Czy warto kupić dom szeregowy

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Czy warto kupić dom szeregowy | 797 014 014

W poniższym artykule wyjaśniamy, czy warto kupić dom szeregowy.

Domy szeregowe kojarzą się, z czym pomiędzy domem a mieszkaniem i reklamowane są jako idealne dla mieszczuchów, których nie stać na dom jednorodzinny pod miastem, ale chcą zaznać więcej przestrzeni, mieć własny ogród i większy metraż a jednoczenie nie wydać dużo więcej niż na mieszkanie. Domy szeregowe stają się coraz bardziej popularny, jednak nie są rozwiązaniem dla każdego. Przedstawiamy plusy i minusy domów szeregowych, tak by każdy zastanawiający się nad kupnem mógł podjąć decyzje czy warto w taką nieruchomość inwestować.

Czym są domy szeregowe

Domy szeregowe są nieruchomością, która określa się czymś pomiędzy mieszkaniem a domem jednorodzinnym. Są to budynki mieszkalne, które połączone są jedną lub dwoma ścianami z innymi domami w danym obiekcie. Są segmentami, w które wkomponowane są minimum trzy domy, mają wspólną elewację, taki sam rozmiar i rozkład pomieszczeń. Jednocześnie mają osobne garaże, wejścia i ogród przynależny do danego domu, które często nie są przedzielone.

Domy szeregowe nie są do końca tym samym co segmenty, gdyż segment lub tak zwany bliźniak to po prostu jeden dom, w którym wydzielone są dwa bliźniacze mieszkania. Domy szeregowe jednak są połączone elewacją i minimum trzy z nich tworzą jeden szereg.

Jak kupić dom szeregowy

Domy szeregowe zwykle można kupić na rynku pierwotnym, jeśli jednak na rynku wtórnym, to są to dość nowe inwestycje w naszym kraju i dom taki nie będzie miał więcej niż kilka lat. Domy szeregowe kupuje się tak samo jak mieszkania i domy od deweloperów, czyli szukając ich w internecie lub w biurach deweloperskich.

Warto do szukania domu szeregowego zatrudnić specjalistę na przykład z firmy Pewny Lokal, który ma doświadczenie w rynku deweloperskim. Nasza firma posiada największą bazę deweloperów i nasi fachowcy i inżynierowie brali udział w odbiorach deweloperskich w każdym mieście i każdej firmie, dlatego doskonale znają rynek. Możemy doradzić już od etapu poszukiwań domu, które inwestycje nie są trafione i w które najlepiej nie wchodzić. Pomożemy z załatwianiem formalności i podpisywaniem jak najkorzystniejszej umowy, a co najważniejsze nasz fachowiec weźmie udział w odbiorze domu szeregowego.

Jest to jeden z najważniejszych momentów w przypadku kupna domu lub mieszkania, gdyż to właśnie wtedy wpisać do protokołu zdawczo odbiorczego musimy wszystkie usterki i wady. Deweloper będzie musiał się do nich odnieść i dokonać napraw, które często są dość kosztowne.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

W przypadku kupna domu szeregowego na rynku wtórnym firma Pewny Lokal pomoże sprawdzić księgi wieczyste i stan domu, zanim podejmiemy się podpisywania umowy przedwstępnej. Dodatkowo na rynku wtórnym, jak i pierwotnym warto wykonać badania termowizyjne i sprawdzić, czy dom trzyma ciepło, bo starty ciepła wpływają znacząco na wysokość rachunków za ogrzewanie. Badanie termowizyjne pokaże również wszelkie zawilgocenia, które prowadza do powstawania grzybów i pleśni na ścianach.

Plusy posiadania domu szeregowego

Posiadanie domu szeregowego ma mnóstwo zalet i wiele osób będzie dobrze czuć się w takiej nieruchomości.

Szczególną popularnością domy szeregowe cieszą się wśród mieszczuchów, którzy chcą zaznać trochę swobody i mieć namiastkę swojego własnego domu z ogrodem, ale jednocześnie bliskość sąsiadów i łatwy dostęp do miasta. Bliskość sąsiadów dla jednych jest problemem, ale np. w trakcie wyjazdu na wakacje czy dłuższej podróży sąsiedzi mogą zerknąć na nasz dom i zawsze ktoś jest w pobliżu, co minimalizuje ryzyko kradzieży. Dom szeregowy to rozwiązanie pomiędzy domem jednorodzinnym a mieszkaniem w bloku. Również nie każdy może rzucić pracę w mieście i przeprowadzić się na wieś lub w okolice mniejszego miasteczka. Domy szeregowe zwykle są bliżej miast lub na ich obrzeżach i nie trzeba rezygnować z pracy w mieście nawet w przypadku braku samochodu.

Domy szeregowe są sporo tańsze od domów jednorodzinnych, a  nawet mieszkań w dobrej okolicy w mieście. Dlatego są świetnym rozwiązaniem dla osób szukających czegoś pomiędzy a jednocześnie w przystępniejszej cenie. Również koszty eksploatacji takiego domu są mniejsze, gdyż dzielimy ściany z sąsiadami, przez co spadają rachunki za ogrzewanie. W domach szeregowych nie ma czynszu, ale jednocześnie jego ogrzewanie i utrzymanie jest tańsze niż domu jednorodzinnego. Płacimy tylko za media, prąd, wodę i gaz.

Jeśli naszym życiowym priorytetem nie jest budowa własnego domu, pod własny styl i duże wymagania jeśli nie marzymy o utrzymaniu własnego, wyjątkowego ogrodu, a jednak chcemy mieć kawałek domu, gotowy do zamieszkania.

