Jak sprawdzić czy działka ma dojazd

Potrzebujesz profesjonalnego audytu działki?

Jak sprawdzić czy działka ma dojazd | 797 014 014

Planujesz kupić działkę, ale nie wiesz, na jakie elementy zwrócić uwagę, zanim dokonasz zakupu? Jednym z istotnych elementów jest sprawdzenie tego, czy działka ma dojazd. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak sprawdzić, czy działka ma dostęp do drogi publicznej, czym jest droga konieczna oraz co w przypadku braku dostępu do drogi. Zapraszamy do lektury.

Jedną z podstawowych kwestii, która wymaga sprawdzenia przed zakupem działki, jest jej dostęp do drogi publicznej, który jest warunkiem koniecznym dla późniejszego uzyskania pozwolenia na budowę dla planowanej na gruncie inwestycji. Gdzie sprawdzimy, czy działka ma taki dostęp i co zrobić w sytuacji, gdy okaże się, że go nie ma? Zapraszamy do lektury.

Co to jest droga publiczna?

W dużym uproszczeniu droga publiczna jest to droga, którą może poruszać się każdy bez specjalnych zezwoleń. Wyjątkiem mogą być tutaj ograniczenia wynikające z ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych oraz innych aktów prawnych. Może do nich należeć na przykład zezwolenie na poruszanie pojazdami mechanicznymi, czyli prawo jazdy. Na tej podstawie można więc stwierdzić, że nie każda droga w Polsce, jest drogą publiczną. Aby droga była klasyfikowana jako publiczna, musi ona zaliczać się do jednej z czterech kategorii dróg. Są to więc:

  • drogi gminne,
  • drogi powiatowe,
  • drogi wojewódzkie,
  • drogi krajowe.

Ciekawostką jest również to, że droga publiczna może mieć ograniczony stopień dostępności. Do takich dróg w Polsce zaliczamy drogi szybkiego ruchu oraz autostrady. W tym przypadku ich dostępność jest uregulowana między innymi w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Jakie są więc różnice pomiędzy drogami publicznymi a niepublicznymi? Podstawową różnicą są tutaj przepisy regulujące poruszanie się po drogach niepublicznych. Okazuje się bowiem, że na drogach niepublicznych co do zasady nie obowiązują przepisy ruchu drogowego. Wyjątek stanowią tu oznaczone strefy zamieszkania oraz strefy ruchu. W praktyce oznacza to na przykład, że za kolizję na drodze niepublicznej, policja nie może wystawić mandatu. Cechą wspólną dróg publicznych oraz niepublicznych, jest obowiązek posiadania zarządcy. W przypadku dróg publicznych są to:

  • wójtowie/burmistrzowie/prezydenci miast,
  • starości powiatowi lub prezydenci miast na prawach powiatu,
  • Zarząd Województwa.

Wyjątek stanowi tutaj prezydent miasta stołecznego Warszawa. Odpowiada on bowiem za utrzymanie istniejących dróg powiatowych, wojewódzkich i krajowych, z wyjątkiem dróg ekspresowych i autostrad. Zarządcy ci są odpowiedzialni za utrzymanie dróg oraz ich odpowiedni stan techniczny. Drogi publiczne muszą charakteryzować się również odpowiednimi warunkami technicznymi. Takim warunkiem jest maksymalne między innymi obciążenie. Jest to ważne, ponieważ w ten sposób można uniknąć jej zniszczenia. Ponadto wiedza ta jest przydatna osobom planującym różnego rodzaju transport.

Jakie są rodzaje dróg publicznych?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, drogi publiczne możemy podzielić na cztery kategorie. Są to:

  • drogi gminne zarządzane przez wójtów, burmistrzów, lub prezydentów miast,
  • drogi powiatowe zarządzane przez Starostów powiatowych oraz prezydentów miast na prawach powiatu,
  • drogi wojewódzkie, za które odpowiedzialny jest zarząd województwa,
  • drogi krajowe, za które odpowiedzialny jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.

Wyjątek stanowi tutaj wspomniany wcześniej prezydent miasta stołecznego Warszawa. Oprócz zarządu drogi te różnią się między sobą warunkami technicznymi. Są to między innymi prędkość poruszanie się po nich, ilość pasów, czy też dopuszczalny nacisk. Najmniejszy dopuszczalny nacisk na pojedynczą oś pojazdu, jest na drogach gminnych, i wynosi on 8 ton. Natomiast największy jest na autostradach, gdzie dopuszczalny jest nacisk 11,5 tony na oś. Przepisy te można jednak pominąć, uzyskując specjalne pozwolenie. Jest to bardzo ważne w przypadku tak zwanych transportów nienormatywnych. Jeżeli chodzi o prędkości na poszczególnych drogach publicznych, to wynoszą one dla samochodów osobowych:

