Najlepszym i najprostszym w realizacji pomysłem na inwestowanie w działki, nie tylko budowlane, jest zakup atrakcyjnej cenowo nieruchomości, a następnie jej podzielenie na mniejsze działki w celu odsprzedania. Dobrze jest przy tym mieć na uwadze fakt, że taka działka, powstała po podziale, powinna mieć powierzchnię co najmniej 600 m. Sam podział dokonywany jest w oparciu o decyzję o warunkach zabudowy (WZ). Jeżeli bierzemy pod uwagę możliwość inwestycyjnego zakupu działki rolnej, wówczas należy pamiętać o tym, że jedynie działkę o powierzchni do 2999 metrów kupimy bez dodatkowych ograniczeń w obrocie nią, nawet jeżeli nie jesteśmy rolnikami.
Działkę, niezależnie od jej rodzaju, przed zakupem należy dokładnie sprawdzić, najlepiej z pomocą prawnika. Usługę audytu działki oferuje Pewny Lokal. W jego ramach szczegółowo sprawdzania jest między innymi księga wieczysta gruntu, plan zagospodarowania przestrzennego (jeżeli działka jest nim objęta), bliskość chronionych obszarów przyrody i linii średniego napięcia, lokalna jakość powietrza, bliskość terenów zalewowych, a także pozwolenia na budowę, wydane dla okolicznych działek.
Sprawdzenie działki warto rozpocząć od zapoznania się z księgą wieczystą, prowadzoną dla działki. Znajdziemy w niej informacje dotyczące jej własności, powierzchni nieruchomości, a także obciążeń hipoteki (dział IV księgi wieczystej), jeśli takie istnieją. Sprawdzimy również jej numer. Z treścią księgi wieczystej (aktualną lub zupełną), jeżeli znamy jej numer, możemy zapoznać się w systemie elektronicznych ksiąg wieczystych (EKW).
Jeżeli chodzi o przeznaczenie działki, a więc czy interesująca nas działka jest budowlana (jeżeli tak deklaruje sprzedający), to możemy je sprawdzić w wypisie i wyrysie z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Aby go uzyskać, należy złożyć stosowny wniosek do odpowiedniego urzędu gminy. Plan można też sprawdzić w Internecie, na stronach urzędów, najczęściej w biuletynach informacji publicznej (bip).
W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który składa się z części tekstowej oraz graficznej, znajdziemy najważniejsze uregulowania dotyczącego objętego nim terenu, w tym:
Gdyby okazało się, że działka nie jest objęta zapisami planu, najlepiej jest wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy. Aby to zrobić, nie trzeba być właścicielem gruntu, a dzięki temu zyskamy wiedzę dotyczącą możliwości zabudowania interesującej nasz działki.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Działka uzbrojona będzie miała dostęp do drogi publicznej, a na jej terenie będą zlokalizowane przyłącza energii elektrycznej (podłączona skrzynka elektryczna) i gazu (podłączona do sieci skrzynka gazowa) oraz podłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.
Z kolei działka nieuzbrojona nie będzie posiadać ani dostępu do mediów, zlokalizowanych w drodze publicznej, ani też przyłączy w ramach swoich granic.
Kwestię uzbrojenia sprawdzimy w odpowiednim dla lokalizacji nieruchomości urzędzie gminy, w Wydziale Kartografii i Geodezji.
W praktyce działki nieuzbrojone są znacznie tańsze od uzbrojonych, ale gdybyśmy decydowali się na zakup tej pierwszej, wówczas musimy mieć świadomość, że może się zdarzyć, że na uzbrojenie działki poczekamy nawet kilka lat. Dla procesu inwestycyjnego może to być termin nie do przyjęcia.
Zgodnie z art. 2 pkt 14 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym dostęp do drogi publicznej oznacza posiadanie bezpośredniego dostępu do tej drogi albo przez drogę zewnętrzną, albo poprzez ustanowienie służebności drogowej. Niezależnie od sposobu zapewnienia tego dostępu, jest on niezbędny dla możliwości zabudowania działki, dlatego konieczne jest sprawdzenie tej kwestii przed jej zakupem.
Warto jest poznać bliższe i dalsze sąsiedztwo i sprawdzić je nie tylko pod kątem istniejącej infrastruktury, ale też w kontekście potencjalnie niepokojących pozwoleń na budowę wydanych dla sąsiednich działek, a także bliskości uciążliwych zakładów przemysłowych lub źródeł hałasu.
Ważna jest też dobra lokalnie jakość powietrza, a także to, czy działka nie znajduje się na terenie zalewowym lub w pobliżu pomników przyrody.
Duże znaczenie dla późniejszej realizacji budowy ma topografia działki, a także jakość gruntów, której sprawdzenie należy zlecić geodecie (na przykład czy nie będziemy musieli mierzyć się z dużą ilością twardego materiału, jak cegły lub kamienie etc. w gruncie).
Sprawdzenie działki przed jej zakupem najlepiej jest powierzyć profesjonalistom. Pewny Lokal w sposób kompleksowy i wszechstronny weryfikuje działkę, a w ramach podsumowania przeprowadzonego audytu otrzymujemy raport, w którym znajdziemy wszystkie najważniejsze informacje odnośnie do działki, której zakup rozważamy.
Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.
Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!