Zagadnienia związane z przekształceniami gruntów są wciąż jednym z najczęściej wyszukiwanych tematów w Internecie. W końcu zapotrzebowanie Polaków na własny dom, na razie stale rośnie. A ich budżet i liczba dostępnych działek budowlanych są ograniczone. W związku z tym inwestorzy poszukują możliwości na „obejście systemu”. Czyli zakup taniego gruntu (na przykład rolnego) i przekształcenie go w budowlany. W dzisiejszym artykule skupimy się jednak na odwrotnej sytuacji. A więc przekształceniu działki budowlanej w rolną. Czy to jest możliwe?
O przekształceniu gruntu rolnego w budowlany napisano już bardzo wiele. W sieci znajdziemy mnóstwo poradników oraz gotowych wniosków, z którymi możemy się udać do gminy. Na próżno jednak szukać informacji i wniosków dotyczących przekształcenia działki budowlanej w rolną. Wygląda więc na to, że właściciele nie mają takiej potrzeby.
Nic dziwnego, bardzo ciężko wyobrazić sobie sytuację, w której po uchwaleniu nowego planu zagospodarowania przestrzennego nasza działka z rolnej staje się budowlaną i jesteśmy z tego powodu niezadowoleni. Rośnie wartość działki i możemy ją sprzedać z dużym zyskiem. A nawet gdybyśmy chcieli dalej uprawiać warzywa na działce, to nadal mamy taką możliwość. Przekształcenie działki rolnej w budowlaną nie ogranicza możliwości dalszego korzystania z niej do produkcji rolnej. Zatem ponowna zmiana jej przeznaczenia z działki budowlanej w działkę rolną nie jest potrzebna.
Może się jednak zdarzyć, że nasza działka zostanie przekształcona z działki budowlanej w działkę rolną po zmianie MPZP, bo urząd uzna, że nie spełnia ona wymagań dla działki budowlanej. A więc nie ma powierzchni wystarczającej do zabudowy, nie ma odstępu do drogi, brak także możliwości podłączenia jej do sieci elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej. W takiej sytuacji możemy w ciągu dwóch tygodni złożyć do gminy lub miasta swoje uwagi. A jeżeli przegapimy ten termin, to pozostaje nam dochodzenie roszczenia o wypłatę odszkodowania z tytułu obniżenia wartości nieruchomości.
Przekształcenie działki budowlanej w rolną może nastąpić także na skutek wadliwego uchwalenia MPZP. Jeżeli urząd nie spełnił wymagań formalnych w procesie uchwalania MPZP, w którym nastąpiło przekształcenie interesującej nas działki. Następuje wtedy jego unieważnienie, a obowiązującym staje się ten wcześniejszy.
Problem pojawia się, gdy na takiej działce zdążyliśmy już rozpocząć proces budowlany, a w poprzednim planie nasza działka nie była budowlana. Powstaje wtedy „dziura” planistyczna. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, a jeżeli już do nich dojdzie, to są rozwiązywane indywidualnie.
W kontekście przekształcania działki budowlanej w rolną warto wspomnieć o jeszcze jednej sytuacji. Możliwa jest sytuacja, w której rozmyślamy się i postanawiamy przerwać proces przekształcenia gruntu rolnego w budowlany.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jeżeli mimo otrzymanego zezwolenia, nie wyłączymy gruntów z produkcji rolniczej, (a zawsze mamy do tego prawo) i rezygnacja ta nastąpi w ciągu dwóch lat od otrzymania pozytywnej decyzji o wyłączeniu, to możemy otrzymać zwrot wpłaconej należności.
Zwrot otrzymamy w całości lub w części, będzie odpowiedni do powierzchni gruntów niewyłączonych z produkcji. Na zwrot urząd ma 3 miesiące od dnia zgłoszenia rezygnacji. Zatem proces przekształcenia działki budowlanej w rolną zostaje przerwany.
Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.
Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!