Jak kupić mieszkanie bez kredytu - alternatywne rozwiązania

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Jak kupić mieszkanie bez kredytu | 797 014 014

Najbardziej oczywistym sposobem zakupu mieszkania, bez wsparcia w postaci kredytu hipotecznego, jest zakup za gotówkę. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak kupić mieszkanie, nie korzystając z kredytu hipotecznego, czym jest leasing nieruchomości, a także wynajem nieruchomości, z możliwością jej zakupu.

Jeżeli kupujący dysponuje wystarczającą ilością środków, pozwalającą na nabycie nieruchomości, to jest to oczywiście najlepsze i najprostsze rozwiązanie. Wydawać by się mogło, że alternatywnych sposobów, umożliwiających stanie się właścicielem mieszkania, w sytuacji, kiedy nie możemy liczyć na uzyskanie kredytu, a jednocześnie nie posiadamy wystarczających oszczędności, żeby przy ich użyciu sfinansować kupno nieruchomości, nie ma. W rzeczywistości jest inaczej- jest kilka, choć mało popularnych, sposobów, dzięki którym możemy rozwiązać problem braku środków na kupno mieszkania.

Leasing nieruchomości

Jest to rozwiązanie, z którego skorzystać może zarówno przedsiębiorca, jak i osoba fizyczna. Jest to długoterminowy najem nieruchomości z opcją wykupu po zakończeniu umowy. Przez cały czas trwania umowy jej przedmiot pozostaje własnością leasingodawcy (np. dewelopera), a szczegóły, dotyczące czasu trwania umowy i warunków przeniesienia własności, zapisywane są w umowie sprzedaży. Czas jej obowiązywania to zazwyczaj 15 lat (maksymalnie 25 lat). W tym czasie leasingobiorca płaci miesięcznie czynsz, na który składają się raty leasingowe i bieżące koszty utrzymania lokalu.

Warto podkreślić, że leasing nieruchomości jest rozwiązaniem droższym od kredytu hipotecznego, ale jeżeli ze względu na przykład na sposób osiągania dochodów, lub walutę, w której zarabiamy, nie jesteśmy dla banku wystarczająco wiarygodnym klientem, wtedy warto rozważyć opcję leasingu. Niestety, rozwiązanie to niesie ze sobą pewne ryzyka, zarówno dla leasingodawcy, jak i leasingobiorcy. W przypadku leasingodawcy istnieje ryzyko, że leasingobiorca stanie się niewypłacalny. Często okazuje się wtedy, że odzyskanie należności jest trudne. Ponadto zysk z takiej inwestycji rozłożony jest na lata. Z kolei w przypadku leasingobiorcy istnieje ryzyko, że leasingodawca w czasie obowiązywania umowy ogłosi upadłość. To z kolei często oznacza dosyć spore problemy natury prawno-finansowej.

Można się jednak przed tym zabezpieczyć, zlecając przed podpisaniem umowy leasingu, jej analizę prawną. Mogą ja dla Państwa wykonać nasi prawnicy z firmy Pewny Lokal. Dzięki ich wiedzy oraz doświadczeniu mają Państwo możliwość uniknięcia pułapek mogących znaleźć się w umowie leasingu. Pułapki te rodzą różnego rodzaju komplikacje, wynikające między innymi z przeniesienia praw własności. Biorąc pod uwagę te czynniki, rozwiązanie to wciąż nie jest w Polsce zbyt popularne. Jednak w wyniku rosnącej inflacji oraz trudności w uzyskaniu kredytu mieszkaniowego rozwiązanie zyskuje na uwadze.

Wynajem z możliwością zakupu

Polega na podpisaniu z właścicielem mieszkania umowy najmu długoterminowego, na podstawie której wynajmujący zyskuje prawo pierwokupu nieruchomości na warunkach ustalonych z właścicielem. Rozwiązanie to jest korzystne dla obu stron. Wynajmujący może w ten sposób uniknąć zadłużania się. Preferują je również osoby, które nie mają zdolności kredytowej. Pozwala ono bowiem na uzbieranie odpowiedniej sumy, potrzebnej do zakupu mieszkania. Z kolei sprzedający, na przykład deweloper, może dotrzeć ze swoją ofertą do większej liczby klientów. Doskonałym przykładem może być tutaj wynajem mieszkania od dewelopera. Zabezpieczeniem dla właściciela może być wpłata przez na początku na przykład 10% wartości lokalu. Po upływie określonego w umowie najmu czasu jest on zobowiązany do zapłaty pozostałych 90 procent. Niestety, rozwiązanie to nie jest zbyt popularne w Polsce. Można wręcz stwierdzić, że dużo łatwiej jest je znaleźć w dużych miastach, niż na prowincji. Powodów ku temu jest kilka, a mianowicie: 

 • wysokość najmu mieszkań z opcją pierwokupu jest często wyższa niż w przypadku tradycyjnego najmu,
 • wynajmujący są często nastawieni na zysk. Z tego powodu deweloperzy wolą od razu sprzedać mieszkanie. Z kolei osoby prywatne wolą długofalowy zysk,
 • w przypadku zaliczki, jej opłacenie może okazać się sporym wyzwaniem. 

