Najpiękniejsze działki budowlane potrafią kosztować bardzo dużo. A w połączeniu z wysokimi cenami materiałów i robocizny stają się barierą nie do pokonania dla inwestorów z mniejszym kapitałem. Niektórzy próbują rozwiązać ten problem inaczej — kupują działkę niebudowlaną, na przykład leśną w celu jej przekształcenia w działkę budowlaną. Jednak czy przekształcenie działki leśnej w budowlaną jest możliwe? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.
Kwestie przekształcenia działki leśnej w budowlaną, czyli wyłączenia gruntów z produkcji leśnej reguluje Ustawa z dnia 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntów rolnych i leśnych (z późn. zmianami). Przepisy wskazują, że przekształcenie działki leśnej w budowlanej składa się z dwóch etapów.
Przede wszystkim musimy wystąpić o zmianę przeznaczenia gruntów leśnych na grunty nieleśne w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się prosta — składamy wniosek do gminy lub urzędu miasta i czekamy. Tymczasem kompetencje gminy w zakresie decydowania o zmianie lasów na tereny nieleśne są ograniczone. Zgodnie z ww. Ustawą, przekształcenie gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa – wymaga uzyskania zgody Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa lub upoważnionej przez niego osoby, a dla pozostałych gruntów leśnych wymagane jest uzyskania zgody marszałka województwa wyrażanej po uzyskaniu opinii izby rolniczej.
Drugi etap przekształcenia działki leśnej w budowlaną to wyłącznie gruntu spod produkcji leśnej. Decyzję o wyłączeniu gruntu z produkcji leśnej wydaje starosta lub dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.
Dopiero po uzyskaniu zgody na takie wyłączenie, możemy wnioskować o pozwolenie na budowę na działce leśnej.
Pamiętajmy także, że przekształcenie działki leśnej w budowlaną kosztuje nas nie tylko czas, ale i pieniądze. Jeżeli uzyskamy zezwolenie na wyłączenie gruntu leśnego z produkcji leśnej, to jesteśmy zobowiązani do uiszczenia należności i opłaty rocznej z tego tytułu. A także do zapłaty jednorazowego odszkodowania, za dokonanie przedwczesnego wyrębu drzewostanu. Z zapłaty odszkodowania możemy zostać zwolnieni, jeżeli działka będzie służyła nam do budowy domu jednorodzinnego, a jej powierzchnia nie przekroczy 500 m².
Można się zdarzyć, że interesująca nas działka leśna nie będzie znajdywała się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W takich sytuacjach możliwe jest złożenie wniosku w wydanie przez gminę decyzji o warunkach zabudowy.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Z takim wnioskiem możemy wystąpić w sytuacji, gdy nasza działka sąsiaduje z inną, już zabudowaną działką i ma dostęp do drogi publicznej. A także ma dostęp do przyłączy technicznych (zrealizowany lub planowany). W przypadku uzyskania pomyślnej decyzji o warunkach zabudowy składamy wniosek o wyłączenie działki z produkcji leśnej.
Do wniosku o wyłączenie gruntu z produkcji leśnej powinniśmy dołączyć:
Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.
Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!