Jeżeli jednak zamierzamy nabyć działkę rolną w celu jej zabudowania, a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie zakłada takiej możliwości, dobrze jest wiedzieć, jak wygląda proces jej przekształcenia w działkę budowlaną.
Na etapie wyboru działki warto, jest mieć na uwadze fakt, że zgodnie z zapisami Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego działkę o powierzchni do 0,3 ha może nabyć osoba niebędąca rolnikiem bez dodatkowych warunków, działkę od 30 arów do 99,99 arów - również, ale pod warunkiem, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) nie skorzysta z prawa pierwokupu, ale już działkę o powierzchni powyżej 1 ha - tylko za zgodą KOWR, którą uzyskuje się w trybie administracyjnym. W tym celu niezbędne jest właściwe uzasadnienie potrzeby zakupu właśnie gruntu rolnego.
Jeżeli interesująca nas działka jest objęta zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) i zgodnie z nim działka nie może być zabudowana, wówczas pierwszym krokiem będzie złożenie wniosku do stosownego urzędu gminy lub miasta o zmianę przedmiotowego planu. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że jest to proces długotrwały i ciężko jest przewidzieć jego zakończenie. Dlatego dobrze jest wcześniej sprawdzić, jak wygląda kwestia zabudowy w przypadku działek sąsiadujących z działką, którą zamierzamy przekształcić. Jeżeli są one w większości zabudowane, wówczas nasze szanse na powodzenie mogą być całkiem spore. Warto jest się także zorientować, czy działka ma dostęp do drogi publicznej oraz, czy jest możliwość jej uzbrojenia.
Jeżeli działka nie jest objęta zapisami MPZP, wówczas należy wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy, dla uzyskania której kluczowy jest dostęp do drogi publicznej. Jeżeli w naszym przypadku go nie ma, należy go zapewnić, na przykład poprzez służebność.
Aby móc odpowiedzieć na to pytanie na samym początku należy przede wszystkim określić, czym są klasy gruntów rolnych. Podział ten ma między innymi za zadanie określić, do jakich upraw nadaje się dany typ gleby. Jest on również konieczny do ustalenia wysokości podatku gruntowego. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, grunty rolne możemy podzielić na następujące klasy:
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Według niektórych źródeł można również wyróżnić również klasę VIRz, jednak w praktyce nadaje się ona tylko i wyłącznie na uprawę leśną.
Dobrze jest pamiętać o tym, że najlepiej jest inwestować w grunty o klasie bonitacyjnej poniżej klasy III, ponieważ w ich przypadku decyzja o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej, której uzyskanie stanowi drugi etap odrolnienia działki, podejmowana jest samodzielnie przez gminę. W innym przypadku gmina musi wystąpić ze stosownym wnioskiem do Ministerstwa Rolnictwa. Jest to kosztowny i czasochłonny proces. Są jednak pewne wyjątki w skali kraju, gdzie, pomimo iż grunt ma wysoką klasę, nie ma problemu z jego zabudową, ponieważ w innym przypadku oznaczałoby to wstrzymanie rozwoju danej gminy lub miasta.
Wiele osób stawia sobie za cel kupno działki i budowę własnego domu. Często koszt zakupu działki budowlanej znacząco przewyższa zakup rolnej. Czy istnieje zatem możliwość przekształcenia gruntu rolniczego w budowlany (tu nie musi być stosowana umowa przyrzeczona)?
Choć istnieje możliwość przekształcenia działki rolnej w budowlaną, warto wiedzieć, że nie w przypadku każdego gruntu będzie to jednak możliwe do wykonania. Działka rolna może być zamieniona w grunt budowlany pod warunkiem, że przynajmniej połowa jej części znajduje się w obszarze zwartej zabudowy. Dodatkowo granica gruntu rolnego nie może być większa niż 50 m w stosunku do najbliższej działki budowlanej. Ta sama zasada dotyczy zachowania odległości względem drogi publicznej.
Procedura przekształcenia działki z rolnej na budowlaną jest nie tylko bardzo kosztowna, ale również dość skomplikowana pod względem niezbędnych do przeprowadzenia procedur. Koszty liczone są za 1 ha i w dużej mierze zależne są od klasy gruntów rolnych. Im mniej korzystne dla upraw, tym przekształcenie działki będzie odpowiednio tańsze.
Kategoryzacja działki jako gruntów rolnych nie przekreśla możliwości jej zabudowy. Jednak jeżeli chcemy na niej postawić dom jako osoba niebędąca rolnikiem, w takim przypadku konieczne będzie jej przekształcenie w budowlaną. Rolnik natomiast może działkę zabudować, ale budynek może postawić tylko w tzw. zabudowie zagrodowej (budynek mieszkalny i zabudowania gospodarcze).
Z filmu dowiecie się Państwo m.in., na co warto zwrócić uwagę przed kupnem działki.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Możemy wykonać audyt działki w dowolnym terminie.
Sprawdzimy nie tylko księgi wieczyste, ale też kwestie budowlane i inne ryzyka.
Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!