Odległości miejsc postojowych od granicy działki - ile wynoszą?

Potrzebujesz profesjonalnego audytu działki?

Miejsca postojowe a granica działki- wymagania, wymiary, przepisy

Jaka powinna być odległość miejsc postojowych od granicy działki? Jakie są standardowe wymiary miejsca postojowego? Te oraz, inne pytania często zadają sobie osoby planujące zakup nieruchomości z wyznaczonymi miejscami postojowymi. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż kwestie związane z miejscem postojowym a granicą działki mogą znacząco wpłynąć na komfort korzystania z danej nieruchomości. Nie każdy jednak zna przepisy prawa z tym związane. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, czym należy kierować się przy wyborze miejsca postojowego.

Miejsce postojowe — wymiary

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami należy rozgraniczyć dwa typy miejsc postojowych, różniących się między sobą wymiarami. Są to:

  • Miejsca postojowe przeznaczone do ogólnego użytku.
  • Miejsca postojowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.

Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2018 rok w Polsce przepisami wymiary te wynoszą minimum 5 metrów długości oraz 2,3 metra szerokości w przypadku zwykłych pojazdów. Jeżeli zaś chodzi o miejsca postojowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, to ich wymiary wynoszą 3,6 metra szerokości, oraz 5 długości. Dotyczy to wszystkich miejsc postojowych wybudowanych po pierwszym stycznia 2018 roku. Wymiary te mają na celu zapewnienie między innymi  swobodnego oraz bezpiecznego wsiadania i wysiadania z pojazdu. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób niepełnosprawnych, które mają problem z poruszaniem. Pamiętajmy jednak, że wymiary te są minimalne, a to oznacza, że mogą być one większe. Warto przy tym jednak mieć na uwadze kwestię, jaką jest miejsce postojowe a granica działki, gdyż nie powinno ono jej przekraczać.


Miejsce postojowe dla osób z niepełnosprawnością.W polskim prawie obowiązują określone wymiary miejsc postojowych dla osób z niepełnosprawnością. Warto o tym pamiętać.


Czy można parkować pod oknami sąsiada?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami nie jest to możliwe. Ma to na celu zapewnienie mieszkańcom odpowiedniego poziomu komfortu w mieszkaniu oraz domu. Zapewne w tym momencie zastanawiają się Państwo, w jakich odległościach należy parkować pojazdy od okien sąsiadów? Decydującą kwestią jest tutaj ilość miejsc postojowych. W przypadku gdy nie przekracza ona dziesięciu stanowisk, minimalna odległość od okien mieszkań lub domów wynosi 7 metrów. Jeżeli zaś miejsc jest od 11 do 60, ich odległość od budynku powinna wynosić nie mniej niż 10 metrów. Natomiast jeżeli mówimy o dużych parkingach, których liczba miejsc parkingowych przekracza 60, to minimalna ich odległość od okien powinna wynosić co najmniej 20 metrów. Co do zasady przyjmuje się, że miejsce postojowe a granica działki, nie ma w tym przypadku znaczenia- stosowne odległości muszą zostać bowiem zachowane. Przepisy te uregulowane są w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku. Ich nieprzestrzeganie może skutkować między innymi różnego rodzaju karami finansowymi. Warto je jednak również przestrzegać z innych powodów, a mianowicie zachowania dobrych relacji z sąsiadami. Pamiętajmy przy tym, że hałas oraz spaliny generowane przez pojazdy mechaniczne, są szkodliwe dla zdrowia, oraz pogarszają komfort mieszkania. Warto więc nie tylko kierować się swoją wygodą przy wyborze miejsca przeznaczonego do postoju pojazdu, ale również dobrem innych osób.

Jaka powinna być zachowana odległość parkingu od sąsiadującej działki?

Kolejną kwestią związaną z parkowaniem pojazdów, jest miejsce postojowe a granica działki. Podobnie jak w przypadku budynków, tutaj również muszą być zachowane odpowiednie odległości. Jeżeli chodzi o szczegółowe odległości, to zgodnie z obowiązującymi przepisami wynoszą one:

  • Minimum 3 metry, jeżeli liczba miejsc parkingowych nie przekracza 4.
  • W przypadku gdy liczba miejsc waha się od 5 do 60, wówczas odległość od granic sąsiadującej działki nie może być mniejsza niż 6 metrów.
  • Jeżeli liczba miejsc parkingowych przekracza 60, odległość od granic sąsiadującej z parkingiem działki, nie może być mniejsza niż 16 metrów.
pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

  1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
  2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
  3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Od tych wymogów są jednak pewne wyjątki. W tym przypadku wyjątkiem jest linia rozgraniczająca jezdnię. Wówczas odległości te nie muszą być zachowane. Innym wyjątkiem określonym w § 19 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie są działki drogowe. W ich przypadku te odległości między miejscem postojowym a granicą działki nie muszą być zachowane.

Miejsca postojowe a tereny zielone

W przypadku budowy parkingu na terenie działki należy brać pod uwagę, że 25 procent powierzchni działki powinno być czynne biologicznie. Wyjątek mogą tu stanowić odrębne przepisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Podstawę prawną stanowi tutaj rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy te mają na celu między innymi poprawę warunków wegetacyjnych roślin oraz ułatwienie odprowadzania wód powierzchniowych. Co jednak w przypadku gdy działka nie spełnia tych wymagań? Jak się okazuje, jest w tym wypadku pewna prawna furtka. Niektórzy inwestorzy w takich przypadkach stosują betonowe płyty ażurowe. Dlaczego? Odpowiedzią na to pytanie są dziury znajdujące się w tego typu płytach. Ich powierzchnia jest bowiem doliczana, do czynnego obszaru biologicznego działki. Rozwiązanie to jednak ma szereg wad, do których należą:

  • Trudności w poruszaniu się po nich, zwłaszcza przy nieodpowiednim obuwiu.
  • Utrudniony dostęp dla osób z wózkami.
  • Znacznie utrudnione odśnieżanie zimą.

Z punktu widzenia ekologicznego rozwiązanie to również jest dalekie od ideału, ponieważ w tego typu otworach rzadko kiedy wyrastają inne rośliny niż słabe odmiany traw. Rozwiązaniem tego problemu może być utworzenie pasa zieleni pomiędzy miejscem postojowym a granicą działki, przy jednoczesnym zachowaniu odległości, o których mówiliśmy w poprzednim akapicie.

Czy warto tworzyć specjalne miejsca parkingowe dla jednośladów?

Jak najbardziej tak. Doskonałym przykładem są tutaj zadaszone wiaty przeznaczone dla motocykli. Dzięki nim właściciele jednośladów po pierwsze nie zajmują miejsc przeznaczonych dla samochodów. Ponadto chronią one jednoślady przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Rozwiązanie to zyskuje z roku na rok popularność, między innymi z powodu trudności związanych z budową czy też zakupem garażu. Tego typu wiaty zajmują bowiem często dużo mniejszą powierzchnię, a co za tym idzie, są one znacznie tańsze w budowie. Tym bardziej że w wielu miastach występuje bardzo duże zapotrzebowanie na garaże. W związku z tym cena garaży nierzadko przekracza kilkadziesiąt tysięcy złotych netto.


Potrzebujesz pomocy w sprawdzeniu kupowanej działki?

Zamów pomoc Pewny Lokal!

  • Audyt działki wymaga wiedzy prawnej, technicznej oraz urbanistycznej.
  • Powiemy, co można wybudować na działce i jakie budynki powstaną w pobliżu. Sprawdzimy też umowę kupna działki.
  • Sprawdzimy stan prawny działki i to, czy nie jest położona w niebezpiecznej strefie (np. zalewowej, oddziaływania cmentarza itp.).

Analiza już do 299 zł.
Gwarancja wyłapania wad prawnych.
Audyty działki nawet w 24 h.

Strzałka zarezerwuj
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz profesjonalnego audytu działki?

Zarezerwuj audyt
dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości
Zapoznaj się z naszą oferta usługi analizy stanu formalnego działki przed kupnem. Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych, inżynieryjnych oraz geotechnicznych audytach nieruchomości, w tym działek. W ramach audytu działki sprawdzimy m.in. potencjalnie niepokojące wpisy w księgach wieczystych gruntu, ograniczenia wynikające z planu zagospodarowania, kwestie odrolnienia działki, czy też jej położenia na terenach zalewowych lub chronionych. Zachęcamy do kontaktu.

Poznaj Pewny Lokal

  1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
  2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
  3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
  4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
  5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Dlaczego warto zlecić profesjonalny audyt działki?

Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Co sprawdzić przed zakupem działki budowlanej?

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
  • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 6092 opinii.

Potrzebujesz profesjonalnego audytu działki?

Zarezerwuj audyt

Sprawdź działkę z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Wysoka specjalizacja

Wysoka specjalizacja

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Realizacja w 48h

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.

Kompleksowa analiza

Kompleksowa analiza

Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik: audyt działki

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Poradnik: kary umowne w umowach nieruchomościowych

okładka poradnika

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka