W poniższym artykule wyjaśniamy, co dzieje się w przypadku ukrycia wad nieruchomości przez dewelopera.
Nabywając dom lub mieszkanie, powinniśmy liczyć się z możliwością, że nieruchomość będzie obciążona pewnymi wadami. Ich wykryciu służy między innymi odbiór techniczny. Może się też zdarzyć, że istniejące wady nie zostaną zidentyfikowane w jego trakcie. Jednak nawet w takiej sytuacji nabywca ma możliwość dochodzenia od sprzedającego swoich praw. Sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości przed przystąpieniem do umowy ze sprzedającym powinno być jednym z najważniejszych etapów całej transakcji. W przypadku gdyby jednak okazało się, że nieruchomość jest obciążona wadami prawnymi bądź fizycznymi, o istnieniu których kupujący nie wiedział w momencie zakupu, nabywca skorzystać może z rękojmi. Jakie uprawnienia przysługują w takiej sytuacji kupującemu i czym jest sama rękojmia?
Z rękojmi skorzystać może konsument, nabywając lokal zarówno od dewelopera, jak i od osoby fizycznej na rynku wtórnym. Obowiązuje ona przez pięć lat od momentu przekazania kupującemu przedmiotu umowy na nieruchomości oraz dwa lata na rzeczy ruchome, niezależnie od zapisów umownych. Kodeks cywilny dopuszcza modyfikację rękojmi (rozszerzenie, ograniczenie bądź wyłączenie) jedynie jeżeli umowa zawierana jest pomiędzy osobami fizycznymi, bądź przedsiębiorcami i, co ważne, modyfikacje będą bezskuteczne, „jeżeli sprzedawca zataił podstępnie wadę przed kupującym” (sprzedający celowo ukrywa istnienie wady przed nabywcą lub też, pomimo posiadania wiedzy o jej istnieniu, zapewnia kupującego o tym, że rzecz nie jest wadliwa).
W przypadku nieruchomości nabywca przedmiotu umowy może skorzystać z rękojmi zarówno w przypadku stwierdzenia wad fizycznych nieruchomości, jak i jej wad prawnych.
Z wadą fizyczną będziemy mieć do czynienia gdy:
Wadą prawną będzie przede wszystkim: obciążenie nieruchomości prawami osób trzecich, przy czym warto zaznaczyć, że brak jest zamkniętego katalogu wad, które obejmuje rękojmia, dlatego też każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
W ramach rękojmi nabywcy przysługują następujące roszczenia:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Co ważne, w przypadku zakupu nieruchomości na rynku wtórnym istnieje możliwość modyfikacji rękojmi. Zmiany dotyczyć mogą zarówno okresu trwania rękojmi, jak i rodzaju wad. Jednak zgodnie z art. 558 Kodeksu cywilnego modyfikacja rękojmi będzie bezskuteczna, gdyby okazało się, że sprzedawca zataił podstępnie wadę przed kupującym.
Warto pamiętać również o tym, że zgodnie z artykułem 556 Kodeksu cywilnego „Jeżeli kupującym jest konsument, a wada fizyczna została stwierdzona przed upływem roku od dnia wydania rzeczy sprzedanej, domniemywa się, że wada lub jej przyczyna istniała w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego". Jeżeli więc wadę stwierdzimy po upływie roku od wydania nam przedmiotu umowy, wówczas to na nas spocznie odpowiedzialność za udowodnienie, że to sprzedający odpowiada za powstanie przedmiotowej wady.
Dokładne sprawdzenie nieruchomości przed jej zakupem, zwłaszcza w przypadku transakcji zawieranej na rynku wtórnym, może pomóc przyszłemu nabywcy oszczędzić wielu zbędnych kosztów i straconego czasu. Na rynku wtórnym warto, jest wcześniej sprawdzić stan techniczny mieszkania, gdyż pozwoli to nam oszacować koszty potencjalnego remontu. Jednak również w tej sytuacji może okazać się, że wady lokalu ujawnią się dopiero już w trakcie jego użytkowania. Prawnicy Pewnego Lokalu w ramach oferowanej usługi audytu prawnego nieruchomości dokładnie weryfikują prowadzoną dla niej księgę wieczystą, stan zameldowania w lokalu, brak zaległości w opłatach, zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Z kolei audyt techniczny oznacza szczegółową kontrolę stanu technicznego domu bądź mieszkania (instalacje, tynki, podłogi, stolarka okienna i drzwiowa, przynależności), przeprowadzaną przez doświadczonego inżyniera bądź inspektora. Dzięki tak kompleksowemu audytowi decyzję o zakupie wybranej nieruchomości podejmować możemy, znając wszystkie wady i zalety interesującego nas mieszkania lub domu. Podczas odbioru jesteśmy w stanie wskazać te wady, które są widoczne bądź możliwe do wykrycia przy użyciu specjalistycznego sprzętu, takiego jak na przykład kamera termowizyjna.
Odbiór lokalu z rynku pierwotnego służy sprawdzeniu zgodności zrealizowanych prac z dokumentacją umowną, a także z prawem budowlanym i aktualnie obowiązującymi normami. Warto jest go przeprowadzić z pomocą doświadczonego inżyniera lub inspektora, co znacznie ułatwi wykrycie istniejących usterek. Podczas odbioru należy dokładnie sprawdzić wszystkie instalacje, stan tynków oraz wylewek, stolarkę okienną i drzwiową, poziomy, piony oraz kąty, a także przynależności, stąd dobrze jest mieć specjalistyczne wsparcie.
Przekonaj się i obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Obejrzyj rozmowę ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Audyty wykonują przeszkoleni inżynierowie i inspektorzy.
Ustandaryzowane audyty nieruchomości według sprawdzonego schematu.
Posiadamy certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej i Infrared Training Canter.
Obejrzyj film, w którym wyjaśniamy, dlaczego warto zlecić nam audyt mieszkania lub domu na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!