W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest działka ewidencyjna.
Rozróżnienie pojęć nieruchomości i działki ewidencyjnej, zwłaszcza w przypadku, gdy dla kilku działek prowadzona jest jedna księga wieczysta, może stwarzać pewne problemy. Czym dokładnie jest nieruchomość według przepisów prawa i czym różni się od działki ewidencyjnej? Zapraszamy do lektury artykułu.
Definicję pojęcia działki ewidencyjnej znaleźć można w rozporządzeniu Ministra Rozwoju, Pracy I Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Zgodnie z nim działka ewidencyjna to „ciągły obszar gruntu, położony w granicach jednego obrębu ewidencyjnego, jednorodny pod względem prawnym, wydzielony z otoczenia za pomocą granic działek ewidencyjnych.” W przypadku, gdy sąsiadujące działki mają jednego właściciela, o ich odrębności stanowić będzie ich wyszczególnienie w dokumentach dotyczących ich stanu prawnego, w tym między innymi w księdze wieczystej. Dodatkowo działki zajęte na przykład pod drogi publiczne lub linie kolejowe będą odrębnymi działkami ze względu na konieczność ich wyróżnienia, wynikającą z różnych ich oznaczeń w rejestrach publicznych.
Działka ewidencyjna nie może przynależeć do dwóch nieruchomości, dla których prowadzone są odrębne księgi wieczyste, co wynika z wyżej wspomnianego rozporządzenia, definiującego działkę ewidencyjną jako obszar jednorodny pod względem prawnym.
Numer działki, który może okazać się niezbędny na potrzeby zakupu lub sprzedaży gruntu bądź dla ustalenia jego właściciela, znaleźć można w księdze wieczystej, prowadzonej dla działki, w dziale I (Dział I-O „Oznaczenie nieruchomości”).
Art. 46 Kodeksu cywilnego definiuje nieruchomości jako „części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności”.
W przypadku, gdy w skład danej nieruchomości wchodzi jedynie jedna działka ewidencyjna, wówczas obydwa pojęcia będą tożsame. Z kolei kilka działek ewidencyjnych może tworzyć jedną nieruchomość. Zgodnie z orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z grudnia 2020 roku księga wieczysta jest czynnikiem wyodrębniającym nieruchomość, dlatego też nawet jeżeli dwie sąsiadujące działki mają jednego właściciela, ale prowadzone są dla nich odrębne księgi wieczyste, będzie to oznaczać, że mamy do czynienia z dwoma nieruchomościami. Z nieruchomości można wyodrębnić kilka działek ewidencyjnych w ramach podziału geodezyjnego, przy czym będzie on zrealizowany dopiero po dokonaniu prawnego podziału nieruchomości, skutkującego powstaniem nowych nieruchomości.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.
Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!