  • 140 km/h na autostradach.
  • 120 km/h dla dróg ekspresowych dwujezdniowych.
  • 100 km/h, jeżeli poruszamy się drogą ekspresową jednopasmową.
  • 90 km/h w przypadku pozostałych dróg.
pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

W wielu przypadkach jednak okazuje się, że na przykład drogi osiedlowe nie mają charakteru drogi publicznej. Zdarza się to szczególnie często w przypadku nowych osiedli. Co w takim przypadku można zrobić? W takiej sytuacji możemy wystąpić do właściwego organu o uznanie dróg osiedlowych za drogi publiczne. Natomiast jeżeli nie możemy lub nie chcemy tego robić, warto wystąpić o ustanowienie strefy ruchu lub zamieszkania. Dzięki temu możemy poprawić bezpieczeństwo, poprzez obowiązek poruszania się zgodnie z przepisami ruchu drogowego.

Jak sprawdzić, czy działka ma dostęp do drogi publicznej

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych droga publiczna to taka droga, która zaliczona jest na podstawie ustawy do jednej z kategorii dróg (tj. drogi krajowej, wojewódzkiej, powiatowej oraz gminnej), z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem. Oznacza to, że nawet jeżeli interesująca nas działka ma dostęp do drogi, to nie musi ona mieć statusu drogi publicznej i to właśnie należy sprawdzić. Ponieważ wszystkie drogi publiczne (krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne) podlegają wpisowi do ewidencji dróg publicznych, to właśnie do organu, prowadzącego stosowną ewidencję, należy zwrócić się z wnioskiem o udzielenie informacji publicznej odnośnie do istniejącej drogi.

Zapytanie bądź wniosek skierować należy w przypadku dróg wojewódzkich do zarządu województwa, dróg powiatowych — do zarządu powiatu, dróg gminnych — do wójta, i do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w przypadku dróg krajowych. Wniosek złożyć można osobiście, bądź drogą pocztową, a na odpowiedź poczekamy zazwyczaj do 14 dni. We wniosku należy umieścić swoje dane jako wnioskodawcy, zapytanie, na które odpowiedzi oczekujemy, oraz wskazanie formy przekazania informacji, o którą wnioskujemy (odbiór osobisty, poczta elektroniczna etc.).

Brak dostępu do drogi publicznej a droga konieczna

W przypadku gdy działka nie posiada dostępu do drogi publicznej, zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego właściciel gruntu może zwrócić się do właścicieli sąsiednich gruntów z wnioskiem o ustanowienie odpłatnie niezbędnej służebności drogowej (tzw. droga konieczna), przy czym musi ona zarówno spełniać potrzeby nieruchomości pozbawionej dostępu do drogi publicznej, jak i w jak najmniejszym możliwym stopniu obciążać grunty, na których będzie ustanowiona.

Ustanowienie służebności może mieć formę notarialnego oświadczenia właścicieli gruntu, obciążanego prawem służebności bądź, i jest to najczęściej spotykane rozwiązanie, orzeczenia sądu, poczynionego w postępowaniu nieprocesowym. Co ważne, ustanowienie drogi koniecznej nakłada na właściciela nieruchomości pozbawionej dostępu do drogi publicznej, obowiązek zapłaty wynagrodzenia na rzecz właścicieli nieruchomości obciążonej.

Potrzebujesz pomocy w sprawdzeniu kupowanej działki?

Zamów pomoc Pewny Lokal!

  • Audyt działki wymaga wiedzy prawnej, technicznej oraz urbanistycznej.
  • Powiemy, co można wybudować na działce i jakie budynki powstaną w pobliżu. Sprawdzimy też umowę kupna działki.
  • Sprawdzimy stan prawny działki i to, czy nie jest położona w niebezpiecznej strefie (np. zalewowej, oddziaływania cmentarza itp.).

Analiza już do 299 zł.
Gwarancja wyłapania wad prawnych.
Audyty działki nawet w 24 h.

Strzałka zarezerwuj
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz profesjonalnego audytu działki?

Zarezerwuj audyt
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości
Zapoznaj się z naszą oferta usługi analizy stanu formalnego działki przed kupnem. Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych, inżynieryjnych oraz geotechnicznych audytach nieruchomości, w tym działek. W ramach audytu działki sprawdzimy m.in. potencjalnie niepokojące wpisy w księgach wieczystych gruntu, ograniczenia wynikające z planu zagospodarowania, kwestie odrolnienia działki, czy też jej położenia na terenach zalewowych lub chronionych. Zachęcamy do kontaktu.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto zlecić profesjonalny audyt działki?

Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Co sprawdzić przed zakupem działki budowlanej?

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 1771 opinii.

Potrzebujesz profesjonalnego audytu działki?

Zarezerwuj audyt

Sprawdź działkę z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Wysoka specjalizacja

Wysoka specjalizacja

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Realizacja w 48h

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.

Kompleksowa analiza

Kompleksowa analiza

Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: audyt działki

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik: kary umowne w umowach nieruchomościowych

okładka poradnika

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka