W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest Polski Związek Firm Deweloperskich.
Istniejący od 2002 roku Polski Związek Firm Deweloperskich zrzesza wiele firm deweloperskich z branży mieszkaniowej, ale też budujących hotele, centra handlowe oraz biurowce. Członkostwo dewelopera w organizacji dla wielu nabywców mieszkań jest gwarancją jego uczciwości oraz wysokiej jakości realizowanych przez niego inwestycji, przy czym warto pamiętać, że do każdego projektu należy podejść indywidualnie, niezależnie od renomy odpowiedzialnego za niego dewelopera.
Związek powstał w celu zapewnienia deweloperom odpowiednich warunków dla działania, a także jako formalne wsparcie dla ich inicjatyw w zakresie modyfikacji prawa. Dzięki temu pośrednio przyczynia się do lepszego funkcjonowania branży, dbając jednocześnie o prawa nabywców, które wcześniej stawiane były na ostatnim miejscu. PZPFD promuje ideę Kodeksu Dobrych Praktyk, regulującego zasady współpracy między stronami umów, zawieranych na rynku pierwotnym, zobowiązującego deweloperów między innymi do:
Kodeks zawiera zasady obowiązujące dewelopera, ale na nabywcę również nakłada pewne obowiązki, takie jak, chociażby weryfikacja dewelopera i realizowanej przez niego inwestycji przed podpisaniem umowy, terminowa realizacja płatności lub informowanie drugiej strony o wszelkich istotnych kwestiach w formie pisemnej. Obecnie funkcjonuje pięć oddziałów PZFD - wrocławski, warszawski, trójmiejski, poznański oraz krakowski. W ramach realizacji jednego z celów Związku, jakim jest edukacja pracowników firm deweloperskich, PZFD organizuje cykliczne spotkania dla pracowników firm członkowskich, tak zwane Grupy Tematyczne, których obecnie działa sześć:
Na stronie https://pzfd.pl/czlonkowie-pzfd/ znajdziemy pełną listę firm deweloperskich, należących do Związku. Członkostwo w nim ma duże znaczenie prestiżowe, a dla klientów stanowi potwierdzenie wiarygodności dewelopera.
Warunkiem zostania członkiem PZFD jest posiadanie doświadczenia w realizacji inwestycji deweloperskich, uzyskanie rekomendacji, pochodzącej od innego członka Związku, a także udokumentowanie dobrej sytuacji finansowej dewelopera. Często jednym z pierwszych kroków w procesie przygotowywania się nabywcy do zakupu mieszkania od dewelopera jest właśnie weryfikacja jego członkostwa w PZFD.
Co ważne, działania Związku wykraczają poza jego ramy, co oznacza, że praktyki stosowane przez deweloperów spoza Związku również nie pozostają przez PZFD niezauważone. Dodatkowo wspomnieć należy o opiniowaniu przez PZFD od wielu lat z powodzeniem aktów prawnych, kształtujących działalność deweloperów.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!