Warto więc przed podpisaniem tego typu umowy najmu, przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Zamiana mieszkania

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Jest to sposób godny polecenia, zwłaszcza gdy posiadamy duże mieszkanie, a zależy nam na przykład na obniżeniu kosztów jego utrzymania. Nie potrzebujemy w takiej sytuacji żadnego dodatkowego wsparcia finansowego. Musimy jedynie znaleźć drugą stronę, zainteresowaną taką wymianą. Wówczas wystarczy podpisać tylko jedną umowę, na podstawie której dochodzi do dwustronnej sprzedaży. Co ważne, podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), należny w przypadku zamiany mieszkań, naliczany jest od różnicy wartości zamienianych mieszkań, jest więc niższy od standardowego, liczonego od ceny kupowanej nieruchomości.  Można go jednak dodatkowo obniżyć, jeżeli udowodnimy, że wartość mieszkania w rzeczywistości jest niższa, niż deklarowana. Dzieje się tak, jeżeli stan techniczny mieszkania znacznie obniża jego wartość. Zmiana jest szczególnie popularna wśród osób starszych oraz młodych małżeństw. Osoby starsze w ten sposób mogą znaleźć mieszkanie o niższym czynszu. Ponadto mogą one w ten zyskać nieco gotówki. Jeżeli zaś chodzi o młode małżeństwa, to mogą one za stosunkowo niewielką dopłatę zyskać większe mieszkanie. Innym plusem tego rozwiązania jest to, że obie strony mają zagwarantowane mieszkanie. W przypadku standardowej sprzedaży jedna ze stron ma zazwyczaj określony czas na wyprowadzkę. Sprawy często komplikują się dla niej, jeżeli w tym czasie nie znajdzie mieszkania. W przypadku zamiany, tego problemu w zasadzie nie ma, gdyż każda ze stron ma zagwarantowane mieszkanie. Jeżeli więc mamy mieszkanie, ale mimo wszystko szukamy innego, a nie stać nas na jego zakup, warto rozważyć zamianę.

Zakup na raty u dewelopera bądź sprzedającego

Nie jest to rozwiązanie często spotykane, ale zdarza się, że deweloper, lub osoba sprzedająca mieszkanie na rynku wtórnym, oferuje możliwość zakupu nieruchomości na raty. W takim przypadku własność przekazywana jest na podstawie umowy, zawieranej w formie aktu notarialnego, a kupujący zobowiązuje się do uregulowania ceny nabywanego mieszkania w zwaloryzowanych ratach, w wysokości uzgodnionej ze sprzedającym. Rozwiązanie to może być korzystne zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. Kupujący w ten sposób mogą uniknąć wieloletniego zadłużenia. Raty dewelopera lub sprzedającego, to również ciekawa alternatywa dla osób, które nie mają zdolności kredytowej. Z kolei deweloperzy lub sprzedający mogą w ten sposób trafić do szerszej liczby klientów. Niestety, rozwiązanie to ma również swoje minusy. Jednym z nich, jest duże ryzyko, jakie ponosi strona sprzedająca. Może się bowiem okazać, że klient w pewnym momencie będzie niewypłacalny, a odzyskanie długu problematyczne. Z punktu widzenia kupującego minusem mogą być stosunkowo duże raty. Bardzo często są one porównywalne z ratami kredyty mieszkaniowego. Ponadto wielu sprzedających stawia na szybki zysk. W przypadku sprzedaży mieszkań na raty zysk jest rozłożony na lata. Między innymi z tego powodu takich ofert na rynku nieruchomości jest stosunkowo mało. W praktyce można wręcz stwierdzić, że dotyczą one tylko mieszkań deweloperskich.

Odwrócona hipoteka

Jest rozwiązaniem stosowanym raczej wśród członków rodziny, choć nie jest to regułą. Polega na przeniesieniu własności nieruchomości na nowego właściciela w zamian za dożywotnią możliwość zamieszkiwania w przedmiotowym lokalu i zapewnienie opieki stronie przekazującej prawo własności. Rozwiązanie to pozwala na uniknięcie między innymi spraw spadkowych. Niestety, nie zawsze ma ono zastosowanie. Jednym z takich przykładów, jest sytuacja, kiedy mamy do czynienia z wieloma właścicielami nieruchomości. Sytuacja ta może być rozwiązana na dwa sposoby, a mianowicie:

 • przekazana zostanie nam tylko ta część mieszkania, której właścicielem jest przekazująca nam osoba,
 • pozostałe osoby w zamian za opiekę nad osobą przekazującą, zrzekną się praw do swojej części nieruchomości.

Może się również okazać, że z biegiem czasu relacje z osobą, którą opiekujemy się, ulegną pogorszeniu. To z kolei może znacząco pogorszyć komfort mieszkania. Warto więc przed podpisaniem umowy notarialnej, dokonać jej analizy prawnej. Mogą to zrobić dla Państwa nasi prawnicy z firmy Pewny lokal. Dzięki ich wiedzy oraz doświadczeniu z zakresu spraw związanych z nieruchomościami, mogą Państwo uniknąć szeregu komplikacji prawnych związanych z odwróconą hipoteką. Jest to ważne, ponieważ umowa dotycząca odwróconej hipoteki, nie może zostać zerwana jednostronnie. W praktyce oznacza to, że sprawa musi trafić do sądu. Sprawy tego typu bardzo często ciągną się latami. Ponadto są one kosztowne, a wydany przez sąd wyrok może nie być dla nas korzystny.


Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
 • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność, usługi nawet w 24 h.

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Karol, główny inżynier Pewny Lokal

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Poznaj wszystkie zależności między kredytem a umową deweloperską.

Obejrzyj fragment szkolenia.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Czym jest umowa kredytowa i dlaczego warto ją przeanalizować z prawnikiem?

Zachęcamy do obejrzenia naszych specjalistów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 665 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik o karach umownych w umowach nieruchomościowych

okładka poradnika

Poradnik: umowa deweloperska - na co zwracać uwagę?

okładka poradnika

Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym

okładka poradnika

Umowa deweloperska a przeniesienie własności — co powinieneś wiedzieć?

Zobacz jedną z naszych lekcji.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka