W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące podłączenia prądu do działki niezabudowanej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakich formalności należy dopełnić, podłączając prąd do działki niezabudowanej, jak wygląda instlalacja prądu na działce, oraz dlaczego warto wykonać audyt działki z Pewny Lokal. Zapraszamy do lektury.
Planujesz zakup działki pod budowę domku letniskowego lub domu i zastanawiasz się, czy nie będzie problemu z dociągnięciem do niej prądu? Przerażają Cię formalności związane z całym procesem przyłączeniowymi i szukasz informacji na ten temat? Dobrze trafiłeś. W tym artykule dowiesz się, od czego zacząć? Jakie formalności są wymagane, aby doprowadzić prąd na działkę niezabudowaną? Jak wygląda cały proces? A także, dlaczego warto wykonać audyt prawny działki przed jej zakupem.
Uzbrojenie działki sprawdzimy w Wydziale Geodezji i Kartografii właściwego dla położenia działki urzędu miasta. Na stronie geoportal.gov.pl również mamy możliwość weryfikacji dostępu działki do mediów w oparciu o jej adres lub numer ewidencyjny. Dzięki temu poznamy również odległości od istniejących sieci, które będą miały duży wpływ na cenę budowy przyłącza.
Zgodnie z regulacjami prawa budowlanego inwestor nie jest zobowiązany do uzyskania pozwolenia na budowę przyłącza, ale zgłoszenie budowy (osobiście, drogą pocztową lub elektronicznie) wymaga od niego przedstawienia licznych dokumentów, w tym szkiców, rysunków, projektu zagospodarowania działki lub terenu, opisu technicznego instalacji oraz wymaganych przepisami odrębnych ustaw pozwoleń, uzgodnień oraz opinii. Zgłoszenia dokonać należy przed rozpoczęciem robót, a brak sprzeciwu urzędu w ciągu 21 dni od złożenia zgłoszenia uznać można za tzw. milczącą zgodę. Urząd może także przygotować zaświadczenie o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu.
Ogólna procedura podłączenia prądu do działki można podzielić na kilka etapów.
Etap I to złożenie u lokalnego dostawcy Energi wniosku o określenie warunków przyłączenia. Jeśli nie jesteś pewien, kto jest Twoim dostawcą, możesz to sprawdzić na stronie www.federacja-konsumentow.org.pl.
Wniosek możesz złożyć osobiście w siedzibie dystrybutora, wysłać podpisany skan mailem lub tradycyjnie wysłać pocztą.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Etap II to uzyskanie warunków przyłączenia. W zależności od grupy przyłączeniowej dystrybutor ma 21 dni (dla V lub VI gr) lub 30 dni (dla IV) na wydanie warunków wykonania przyłącza.
Wraz z warunkami otrzymasz także:
Wydane warunki są ważne przez 2 lata. Po tym czasie będzie koniecznie ponowne złożenie wniosku.
Po podpisaniu przez Ciebie umowy dystrybutor przystąpi do realizacji przyłącza. Odpowiedzialność dystrybutora za prace kończy się w miejscu zamontowaniu skrzynki przyłączeniowej (ZK). Zwykle znajduje się ona w granicy działki lub na najbliższym słupie. Po zakończeniu prac otrzymasz protokół wykonania, kartę z danymi technicznymi oraz fakturę za wykonane przyłącze.
Do Ciebie należy natomiast doprowadzenie prądu do swojego budynku, altany czy garażu, czyli budowa wewnętrznej linii zasilającej (WLZ).
W przypadku przyłącza tymczasowego będzie to polegało na zamontowaniu rozdzielni budowlanej, poprowadzeniu kabla w ziemi wraz z oznaczeniem go folią ostrzegawczą, podpięcie kabla do rozdzielni budowlanej oraz do skrzynki przyłączeniowej i wykonanie uziemienia rozdzielni.
Gdy te prace są wykonane, musisz wysłać zgłoszenie o gotowości instalacji do przyłączenia opatrzone pieczątką elektryka. Dlatego najlepiej całość prac powierzyć od razu profesjonaliście. Oszczędzisz czas i zyskasz pewność, że wszystko jest zrobione zgodnie ze sztuką.
W przypadku złącza docelowego przewód od skrzynki prowadzony jest od razu na docelowe miejsce.
Po zgłoszeniu gotowości, zakład energetyczny zamontuje licznik i będziesz mógł zawrzeć umowę regulującej dostarczanie energii elektrycznej.
Cała procedura przyłączenia trwa od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Dlatego, jeśli potrzebujesz szybciej prąd, np. chcesz rozpocząć budowę, to możesz złożyć wniosek, o przyłącz tymczasowy. Jego realizacja trwa zwykle do kilku tygodni. Niestety zapłacisz wtedy podwójnie, za przyłącz tymczasowy i docelowy.
Aby móc wystąpić o podłączenie prądu do działki, musisz przede wszystkim wypełnić wniosek o wykonanie przyłącza.
We wniosku uzupełniasz takie informacje jak:
Aby złożyć wniosek, musisz być właścicielem działki lub mieć prawo do władania nią. Operatorzy wymagają dołączenia do wniosku dokumentu potwierdzającego własność nieruchomości np. odpis z ksiąg wieczystych, umowa dzierżawy / najmu itd.
Jeśli prąd będzie przeprowadzony przez działkę sąsiada, warto także od razu dołączyć jego zgodę.
Do wniosku musisz dołączyć także plan zabudowy lub szkic sytuacyjny, określający usytuowanie obiektu, w którym będą używane przyłączane urządzenia, względem istniejącej sieci oraz usytuowanie sąsiednich obiektów. A także pełnomocnictwo, jeśli zlecasz komuś np. zajmowanie się tymi działaniami.
Kupując działkę nieuzbrojoną, należy wstępnie oszacować budżet niezbędny dla doprowadzenia do niej mediów. Będzie on zależał głównie od odległości budynku, który planujemy postawić, od sieci, warto też pamiętać o tym, że procedury i koszty, związane z uzbrojeniem działki, nie są uniwersalne na terenie całego kraju.
Podstawowym przyłączem będzie przyłącze elektroenergetyczne - bez niego budowa domu na działce nie będzie możliwa. Pierwszy krokiem będzie złożenie wniosku o określenie warunków technicznych przyłączenia do sieci. Koszt budowy będzie uzależniony od mocy przyłączeniowej oraz długości i rodzaju przyłącza. Na otrzymanie warunków możemy poczekać nawet do pół roku.
Podobnie kalkulowany jest koszt przyłącza gazowego - inwestor ponosi zryczałtowaną opłatę za odcinek 15 m oraz dodatkowy koszt za każdy kolejny metr, przy czym część inwestorów rezygnuje z tego przyłącza.
W przypadku przyłącza wodnego i kanalizacyjnego w budżecie musimy uwzględnić cenę za metr przyłącza oraz koszt projektu. Samo wykonanie przyłączy należy przeprowadzić w oparciu o projekt techniczny przygotowany przez eksperta z uprawnieniami, co również generuje dodatkowe koszty, podobnie jak samo podłączenie do sieci.
Doprowadzenie prądu do działki wydaje się dość prostym procesem. Składasz wniosek do dystrybutora, on opracowuje warunki przyłącza, kosztorys i jeśli go akceptujesz, sprawa rusza. Tylko czy zawsze? Jeśli Twoja działka znajduje się na skraju osiedla to tak. Gorzej, jeśli planujesz zakup widokowej działki oddalonej od zabudowań. W takiej sytuacji zakład może wydać decyzję odmowną. Możesz odwoływać się od takiej decyzji do URE. Jego korzystna decyzja poskutkuje poprowadzeniem prądu, jednak koszt takiego podłączenia może nie być współmierny do wartości działki.
Jak uniknąć takich problemów? Najlepiej przeprowadzić audyt prawny działki, którą zamierzasz nabyć. Prawnicy Pewnego Lokalu sprawdzą dla Ciebie możliwość wykonania przyłącza, czy działka jest wolna od obciążeń np. hipoteki, praw osób trzecich lub czy nie lezy w obszarze przyszłych inwestycji uciążliwych (np. ubojnia). Nasi prawnicy mogą także przeanalizować zapisy umowy zakupu.
Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.
Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!