Planujesz kupić działkę, ale nie wiesz, na jakie elementy zwrócić uwagę, zanim dokonasz zakupu? Jednym z istotnych elementów jest sprawdzenie tego, czy działka ma dojazd. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak sprawdzić, czy działka ma dostęp do drogi publicznej, czym jest droga konieczna oraz co w przypadku braku dostępu do drogi. Zapraszamy do lektury.
Jedną z podstawowych kwestii, która wymaga sprawdzenia przed zakupem działki, jest jej dostęp do drogi publicznej, który jest warunkiem koniecznym dla późniejszego uzyskania pozwolenia na budowę dla planowanej na gruncie inwestycji. Gdzie sprawdzimy, czy działka ma taki dostęp i co zrobić w sytuacji, gdy okaże się, że go nie ma? Zapraszamy do lektury.
W dużym uproszczeniu droga publiczna jest to droga, którą może poruszać się każdy bez specjalnych zezwoleń. Wyjątkiem mogą być tutaj ograniczenia wynikające z ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych oraz innych aktów prawnych. Może do nich należeć na przykład zezwolenie na poruszanie pojazdami mechanicznymi, czyli prawo jazdy. Na tej podstawie można więc stwierdzić, że nie każda droga w Polsce, jest drogą publiczną. Aby droga była klasyfikowana jako publiczna, musi ona zaliczać się do jednej z czterech kategorii dróg. Są to więc:
Ciekawostką jest również to, że droga publiczna może mieć ograniczony stopień dostępności. Do takich dróg w Polsce zaliczamy drogi szybkiego ruchu oraz autostrady. W tym przypadku ich dostępność jest uregulowana między innymi w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Jakie są więc różnice pomiędzy drogami publicznymi a niepublicznymi? Podstawową różnicą są tutaj przepisy regulujące poruszanie się po drogach niepublicznych. Okazuje się bowiem, że na drogach niepublicznych co do zasady nie obowiązują przepisy ruchu drogowego. Wyjątek stanowią tu oznaczone strefy zamieszkania oraz strefy ruchu. W praktyce oznacza to na przykład, że za kolizję na drodze niepublicznej, policja nie może wystawić mandatu. Cechą wspólną dróg publicznych oraz niepublicznych, jest obowiązek posiadania zarządcy. W przypadku dróg publicznych są to:
Wyjątek stanowi tutaj prezydent miasta stołecznego Warszawa. Odpowiada on bowiem za utrzymanie istniejących dróg powiatowych, wojewódzkich i krajowych, z wyjątkiem dróg ekspresowych i autostrad. Zarządcy ci są odpowiedzialni za utrzymanie dróg oraz ich odpowiedni stan techniczny. Drogi publiczne muszą charakteryzować się również odpowiednimi warunkami technicznymi. Takim warunkiem jest maksymalne między innymi obciążenie. Jest to ważne, ponieważ w ten sposób można uniknąć jej zniszczenia. Ponadto wiedza ta jest przydatna osobom planującym różnego rodzaju transport.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, drogi publiczne możemy podzielić na cztery kategorie. Są to:
Wyjątek stanowi tutaj wspomniany wcześniej prezydent miasta stołecznego Warszawa. Oprócz zarządu drogi te różnią się między sobą warunkami technicznymi. Są to między innymi prędkość poruszanie się po nich, ilość pasów, czy też dopuszczalny nacisk. Najmniejszy dopuszczalny nacisk na pojedynczą oś pojazdu, jest na drogach gminnych, i wynosi on 8 ton. Natomiast największy jest na autostradach, gdzie dopuszczalny jest nacisk 11,5 tony na oś. Przepisy te można jednak pominąć, uzyskując specjalne pozwolenie. Jest to bardzo ważne w przypadku tak zwanych transportów nienormatywnych. Jeżeli chodzi o prędkości na poszczególnych drogach publicznych, to wynoszą one dla samochodów osobowych:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
W wielu przypadkach jednak okazuje się, że na przykład drogi osiedlowe nie mają charakteru drogi publicznej. Zdarza się to szczególnie często w przypadku nowych osiedli. Co w takim przypadku można zrobić? W takiej sytuacji możemy wystąpić do właściwego organu o uznanie dróg osiedlowych za drogi publiczne. Natomiast jeżeli nie możemy lub nie chcemy tego robić, warto wystąpić o ustanowienie strefy ruchu lub zamieszkania. Dzięki temu możemy poprawić bezpieczeństwo, poprzez obowiązek poruszania się zgodnie z przepisami ruchu drogowego.
Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych droga publiczna to taka droga, która zaliczona jest na podstawie ustawy do jednej z kategorii dróg (tj. drogi krajowej, wojewódzkiej, powiatowej oraz gminnej), z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem. Oznacza to, że nawet jeżeli interesująca nas działka ma dostęp do drogi, to nie musi ona mieć statusu drogi publicznej i to właśnie należy sprawdzić. Ponieważ wszystkie drogi publiczne (krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne) podlegają wpisowi do ewidencji dróg publicznych, to właśnie do organu, prowadzącego stosowną ewidencję, należy zwrócić się z wnioskiem o udzielenie informacji publicznej odnośnie do istniejącej drogi.
Zapytanie bądź wniosek skierować należy w przypadku dróg wojewódzkich do zarządu województwa, dróg powiatowych — do zarządu powiatu, dróg gminnych — do wójta, i do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w przypadku dróg krajowych. Wniosek złożyć można osobiście, bądź drogą pocztową, a na odpowiedź poczekamy zazwyczaj do 14 dni. We wniosku należy umieścić swoje dane jako wnioskodawcy, zapytanie, na które odpowiedzi oczekujemy, oraz wskazanie formy przekazania informacji, o którą wnioskujemy (odbiór osobisty, poczta elektroniczna etc.).
W przypadku gdy działka nie posiada dostępu do drogi publicznej, zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego właściciel gruntu może zwrócić się do właścicieli sąsiednich gruntów z wnioskiem o ustanowienie odpłatnie niezbędnej służebności drogowej (tzw. droga konieczna), przy czym musi ona zarówno spełniać potrzeby nieruchomości pozbawionej dostępu do drogi publicznej, jak i w jak najmniejszym możliwym stopniu obciążać grunty, na których będzie ustanowiona.
Ustanowienie służebności może mieć formę notarialnego oświadczenia właścicieli gruntu, obciążanego prawem służebności bądź, i jest to najczęściej spotykane rozwiązanie, orzeczenia sądu, poczynionego w postępowaniu nieprocesowym. Co ważne, ustanowienie drogi koniecznej nakłada na właściciela nieruchomości pozbawionej dostępu do drogi publicznej, obowiązek zapłaty wynagrodzenia na rzecz właścicieli nieruchomości obciążonej.
Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.
Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!