
Na zakup nieruchomości trzeba patrzeć pod kątem długoterminowych potrzeb.
4
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości?

Zarezerwuj online
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości
Pewny Lokal oferuje usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 110 opinii.

Potrzebujesz pomocy przy kupnie lub sprzedaży nieruchomości?

Zarezerwuj online

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik: rękojmia nieruchomości

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka
Przez ostatnią godzinę usługę zarezerwowało 6 osób