Zamów pomoc prawną

Aneks do umowy deweloperskiej

Czym jest aneks do umowy deweloperskiej? Jakie są warunki oraz kiedy dochodzi do prawidłowego podpisania aneksu? Zapraszamy do lektury.
Potrzebujesz pomocy prawnej przy podpisaniu umowy z deweloperem lub przy sprawdzeniu wiarygodności i bezpieczeństwa inwestycji?
Poproś o kontakt

Dowiedz się, na co uważać podpisując umowę deweloperską

Zobacz wywiad Rzeczpospolitej z ekspertem Pewny Lokal, adwokatem dr Piotrem Semeniukiem

Zazwyczaj mamy do czynienia z aneksem do umowy, jeśli w jakimś stopniu zmieniają się warunki zawartej umowy deweloperskiej. Wówczas, stanowi to swego rodzaju potwierdzenie przyjęcia nowych postanowień umowy. Podpisanie takiego dokumentu sprawia, że strony nie muszą zrywać uprzednio zawartej umowy i zawierać kolejnej a jedynie w ten właśnie sposób wprowadzić do niej określone zmiany.

Funkcje aneksu do umowy deweloperskiej

W zależności od sytuacji, aneks do umowy może mieć zastosowanie w celu:

  • dodania nowych postanowień do zawartej umowy deweloperskiej,
  • zmiany postanowień zawartych w umowie deweloperskiej,
  • uchylenia postanowień zawartych w umowie deweloperskiej.

 

Forma aneksu do umowy deweloperskiej

Zgodnie z ustawą deweloperską, umowa deweloperska musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Oznacza to, że również w przypadku podpisania aneksu do umowy, mającego na celu zmianę określonych postanowień umowy deweloperskiej, na stronach umowy ciąży obowiązek sporządzenia aneksu w formie aktu notarialnego.

Czy strona ma obowiązek podpisania aneksu do umowy?

Zawierając umowę deweloperską, kluczowym jest aby dokonać dokładnej analizy jej treści. Jest to etap, na którym o wiele łatwiej jest negocjować stronom postanowienia zawieranej umowy. Z propozycją wprowadzenia zmian do zawartej umowy deweloperskiej, tj. podpisania aneksu może wyjść każda ze stron umowy – zarówno deweloper jak i nabywca. Dokonanie takiej zmiany jest o tyle utrudnione, że strona, której proponuje się podpisanie aneksu musi wyrazić na to zgodę. Mamy tu zatem do czynienia ze swego rodzaju dobrowolnością, ponieważ ani deweloper ani nabywca, nie może zmusić drugiej strony do podpisania potencjalnie niekorzystnego dla niej aneksu.

Kiedy może dojść do podpisania aneksu do umowy deweloperskiej?

Zdarza się, że deweloperzy proponują nabywcom podpisanie niekorzystnych dla nich aneksów, najczęściej z propozycją wyższej ceny za 1 mkw. nieruchomości, grożąc przy tym zerwaniem umowy. Pamiętajmy jednak, że od umowy deweloperskiej zawartej zgodnie z ustawą w formie aktu notarialnego, można odstąpić jedynie w określonych w ustawie (ewentualnie umowie w przypadku zamieszczenia w niej umownego prawa do odstąpienia) sytuacjach.

Nie zawsze jednak propozycja podpisania aneksu przez dewelopera musi być spowodowana jego nieuczciwością. Czasami dochodzi do sytuacji, w których podpisanie go może być wskazane. Ma to miejsce np. gdy deweloper z różnych przyczyn, często niezależnych od niego, ma problem z dotrzymaniem terminu spowodowanego opóźnieniem. Również taka propozycja może wyjść od nabywcy, jeśli ten przykładowo w danym momencie nie ma możliwości zapłaty którejś z rat. W związku z powyższym, nie powinniśmy źle kojarzyć podpisania aneksu do umowy deweloperskiej, ponieważ w toku prac i realizacji inwestycji może zajść konieczność jego podpisania. Należy jednak pamiętać, że wyrażenie zgody na podpisanie aneksu jest dobrowolne.

Pewny Lokal to firma specjalizująca się w prawnych analizach dokumentów i umów na rynku nieruchomości. Pomagamy także przyszłym nabywcom mieszkań podpisać bezpieczną umowę deweloperską. Jeżeli potrzebujesz pomocy w analizie umowy deweloperskiej skontaktuj się z nami pod numerem: 797 014 014 lub napisz maila na adres: kontakt@pewnylokal.pl

Pewny Lokal to kancelaria specjalizująca się w analizie umów deweloperskich i pomocy nabywcom w kupnie mieszkania od dewelopera. Działamy w całej Polsce i mamy najwięcej pozytywnych opinii w internecie. Dowiedz się, dlaczego warto nam zaufać tutaj.

Zobacz, dlaczego warto zlecić analizę umowy deweloperskiej profesjonalistom.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Sprawdź wiarygodne opinie o deweloperach i inwestycjach!
- opinie naszych inżynierów o inwestycjach oraz deweloperach
- opinie na podstawie odbiorów technicznych
- zobacz jakie rodzaje usterek występują najczęsciej
SPRAWDŹ

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić nieruchomość od dewelopera i podpisać z nim umowę?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak odebrać mieszkanie lub dom od dewelopera?

Ściągnij nasz poradnik:
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie lub dom na rynku wtórnym?


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 20 opinii.

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić mieszkanie?

Czego dowiesz się dzięki raportowi Pewny Lokal?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka