W poniższym artykule wyjaśniamy, z czym wiąże się mieszkanie w domu bez odbioru.
Nawet jeśli ktoś jest prawnym właścicielem obiektów budowlanych, to niestety nadal obowiązują go podatki od nieruchomości. Pojawiają się one już po zakończeniu budowy domu, o czym powinien wiedzieć każdy inwestor, jeśli nie chce narazić się na różne nieprzyjemności.
Zgodnie z prawem nie można mieszkać w domu bez odbioru budowlanego, ale w praktyce wygląda to już nieco inaczej. Przepisy prawa budowlanego jasno wskazują na to, że każdy właściciel obiektu budowlanego ma obowiązek zgłoszenia zakończenia budowy. Powinno nastąpić oficjalne odebranie obiektu przez przedstawicieli nadzoru budowlanego i jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, to otrzyma się protokół odbioru, co jest jednoznaczne ze zgodą na zasiedlenie domu. Łatwo wywnioskować, że brak takiego dokumentu oznacza nielegalne zasiedlenie budynku, co niestety podlega karze. Może zostać nałożona kara finansowa w wysokości dziesięciu tysięcy złotych. Co więcej, po ponownym odnotowaniu nielegalnego zasiedlenia trzeba spodziewać się kolejnych wydatków. Kara może zostać nadana wielokrotnie.
Jeśli chce się tego uniknąć, to należy zgłosić budynek mieszkalny do odbioru, bo w przeciwnym razie jego użytkownika czeka karanie aż do skutku.
Do odbioru domu można przygotować się samodzielnie, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług doświadczonego inżyniera. Profesjonalista dysponuje nie tylko wiedzą i ma odpowiednie kwalifikacje, ale też używa specjalistycznego sprzętu. Wie on, na co konkretnie należy zwracać uwagę, gdzie szukać niedociągnięć. Wykryje wady i defekty, które zostaną wpisane do protokołu i będzie można wymagać od dewelopera nieodpłatnego naprawienia usterek.
Odbiór domu z fachowcem to skuteczny sposób na przyspieszenie całej procedury, zamieszkanie w domu wolnym od wad. Inżynier za pomocą kamery termowizyjnej jest w stanie wykryć wycieki, zawilgocenia, mostki termiczne. Ponadto fachowiec zna dokładnie normy budowlane, potrafi uargumentować zasadność wpisania konkretnych usterek do protokołu odbioru technicznego mieszkania.
Jeśli ktoś chce kupić nowy dom, to powinien interesować go rynek pierwotny. Z kolei nieruchomości używane są dostępne na rynku wtórnym. Oba warianty mają zarówno zalety, jak i pewne wady. Należy wobec tego dobrze przemyśleć swoją ostateczną decyzję, opierając ją na własnych potrzebach, oczekiwaniach i możliwościach finansowych. W przypadku nowo wybudowanych budynków konieczne staje się opłacenie podatku od nieruchomości. Jako że prawo jest zawiłe, to inwestor powinien zacząć od dokładnego zapoznania się z ustawą dotyczącą podatków i opłat lokalnych.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zostały w niej opisane zasady powstawania obowiązku podatkowego. Niezależnie od tego, obowiązek podatkowy dotyczy całego budynku lub jego części, powstaje on z dniem pierwszego stycznia roku następującego po roku, w którym zakończono budowę lub rozpoczęto korzystanie z nieruchomości przed jej całkowitym wykończeniem. Jeżeli ktoś kupuje dom, to podatek od nieruchomości musi zapłacić od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nabył obiekt budowlany.
Obecnie możliwe stało się skorzystanie z wakacji podatkowych i dotyczy to zarówno inwestorów, jak i nabywców obiektu budowlanego. Pojawia się jednak pytanie, kiedy dokładnie można mówić o zakończeniu budowy i powstaniu obowiązku podatkowego. Dla wielu sposób kwestia ta nie jest jednoznaczna, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie dokładna analiza przepisów prawa budowlanego. Wynika z nich, że to prawny stan budynku decyduje o przeprowadzeniu odbioru domu i jego przekazaniu do użytkowania.
Trzeba jednak od razu podkreślić, że samo uzyskanie prawa do użytkowania nieruchomości nie jest równoznaczne z powstaniem obowiązku podatkowego. Nawet jeśli do użytkowania odda się tylko część nieruchomości, to niestety bardzo często sąd administracyjny nałoży obowiązek zapłaty podatku w stosunku do całego budynku, jeśli nie podzielono go na odrębne własności. Jest to jednak kwestia, którą zawsze rozpatruje się indywidualnie. Jeśli mieszkania zostały wyodrębnione, to każdy z właścicieli opłaca podatek za swój lokal.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz rozmowę prawnika oraz inżyniera o sprawdzeniu mieszkania na rynku wtórnym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!