Księga wieczysta w Polsce - ile się czeka na wpis?
2024-04-22 (aktualizacja: 2024-04-22)
Ile się czeka na wpis do księgi wieczystej w Polsce?
Zaraz po podpisaniu aktu notarialnego, w którym nabywamy nieruchomość, powinniśmy udać się do wydziału wieczystoksięgowego właściwego dla naszej nieruchomości i ujawnić w księgach zaistniałą zmianę. Wpisu do księgi wymaga również zaciągnięcie kredytu hipotecznego. W zależności od regionu, w którym mieszkamy, taka zmiana zostanie naniesiona po kilku dniach lub po kilku tygodniach. Zatem ile się czeka na wpis do księgi wieczystej w Polsce i w poszczególnych miastach? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Jak sprawdzić ile się czeka na wpis do księgi wieczystej w Polsce?
Jeżeli chcemy sprawdzić, ile się czeka na wpis do księgi wieczystej w konkretnym mieście w Polsce, możemy zadzwonić do właściwego nam wydziału wieczystoksięgowego i podpytać urzędnika. Czas ten będzie jednak tylko orientacyjny i podany według jego ograniczonej wiedzy.
Drugą możliwością jest przeanalizowanie wpisów w losowych księgach wieczystych w poszczególnych miastach w ostatnich latach. A następnie sprawdzenie, ile czasu minęło od daty zarejestrowania wniosku o wpis lub zmianę do czasu faktycznego naniesienia jej w księgach. Obie informacje są podawane w księgach (patrz. grafika poniżej).
Badając średni czas wpisu sądu do księgi wieczystej, analizowaliśmy losowe, dostępne w naszych rejestrach księgi wieczyste. Sprawdzaliśmy daty ostatnich wpisów w tzw. widoku zupełnym elektronicznej księgi wieczystej (jak na ilustracji powyżej).
Z tej drugiej metody skorzystaliśmy w Pewnym Lokalu. Przeanalizowaliśmy najnowsze wpisy (lata 2022-2024), w losowych księgach wieczystych w 18 największych miastach w Polsce. Na tej postawie możesz dowiedzieć się, ile się czeka na wpis do księgi wieczystej w skali całego kraju.
Ile się czeka na wpis do księgi wieczystej w Polsce
Średni czas oczekiwania na wpis własności do księgi wieczystej w Polsce wynosi 71 dni. Na podstawie przeanalizowanych ksiąg nie możemy ustalić jednej zależności w czasie oczekiwania, na przykład ze względu na położenie geograficzne miasta. Zdecydowanie najkrócej na wpis czekają mieszkańcy Sosnowca. Urzędnicy wprowadzają zmiany już po 10 dniach. Średnio miesiąc na wpis czeka się w Krakowie oraz w Toruniu. Poniżej średniej dla Polski na wpis czeka się także w Katowicach, Bydgoszczy i Zabrzu.
Tabela 1: Czas oczekiwania na wpis własności w KW w Polsce
Właściciele mieszkań w Białymstoku, Wrocławiu i Lublinie muszą czekać na wpis równe 8 tygodni. Z kolei w Radomiu wpisy własności są nanoszone w ciągu 75 dni, co wpisuje się w średnią dla całej Polski.
Na 12 tygodni oczekiwania na wpis muszą przygotować się mieszkańcy Poznania i Łodzi, a 14 tygodni właściciele mieszkań w Szczecinie i Rzeszowie. W kolejnych miastach czas ten wydłuża się jeszcze bardziej. Prawie 19 tygodni trwa wprowadzenie zmian w księgach wieczystych w Kielcach. Zdecydowanie najdłużej muszą czekać mieszkańcy Warszawy i Gdańska. Czas oczekiwania na wpis w tych miastach, to aż 20 tygodni.
Szczegółowe analizy dla poszczególnych miast znajdziesz, po kliknięciu odpowiedniego linku w tabeli.
Ile trwa wpisanie lub wykreślenie hipoteki w Polsce
Średni czas oczekiwania na wpis lub wykreślenie hipoteki w Polsce wynosi 9 tygodni, a rozbieżność między poszczególnymi miastami jest bardzo duża.
O sprawnym funkcjonowaniu wydziału wieczystoksięgowego mogą mówić mieszkańcy woj. śląskiego. W Sosnowcu na wpis lub wykreślenie hipoteki urzędnicy potrzebują zaledwie tygodnia. Z pewnością jest to dobra wiadomość dla kredytobiorców, którzy nie muszą ponosić przez wiele tygodni opłaty pomostowej. W Zabrzu ten czas jest nieco dłuższy i wynosi 3 tygodnie.
Na niecałe 1,5 miesiąca oczekiwania na wpis lub wykreślenie hipoteki muszą nastawić się mieszkańcy Torunia i Krakowa. Z kolei w Katowicach, Lublinie i Radomiu ten czas wynosi już 7 tygodni.
Poniżej średniej krajowej na wpis lub wykreślenie hipoteki czeka się również w Białymstoku, Wrocławiu i Częstochowie (8 tygodni).
Tabela 2: Czas oczekiwania na wpis lub wykreślenie hipoteki w KW w Polsce
miasto
średni czas oczekiwania na wpis / wykreślenie hipoteki (dni)
W Łodzi i Poznaniu urzędnicy na wpis potrzebują odpowiednio 10 i 11 tygodni. Czyli nieco więcej niż średnia krajowa. W południowo-wschodnich rejonach kraju (Rzeszów, Kielce), na wpis czeka się średnio 3,5 miesiąca. Z kolei w północno-zachodnich rejonach (Szczecin, Bydgoszcz, Gdańsk), jest to już od 4 do nawet 5 miesięcy. Najdłużej na wpis lub wykreślenie hipoteki muszą czekać właściciele mieszkań w Warszawie. W tym mieście trwa to zwykle ponad pół roku.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które
według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:
Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:
Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!
Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Dowiedz się więcej tutaj.
Banki uzależniają kredytowanie także od stanu prawnego i technicznego mieszkania lub budynku. Na rynku wtórnym oraz na rynku pierwotnym, wskażemy Ci ewentualne wady prawne mieszkania, które utrudnią uzyskanie kredytu. Wreszcie, pomożemy Ci w analizie umowy kredytu hipotecznego - jako kancelaria wyspecjalizowana w pomaganiu nabywcom przy transakcjach nieruchomościowych mamy spore doświadczenie w analizie umów kredytowych.
Mogą być bardzo wysokie. Z naszych raportów prawnych dowiesz się np. czy deweloper nie chce przerzucić na Ciebie opłat notarialnych w sposób niezgodny z umową deweloperską. Przy analizie umów na rynku wtórnym powiemy Ci, czy taksa notarialna nie jest nadmiernie wysoka.
W akcie notarialnym mogą kryć się niekorzystne klauzule, m.in. nakładające wygórowane kary umowne, czy zwalniające sprzedawcę lub z dewelopera z odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Nasza kancelaria oferuje usługę kompleksowego sprawdzenia umowy z deweloperem, a także pomoc w podpisaniu bezpiecznej umowy na rynku wtórnym (przedwstępnej, sprzedaży czy przenoszącej własność).
Duża część mieszkań obciążona jest z hipoteką, a na nieruchomościach ciążą też inne roszczenia. Chodzi zarówno o rynek pierwotny, jak i o rynek wtórny. Na rynku wtórnym niemiłą niespodzianką może być np. hipoteka wzięta przez wspólnotę na modernizację kamienicy, roszczenia reprywatyzacyjne czy służebności. Pomożemy zabezpieczyć się przed powyższymi ryzykami. Na rynku pierwotnym wskażemy też, jak uchronić się w umowie deweloperskiej przed tym, żeby hipoteka, którą deweloper obciążył grunt, nie "przeniosła się" na mieszkanie.
Na rynku wtórnym, dzięki pomocy naszych prawników dowiesz się m.in., jakie prawa i do czego nabywasz (np. do piwnicy i garażu). Nasi prawnicy pomogą też w bezpiecznym podpisaniu umowy (zarówno umowy deweloperskiej, jak i jakiejkolwiek umowy na rynku wtórnym), tak żeby nabywca był w 100 proc. zabezpieczony, że kupuje wszystkie prawa do nieruchomości.
