Przyjęło się uważać, że aby stać się właścicielem działki, to musimy ją kupić. Jednak jest jeszcze inna możliwość — tzw. zasiedzenie. Jest to jednak długotrwały proces, który wymaga udokumentowania swojej racji i skonsultowania się ze specjalistą. Tym bardziej, jeżeli zasiedzenie dotyczy działki z pewnymi ograniczeniami. Na przykład działką z linią brzegową. I na tym temacie skupimy się w dzisiejszym artykule.
Zacznijmy jednak od początku i wyjaśnijmy, czym jest działka z linią brzegową? A także, z jakimi ograniczeniami wiąże się jej posiadanie?
W myśl polskiego prawa, działka z linią brzegową to działka, która graniczy bezpośrednio z ciekiem wodnym, jeziorem lub innym naturalnym zbiornikiem. Prawo wodne (art. 220) wskazuje, że linię brzegu stanowi krawędź brzegu lub linia stałego porostu traw albo linia, którą ustala się według średniego stanu wody z okresu co najmniej ostatnich 10 lat.
Jeżeli krawędź brzegu jest wyraźna, to sprawa jest prosta — linia brzegu biegnie tą krawędzią. Natomiast, jeżeli krawędź brzegu nie jest wyraźna, linia brzegu biegnie granicą stałego porostu traw. W przypadku, gdy granica stałego porostu traw leży powyżej stanu wody, linia brzegu jest miejscem przecięcia się zwierciadła wody przy tym stanie z gruntem przyległym.
Natomiast, jeżeli brzegi wód są uregulowane (wzmocnienia, wały), linia brzegu biegnie linią łączącą zewnętrzne krawędzie budowli regulacyjnych.
Zatem na brzegu kończy się nasza własność działki z linią brzegową i zaczyna własność Skarbu Państwa. Dlatego, że poza pojedynczymi wyjątkami, wszystkie grunty pod naturalnymi zbiornikami wodnymi lub jeziorami, są zasobem nieruchomości Skarbu Państwa.
Ustalenie miejsca przebiegu linii brzegowej jest ważne, jeżeli planujemy dokonać zabudowy na działce. Często, zabudowa w niewielkiej odległości od linii brzegowej nie jest możliwa lub mocno ograniczona przez przepisy i MPZP. Dlatego, jeżeli planujemy zabudowę na działce z linią brzegową, to powinniśmy najpierw złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy. Co jeszcze?
Działka z linią brzegową kończy się na brzegu. Zatem teren aż do brzegu jeziora, na przykład plaża, stanowią naszą własność. Nie oznacza to jednak, że jako właściciele działki możemy postawić ogrodzenie aż do samego jeziora, by cieszyć się spokojem. Za takie działanie możemy zostać ukarani grzywną. Dlaczego?
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Wracamy do naszego „sąsiada”. Skoro akwen i teren pod nim jest własnością Państwa, to dostęp do niego mają wszyscy obywatele. Dostęp oznacza możliwość obejścia jeziora, wyjścia pływacza na brzeg czy umożliwienia służbom ratowniczym udzielenia pomocy. Zatem przepisy zabraniają stawiania ogrodzenia przy linii wody. Musimy pozostawić pas 1,5 m szerokości od linii brzegowej, umożliwiający dostęp do jeziora.
Wiemy, czym jest działka z nią brzegową, przejdźmy teraz do tematu zasiedzenia.
Proces zasiedzenia został zdefiniowany w Kodeksie cywilnym. Określa ono nabycie prawa własności nieruchomości na podstawie długotrwałego i nieprzerwanego jej posiadania. Celem zasiedzenia, jest zapewnienie ochrony prawnej dla osób, które przez długi czas użytkują nieruchomość. Przepisy pozwalają na zasiedzenie wszystkich nieruchomości gruntowych.
Aby doszło do zasiedzenia, muszą zostać spełnione dwie przesłanki:
Jeżeli spełnione zostaną oba warunki, osoba posiadająca nieruchomość może wystąpić do sądu z powództwem o uznanie zasiedzenia i nabycie prawa własności. Sąd przeprowadza postępowanie, bada przedstawione dowody i wydaje orzeczenie.
Skoro można zasiedzieć każdą nieruchomość gruntową, to można zasiedzieć także działkę z linią brzegową w granicach działki. Czyli do ustalonego brzegu.
Nie można jednak zasiedzieć samej linii brzegowej czy terenu wewnątrz linii brzegowych. Wskazuje na to orzecznictwo sądowe. Na przykład wyrok Sądu Najwyższego (III CSK 238/10). Wyjaśnia on, że zgodnie z Prawem wodnym, grunty pokryte wodami powierzchniowymi stanowią własność właściciela tych wód w granicach określonych liniami brzegów. Linie brzegu wyznaczają granice prawa własności gruntów właściciela płynących po nich wód powierzchniowych.
Żeby to lepiej zobrazować: próba zasiedzenia brzegu, to trochę tak, jakbyśmy chcieli zasiedzieć drogę gminną dlatego, że z niej korzystamy.
Jeśli przeraża Cię ilość niejasności związanych z nabyciem lub zasiedzeniem działki z linią brzegową, to możesz skorzystać z pomocy specjalistów Pewnego Lokalu.
Nasi prawnicy wykonają dla Ciebie audyt prawny działki z linią brzegową. Dzięki temu dowiesz się, czy działka, której chcesz zostać właścicielem, ma uregulowany status prawny, zostały wyznaczone dla niej linie brzegowe lub, czy wydano warunki zabudowy.
W ten sposób zyskasz pewność, że działka nie ma ograniczeń prawnych i jej zakup jest bezpieczny.
Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.
Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!