Zakup działki to zwykle pierwszy krok do realizacji marzenia o własnym domu z ogródkiem. Przeglądając oferty, możesz znaleźć wiele atrakcyjnych lokalizacji. Jednak nie w każdym miejscu będziesz mógł postawić swój dom. Jest to dopuszczalne tylko na działce budowlanej. Dlatego w dzisiejszym artykule postaram się przybliżyć Ci definicję działki budowlanej. Dowiesz się nie tylko, jaką działkę nazywamy mianem budowlanej, ale także gdzie szukać informacji o jej statusie. Zapraszam do lektury.
Zgodnie z definicjami zawartymi w Ustawie o gospodarce nieruchomościami i Ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, działka budowlana to teren przeznaczony pod budownictwo nieruchomości: zabudowę jednorodzinną lub wielorodzinną, nieruchomości służące pożytkowi publicznemu itd.
Działki budowlane są droższe od działek rolnych. Nie warto jednak próbować zaoszczędzić. Zakup działki rolnej i próba jej przekształcenia w działkę budowlaną jest procesem długotrwałym i kosztownym.
O tym, czy działka jest budowlana, dowiesz się, sprawdzając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Znajdziesz w nim także informacje o przeznaczeniu działki oraz warunki zabudowy. Jeśli Gmina go nie posiada, możesz poprosić o wydanie warunków zabudowy dla interesującej Cię działki.
Aby działka mogła zostać uznana za budowlaną, jej wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej muszą spełniają wymogi realizacji budowlanych wynikające z odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego.
Oznacza to, że działka musi mieć zapewniony dojazd i może się na niej zmieścić dom.
Działkami budowlanymi są także te działki, na których stoją już zabudowania lub stały, lecz zostały wyburzone.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Większość urzędów udostępnia online miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. W ten sposób mając numer działki i znając jej lokalizację, możesz sprawdzić podstawowe informacje na jej temat i jej przeznaczenie.
Jeśli na stronie nie znajdziesz tych informacji, możesz odwiedzić również serwis Geoportal. Wybierając odpowiednie warstwy z menu, możesz podejrzeć plan zagospodarowania, (o ile został uchwalony). Geoportal udostępnia także podgląd uzbrojenia działek, dzięki czemu możesz podejrzeć, jak to wygląda w przypadku Twojej działki. Oczywiście serwis ma charakter jedynie poglądowy. Żeby uzyskać całkowitą pewność właściwości działki, musisz udać się do właściwego urzędu.
Nieruchomością jest część powierzchni ziemskiej, będąca odrębnym przedmiotem własności (grunty), ale także budynki lub części budynków trwale związane z gruntem, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny przedmiot własności. Takim wyjątkiem odrębności budynku od gruntu jest sytuacja, w której budynek powstał na działce posiadanej w użytkowaniu wieczystym. Z tego względu w polskim ustawodawstwie przewidziane są 3 rodzaje nieruchomości:
Zatem zarówno działka budowlana, jak i działka rolna są nieruchomością gruntową. A postawione na niej w przyszłości budynki będą wchodziły w skład tej nieruchomości.
Może się zdarzyć, że działka, którą zamierzasz kupić, jest jednocześnie działką rolną i budowlaną. Jeśli MPZP na to pozwala, to na takiej działce możesz postawić dom, a jest ona tańsza niż działka budowlana. Jeśli zamierzasz kupić taką działkę, a nie jesteś rolnikiem, nie może ona być większa niż 1 ha. Jeśli przekroczysz tę granicę, będziesz zobowiązany do prowadzenia działalności rolnej.
Jeśli działka znajduje się na terenie wiejskim, to taką działkę nie możesz sprzedać przez okres min 5 lat. W miastach prawo pierwokupu takich działek należy do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Jeśli przymierzasz się do przestudiowania MPZP w celu poszukiwania informacji o rodzaju działki, przyda Ci się znajomość oznaczeń, jakie możesz spotkać na mapie.
Jeśli Twoja działka jest działką budowlaną, przeznaczoną na cele mieszkaniowe, będzie oznaczona symbolem B.
Jeśli jest budowlana, ale została przeznaczona pod inwestycje przemysłowe, będzie oznaczona symbolem Ba.
W MPZP możesz spotkać się także z oznaczeniem MN. Oznaczać ono będzie, że działka jest przeznaczona pod budownictwo jednorodzinne. Jeśli teren przeznaczony jest pod zabudowę wielorodzinną, działka będzie oznaczona symbolem MW.
Wyobraź sobie sytuację, gdy kupiłeś działkę w pięknej okolicy, jednak w chwili, gdy zamierzasz postawić na niej dom, okazuje się, że działka znajduje się w strefie chronionej lub osuwiskowej i nie dostaniesz pozwolenia na budowę.
Takie sytuacje się zdarzają, a powodów, dla których pozornie idealna działka może stać się problematyczną, jest wiele. Dlatego w Pewnym Lokalu oferujemy pomoc specjalistów w zakresie sprawdzenia działki pod względem prawnym. Prawnicy i specjaliści sprawdzą nie tylko księgi wieczyste nieruchomości, ale także MPZP czy warunki zabudowy. Otrzymasz kompleksowy raport z audytu, niezrozumiałe kwestie zostaną Ci wytłumaczone, a Ty będziesz mógł podjąć świadomą decyzję o zakupie.
Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.
Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!