Mimo że jesteśmy blisko sąsiadów to nie mamy ich aż tak wielu jak w przypadku mieszkania. Mamy osobny dom, osobne wejście do niego, kawałek działki i własny garaż. W ogródku można urządzać grille i spotkania ze znajomymi kiedy dopisuje pogoda.

Minusy posiadania domu szeregowego

Domy szeregowe mają również swoje minusy i nie jest to rozwiązanie dla każdego. Tak naprawdę wszystko wymienione powyżej dla jednych jest plusem dla innych dużą wadą.

Przede wszystkim, jeśli cenimy sobie dużą niezależność i chcemy mieć wszystko zrobione po swojemu, to dom szeregowy może nie być dla nas najlepszy. Dostajemy gotowe rozwiązanie i rozmieszczenie pokoi, do tego dzielić je poniekąd musimy przez ścianę z sąsiadami, więc nie do końca jest to własny dom, tylko jakby większe mieszkanie. Osoby chcące posiadać własny dom raczej liczą na większy metraż i więcej pięter. Pamiętajmy, że nie możemy zmienić elewacji, dobudować więcej pomieszczeń, w przypadku domów szeregowych bardzo rzadko jest to możliwe.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
 • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

Ogród może dla niektórych być za mały i często jest nieodgrodzony od sąsiadów, więc tak naprawdę z sąsiadami musimy być w dobrej komitywie. Jeśli trafimy na osoby, których nie polubimy i które będą robić głośne imprezy i grille w sobotę, gdzie dym będzie wlatywał nam do domu, a ściany od dewelopera okażą się za cienkie, to mieszkanie w domu szeregowym może nie być tak przyjemne.

Tak, jak przypadku mieszkań, jako że dom szeregowy dzieli jedną cześć ścian z drugim domem, mamy mniej okien i często są problemy z doświetleniem światłem dziennym. Trzeba na to zwrócić szczególną uwagę przy zakupie.

Często zdarza się, że deweloper buduje domy szeregowe w bardzo złych lokalizacjach, w szczerym polu wyrasta nagle ich osiedle. Jeśli nie mamy samochodu, będzie to duże utrudnienie życia.

Na co uważać w przypadku domów szeregowych

Kupując dom szeregowy, musimy mieć na względzie jego wady i przynajmniej powierzchownie zapoznać się z jego klasyfikacją.

Dom szeregowy a kwestie prawne

Domy szeregowe prawnie nie są określane mianem domów jednorodzinnych, które są ze sobą połączone a jednie lokale mieszkalne. Dlatego grunty i budynki kupowane przez inwestora właśnie tak są nazywane. W jednym domu wydzielone są dwa lub trzy lokale, a nabywca takiego lokalu jest określany jako „współwłaściciel”. Dzieje się tak dlatego, że deweloper chce uniknąć powstawania większych wspólnot mieszkaniowych, gdyż wiąże się to z wydatkami np na rachunkowość czy opłacaniem zarządu. Czasem zdarza się, że domy szeregowe to odrębną nieruchomość, dlatego tak ważnym jest przejrzenie się zapisom, zanim podpiszemy umowę kupna, w czym pomogą usługi firmy Pewny Lokal.

Część wspólna, czyli ogródek  również może być kłopotliwy jeśli chodzi o zasady korzystania i tu przydaje się ujawnienie przydziału gruntu w księdze wieczystej, co znowu zweryfikować pomoże fachowiec. Ogródek, ale również parkingi, śmietniki, bramy wjazdowe mogą być przypisane w ułamkowych częściach każdemu z właścicieli lokali. Jest to ważne kiedy będziemy chcieli np. zmieniać sobie furtkę, zbudować taras czy balkon, a nawet altanę. Dlatego przyjrzenie sie zapisom umowy i jak określane są różne miejsca na osiedlu, jest niezwykle ważne i pomoc fachowca w przejrzeniu takiej umowy może oszczędzić nam później zmartwień i załatwiania formalności.

Domy szeregowe od dewelopera, uważaj

Deweloperzy tracą na swojej jakości i szeroko znane są buble architektoniczne i tanie materiały używany do budowy. Coraz częściej przez deweloperów budowane są całe osiedla domów szeregowych w szczerym polu. Nie jest niczym dziwnym, że na stronie deweloper reklamuje przyjazne i nowoczesne osiedle domów jednorodzinnych lub szeregowych a naprawdę okazuje się, że miejsce to stoi samotnie pośrodku pola, otoczone kukurydzą lub innymi uprawami i głośnymi traktorami które pracują tam w sezonie. Poza tym nie ma nic, ani infrastruktury (często nawet droga dojazdowa zimą i jesienią jest trudna do pokonania), komunikacji miejskiej w promieniu kilku kilometrów, dostępu do usług publicznych jak szkoły i przedszkola, sklepy. Wszędzie dojeżdżać trzeba samochodem, więc jeśli rodzina posiada tylko jeden, to są bardzo od niego uzależnieni.

Deweloperzy kupują masowo grunty orne tanim kosztem i reklamując osiedle pod miastem, tak naprawdę budują je daleko od czegokolwiek, izolując mieszkańców. Domy takie są tańsze, ale ze względu na masową ich produkcję i nieciekawą okolicę zbierają coraz więcej krytyki w mediach i od społeczeństwa.

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości
Pewny Lokal oferuje usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 95 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik: rękojmia nieruchomości

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka