Umowa deweloperska zawierana jest pomiędzy deweloperem a nabywcą nieruchomości. Jest ona wiążąca dla obydwu jej stron - przystępując do umowy deweloperskiej deweloper zobowiązuje się do zrealizowania inwestycji i przeniesienia własności mieszkania lub domu jednorodzinnego na nabywcę, a kupujący - do spełnienia świadczeń pieniężnych, których wysokości i termin należności wskazany jest w umowie, na rzecz dewelopera.
Ustawa deweloperska z 2011 roku reguluje między innymi tryb zawierania umów deweloperskich, ich formę oraz treść, a także prawa i obowiązki stron umowy.
Umowa zawierana być musi w formie aktu notarialnego i stanowi podstawę wpisu roszczenia nabywcy odpowiednio o:
Ustawa deweloperska szczegółowo określa, jakie elementy powinny znaleźć się w umowie deweloperskiej, w tym między innymi:
Zmiana umowy deweloperskiej jest możliwa pod warunkiem uzgodnienia przez strony zakresu przedmiotowej modyfikacji. Jej wprowadzenie będzie jednoznaczne z koniecznością podpisania aneksu do umowy w formie notarialnej. Aneks może służyć modyfikacji zapisów umowy bądź dodaniu lub uchyleniu już zawartych w dokumencie. Jego podpisanie może być konieczne na przykład w przypadku braku możliwości dotrzymania przez nabywcę terminów płatności, określonych w umowie. Wszelkie zmiany w umowie jeszcze przed podpisaniem aneksu warto jest szczegółowo przeanalizować, w czym pomocne może okazać się wsparcie doświadczonego prawnika.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Na początku warto zaznaczyć – zmiana warunków kredytu jest możliwa. Warunkiem jest jednak obustronna zgoda. Jeśli ma ona miejsce wówczas podstawą do wprowadzenia zmian jest aneks do umowy kredytowej. Sprawdź co i w jaki sposób można zmodyfikować w umowie.
Sprawy finansowe mają to do siebie, że potrafią się niestety zmieniać w sposób diametralny i nagły. W momencie podpisywania umowy kredytowej zakładamy najczęściej, że jesteśmy w stanie poradzić sobie ze wszystkimi jego aspektami.
Tymczasem nasze założenia w miarę upływu czasu mogą okazać się błędne. Przykładowo harmonogram spłaty kredytu może okazać się niezbyt pasującym do naszej sytuacji. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego w momencie podpisywania kredytu.
Kiedy więc możemy zmienić warunki naszego kredytu i czym jest aneks do umowy kredytowej?
Jest to podstawowy dokument, pozwalający na dokonanie zmian w umowie kredytowej, którą zawarliśmy z bankiem. Kredytobiorca, jak również bank, ma prawo poprosić o wprowadzenie zmian w zawartej umowie kredytowej. Jest to szczególnie ważne w przypadku zawierania kredytu hipotecznego, ponieważ umowa ta podpisywana jest na wiele lat. W tym czasie możemy doświadczyć zmian nie tylko w życiu osobistym i zawodowym, ale też napotkać na wiele zmian w świecie gospodarki narodowej i międzynarodowej, które będą mieć wpływ na nasze możliwości finansowe, a co za tym idzie na możliwości spłaty kredytu.
Zmian w umowie może dokonać nie tylko kredytobiorca, ale również bank. Jest to związane przede wszystkim z sytuacjami, gdy możliwość wprowadzenia nowych warunków umowy zawarta jest w warunkach zawartej umowy. Banki zwykle zostawiają sobie w umowie możliwość wprowadzenia zmian w momencie, gdy sytuacja na rynku zmienia się na gorsze lub lepsze.
W umowie, którą zawieramy z bankiem, najczęściej znajduje się zapis, który reguluje sytuacje, w których można dokonać zmian w jej treści. Aneksować możemy niemal wszystkie zapisy umowy, o ile obie strony wyrażą na to zgodę i zaakceptują obustronne ustalenia.
Najczęściej aneksowaniu podlegają:
Aneks do umowy zwykle jest zmianą płatną. Koszty są różne w zależności od banku i zwykle ustalane są indywidualnie. Niemniej koszt aneksu zwykle wynosi kilkadziesiąt złotych. Rzadziej, choć zdarza się również i tak, koszt ten może wynosić nawet 1 tys. zł.
Podpisanie aneksu do umowy deweloperskiej eliminuje konieczność rozwiązania wcześniej zawartego aktu (jeśli oczywiście zachodzi potrzeba oficjalnego zawarcia nowych zapisów). Dokument ten służy między innymi dodaniu nowych warunków albo uchyleniu istniejących, zapisanych w umowie. To właśnie aneks do umowy pozwala uchronić się przed dotkliwymi następstwami niewypełnienia zobowiązań. Przykładów takich zdarzeń jest mnóstwo, a jednym z nich może być chociażby niedotrzymanie terminu spłaty kolejnych rat albo też realizacji jakiegoś etapu budowy. Ma to duże znaczenie, ponieważ poza karą, konsekwencją może być nawet zerwanie umowy. W związku z tym podpisanie takiego aneksu jest dobrym sposobem na zachowanie umowy.
Przed zawarciem aneksu do umowy deweloperskiej, trzeba ustalić jego treść. Konieczna jest również zgoda drugiej osoby (strony) na podpisanie danego dokumentu. Niestety, często są z tym problemy. Zanim dojdzie do porozumienia stron, upływa sporo czasu. A szkoda, gdyż po aneksowaniu często można przyspieszyć proces budowy i szybciej ją zakończyć. Takie sytuacje jednak się zdarzają i trudno im zapobiec. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że zwykle droga od reprezentanta dewelopera czy samego dewelopera do zatwierdzenia zmian przez osoby, które mają w tym decydujący głos, wymaga solidnej argumentacji i zrozumienia. Jeśli jednak deweloper wyraża chęć podpisania aneksu, wystarczy umówić wizytę w kancelarii notarialnej, by dokonać tego aktu. Zdarza się, że chęć wprowadzenia zmian w umowie zgłasza deweloper. Warto wziąć je pod uwagę i dogadać się z nim, ale trzeba koniecznie wcześniej dokładnie zapoznać się z tymi zmianami, zapiskami w aneksie.
Niepodpisanie aneksu do umowy deweloperskiej skutkuje koniecznością trzymania się wcześniej ustalonych warunków, uwzględnionych już w podpisanej umowie. Wiąże się to automatycznie z pewnymi problemami, trudnościami po jednej czy drugiej stronie. Takie zachowanie można czasem potraktować, jako zwyczajne utrudnianie drugiej stronie umowy. Wiadomo jednak, że zapiski uwzględnione w aneksie mogą nie generować korzyści dla drugiej ze stron, lecz przeciwnie, co tłumaczy brak chęci podpisania tego dokumentu.
Należy pamiętać, że jeśli klient nie jest w stanie uiścić opłaty w ustalonym w umowie terminie, ale informuje o możliwości dokonania płatności innego, wskazanego dnia, to warto podpisać aneks, który będzie uwzględniał nowe warunki. Nawet jeśli z tytułu niedotrzymania terminu deweloper nałoży karę pieniężną, klient i tak nie będzie wypłacalny. Zlekceważenie prośby klienta i odrzucenie aneksu może prowadzić do konsekwencji również dla samego dewelopera. Dlatego lepiej ten aneks podpisać i dogadać się z klientem, niż upierać się przy wcześniejszych ustaleniach zawartych w umowie. Oczywiście kwestia płatności jest tu tylko przykładem. Ma to jedynie obrazować skutek niepodpisania danego dokumentu. Powodów, dla których podpisuje się aneks do umowy deweloperskiej, jest wiele. Porozmawiaj z naszymi ekspertami i dowiedz się, czy w Twojej sytuacji też istnieje możliwość podpisania aneksu do umowy i jakie są szanse, że deweloper chętnie się na to zgodzi.
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!