Warto przed kupnem mieszkania sprawdzić wysokość czynszu lub opłat przekształceniowych za użytkowanie wieczyste. Potencjalnie wygórowaną wysokość takich opłat jesteśmy w stanie zasygnalizować np. dzięki analizie ksiąg wieczystych czy prospektu informacyjnego dewelopera. Podczas przeglądu/odbioru technicznego mieszkania lub domu, dzięki badaniu kamerą termowizyjną, możemy wykryć potencjalnie wysokie koszty ocieplenia lokalu lub domu.
Zawsze warto ją negocjować – zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Wyniki naszych audytów bardzo często są wykorzystywane przez nabywców nieruchomości do "zbijania" w dół ceny. Informacje o usterkach technicznych mieszkania lub domu albo o wysokich szacunkowych kosztach remontu często sprawiają, że sprzedawca lub deweloper obniżają cenę.
Czy sprzedawca jest rzeczywiście właścicielem mieszkania? Jak deweloper zabezpiecza nabywców przed ewentualnym bankructwem? Nasze raporty prawne odpowiedzą na oba pytania. Na rynku wtórnym zweryfikujemy (m.in. dzięki lekturze tzw. zupełnych wersji ksiąg wieczystych), czy sprzedawca ma wszystkie prawa do nieruchomości. Na rynku pierwotnym, powiemy Ci, czy deweloper zamierza finansować inwestycję w bezpieczny sposób oraz, czy doświadczenie dewelopera wskazuje na terminowe oddanie inwestycji.
Lokalizacja może znacząco wpłynąć na cenę nieruchomości. Dzięki naszym audytom prawnym nieruchomości na rynku wtórnym dowiesz się np. jaki procent mieszkań w budynku stanowią lokale komunalne - takie informacje da się wyczytać z księgi wieczystej. Na rynku wtórnym oferujemy także sprawdzenie m.in. jakości powietrza oraz przestępczości w danej lokalizacji. W ramach audytów działek oceniamy też czy działka nie znajduje się w strefie chronionej, a tym samym, jaki rodzaj domów da się na niej wybudować. Przy analizie umowy deweloperskiej sprawdzamy, czy w pobliżu przedsięwzięcia deweloperskiego planowane są tzw. uciążliwe inwestycje (np. cmentarz, czy oczyszczalnia ścieków).
Podczas przeglądu technicznego mieszkania na rynku wtórnym ocenimy stan budynku oraz części wspólnych (np. klatek schodowych, piwnic). Wykonujemy kompleksowe badania termowizyjne budynków kamerami wysokiej jakości marki FLIR. Również na rynku pierwotnym oferujemy usługę sprawdzenia części wspólnych budynku wraz z zagospodarowaniem terenu (pod kątem m.in. zgodności z dokumentacją projektową i standardem).
Na rynku wtórnym ocenimy stan techniczny mieszkania lub domu. W ramach przeglądu technicznego na rynku wtórnym ocenimy m.in. stan instalacji oraz oszacujemy koszty remontu. Na rynku pierwotnym w ramach odbioru technicznego mieszkania lub domu sprawdzimy zgodność nieruchomości z normami budowlanymi, załączonym do umowy deweloperskiej standardem wykończenia, a także pod kątem usterek. W ramach badania kamerą termowizyjną, zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym, wykryjemy niewidoczne gołym okiem mostki termiczne, zacieki i zawilgocenia.
Podczas przeglądu mieszkania i domu na rynku wtórnym nasi inżynierowie zweryfikują metraż - często rzeczywisty metraż nieruchomości jest niższy niż ten podany w ogłoszeniu czy w księgach wieczystych. Przy analizie umowy deweloperskiej powiemy Ci, czy deweloper zastosował poprawną normę pomiaru metrażu oraz, kto zapłaci nadwyżkę za mieszkanie w razie różnicy między metrażem projektowym a powykonawczym.