Ceny materiałów budowlanych nieustannie rosną. Przekłada się to na ceny nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym. Zatem niewielu inwestorów może pozwolić sobie na zakup domu lub mieszkania. Nieco lepiej sytuacja wygląda w przypadku samodzielnej budowy domu. Mimo to, wysokie ceny działek budowlanych i robocizny sprawiają, że coraz mniej osób decyduje się na rozpoczęcie budowy, uznając ją za trudną do zrealizowania. Są też tacy, którzy przerywają proces budowy domu i liczą na poprawę sytuacji na rynku w przyszłości. Czy przekłada się to na spadek cen domów? Spróbujemy dzisiaj odpowiedzieć na to pytanie.
W czasach lockdownów wielu Polaków doceniło, jaką wartość ma posiadanie własnego domu z ogródkiem, nawet niewielkiego. Dlatego tuż po zakończeniu pandemii znacząco wzrosło zainteresowanie inwestorów budową. Sytuację wykorzystały firmy budowlane i deweloperzy, którzy podnieśli ceny. Nie bez znaczenia dla podwyżek na rynku nieruchomości było rozpoczęcie konfliktu na Ukrainie. Spowodował on przerwanie łańcucha dostaw i ponownie podwyżki materiałów budowlanych.
Na wzrost kosztów budowy domu znacząco wpłynęła również inflacja. W efekcie nastąpiło wyhamowanie liczby rozpoczynanych procesów budowlanych na przełomie 2022 i 2023 r.
Chwilowe drgnięcie na rynku mieszkaniowym nastąpiło w drugiej połowie 2023 r. gdy uruchomiono program Bezpieczny kredyt 2%, a KNF znowelizowała Rekomendację S dotyczącą dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie. Jej nowelizacja pozwoliła na bardziej liberalne podejście banków do oceny zdolności kredytowej, przez co dostęp do kredytów hipotecznych uległ zwiększeniu. Nie wpłynęło to jednak na znaczący wzrost rozpoczętych inwestycji. Polacy doświadczeni kryzysami woleli kupić gotowe mieszkania niż rozpoczynać własne budowy.
W efekcie liczba oddanych do użytkowania mieszkań w 2023 wyniosła nieco ponad 221 tys. Co według danych GUS stanowi prawie 7,2% mniej niż w 2022.
Spadek liczby wydanych pozwoleń na budowę lub zgłoszeń budowy nie zmienia faktu, że koszt budowy 1 mkw domu jednorodzinnego jest niższy niż cena tej samej powierzchni w mieszkaniu. Eksperci przewidują, że ta różnica będzie się jeszcze powiększać, bo ceny mieszkań będą nadal rosły. Klienci nadal będą woleli szybko ulokować kapitał w zakup mieszkania u dewelopera, zamiast rozpoczynać budowę domu, bez żadnej gwarancji stabilności cen. A według statystyk GUS, budowa domu trwa średnio 51 miesięcy. W tym okresie bardzo wiele może zmienić się na rynku nieruchomości.
Według danych GUS, średni koszt oddania 1 mkw powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego wielorodzinnego oddanego do użytkowania w stanie deweloperskim, w końcówce roku 2023 wyniósł 6 386 zł. To znacznie więcej niż cena budowy 1 mkw domu jednorodzinnego, który według informacji ze strony muratordom.pl wyniósł od 3 350 do 4 850 zł/mkw. Pokrywa się to z wyliczeniami serwisu kb.pl, który obliczył, że jest to średnio 4 158 zł/mkw.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Według danych Grupy PSB styczniu 2024 r. w stosunku do stycznia 2023 r. średnia dynamika cen materiałów budowlanych spadła o 3%. Najbardziej odczuli to inwestorzy hurtowi, tam nastąpił spadek o 5,4%. Natomiast dla konsumentów prywatnych różnica nie była tak duża i wyniósł on 1,1%. A jeżeli porównamy styczeń 2024 r. i grudzień 2023 r. to zobaczymy, że ceny były średnio na tym samym poziomie (+0,1%).
Źródło: Grupa PSB Handel S.A
Nie możemy też zapominać, że zakup działki budowlanej to również bardzo istotny koszt całej budowy. A ceny działek również rosną. Możemy próbować ograniczyć koszt jej zakupu i kupić działkę rolną, a następnie próbować ją przekształcić. Jednak taki zabieg nie zawsze jest możliwy. Dlatego warto przed podpisaniem aktu notarialnego rozważyć sprawdzenie działki pod kątem prawnym i upewnić się, co będziemy mogli z nią zrobić.
Niektórzy lubią powtarzać, że taniej już było. To powiedzenie bardzo dobrze oddaje sytuacje na rynku nieruchomości. Ceny budowy domów nie rosną aż w takim stopniu jak ceny mieszkań. Jednak nadal są wysokie, zatem nadal spada liczba zgłoszeń o rozpoczęciu budowy i wniosków o pozwolenie na budowę. A ograniczenie liczby nowych domów oddawanych do użytkowania przy niezmiennym popycie, nie wpłynie na obniżenie ich cen w najbliższych miesiącach.
Częściowo rynek mogą zaspokoić mieszkania w budynkach wielorodzinnych. Jednak tutaj ceny nadal będą rosnąć, bo inwestorzy wolą szybką lokatę kapitału niż „zabawę” z budową. Pozostaje jeszcze kwestia domów z rynku wtórnego. Czy ich ceny spadną?
Niedobór nowych domów i mieszkań może sprawić, że część konsumentów nie będzie miała wyjścia i zdecyduje się na zakup starszego domu. Nie należy się jednak nastawić na spadek ich cen w najbliższym czasie. Dlaczego?
Nowoczesne domy z rynku wtórnego są atrakcyjne do zakupu, jednak sprzedający z pewnością będą chcieli odzyskać „włożone” w nie pieniądze. Zwłaszcza że modernizacje są bardzo kosztowne. Zatem lepszym rozwiązaniem jest odczekanie na kupca niż sprzedaż po niskiej cenie.
Z kolei te domy, które są tanie, to budynki, które nie są energooszczędne. Co więcej, są to też najczęściej domy duże, budowane wiele lat temu dla pokoleń. Zatem nawet jeżeli uda nam się kupić nieruchomość w okazyjnej cenie, to musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli zainwestować w termomodernizację. Tak, aby koszty jego użytkowania nie pochłaniały większości naszego budżetu.
Podsumowując, w najbliższych miesiącach raczej nie możemy spodziewać się spadku cen domów jednorodzinnych. Pocieszające może być jednak to, że ze względu na „spokój” w gospodarce, ceny nie będą już rosnąć w tak szybkim tempie, jak we wcześniejszych latach.
Bez względu na sytuację na rynku, cenę nieruchomości na rynku wtórnym można zawsze obniżyć dzięki audytorowi technicznemu i audytowi prawnemu. Inspektorzy sprawdzają wtedy nieruchomość pod kątem ukrytych wad i usterek, a prawnicy analizują jej sytuację prawną. W ten sposób mamy gwarancję, że nie przepłacimy za nieruchomość lub w porę zrezygnujemy z niebezpiecznej dla nas transakcji.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Sprawdź rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Najważniejsze zagadnienia w zasięgu kliknięcia.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!