Najbardziej oczywistym sposobem zakupu mieszkania, bez wsparcia w postaci kredytu hipotecznego, jest zakup za gotówkę. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak kupić mieszkanie, nie korzystając z kredytu hipotecznego, czym jest leasing nieruchomości, a także wynajem nieruchomości, z możliwością jej zakupu.
Jeżeli kupujący dysponuje wystarczającą ilością środków, pozwalającą na nabycie nieruchomości, to jest to oczywiście najlepsze i najprostsze rozwiązanie. Wydawać by się mogło, że alternatywnych sposobów, umożliwiających stanie się właścicielem mieszkania, w sytuacji, kiedy nie możemy liczyć na uzyskanie kredytu, a jednocześnie nie posiadamy wystarczających oszczędności, żeby przy ich użyciu sfinansować kupno nieruchomości, nie ma. W rzeczywistości jest inaczej- jest kilka, choć mało popularnych, sposobów, dzięki którym możemy rozwiązać problem braku środków na kupno mieszkania.
Jest to rozwiązanie, z którego skorzystać może zarówno przedsiębiorca, jak i osoba fizyczna. Jest to długoterminowy najem nieruchomości z opcją wykupu po zakończeniu umowy. Przez cały czas trwania umowy jej przedmiot pozostaje własnością leasingodawcy (np. dewelopera), a szczegóły, dotyczące czasu trwania umowy i warunków przeniesienia własności, zapisywane są w umowie sprzedaży. Czas jej obowiązywania to zazwyczaj 15 lat (maksymalnie 25 lat). W tym czasie leasingobiorca płaci miesięcznie czynsz, na który składają się raty leasingowe i bieżące koszty utrzymania lokalu.
Warto podkreślić, że leasing nieruchomości jest rozwiązaniem droższym od kredytu hipotecznego, ale jeżeli ze względu na przykład na sposób osiągania dochodów, lub walutę, w której zarabiamy, nie jesteśmy dla banku wystarczająco wiarygodnym klientem, wtedy warto rozważyć opcję leasingu. Niestety, rozwiązanie to niesie ze sobą pewne ryzyka, zarówno dla leasingodawcy, jak i leasingobiorcy. W przypadku leasingodawcy istnieje ryzyko, że leasingobiorca stanie się niewypłacalny. Często okazuje się wtedy, że odzyskanie należności jest trudne. Ponadto zysk z takiej inwestycji rozłożony jest na lata. Z kolei w przypadku leasingobiorcy istnieje ryzyko, że leasingodawca w czasie obowiązywania umowy ogłosi upadłość. To z kolei często oznacza dosyć spore problemy natury prawno-finansowej.
Można się jednak przed tym zabezpieczyć, zlecając przed podpisaniem umowy leasingu, jej analizę prawną. Mogą ja dla Państwa wykonać nasi prawnicy z firmy Pewny Lokal. Dzięki ich wiedzy oraz doświadczeniu mają Państwo możliwość uniknięcia pułapek mogących znaleźć się w umowie leasingu. Pułapki te rodzą różnego rodzaju komplikacje, wynikające między innymi z przeniesienia praw własności. Biorąc pod uwagę te czynniki, rozwiązanie to wciąż nie jest w Polsce zbyt popularne. Jednak w wyniku rosnącej inflacji oraz trudności w uzyskaniu kredytu mieszkaniowego rozwiązanie zyskuje na uwadze.
Polega na podpisaniu z właścicielem mieszkania umowy najmu długoterminowego, na podstawie której wynajmujący zyskuje prawo pierwokupu nieruchomości na warunkach ustalonych z właścicielem. Rozwiązanie to jest korzystne dla obu stron. Wynajmujący może w ten sposób uniknąć zadłużania się. Preferują je również osoby, które nie mają zdolności kredytowej. Pozwala ono bowiem na uzbieranie odpowiedniej sumy, potrzebnej do zakupu mieszkania. Z kolei sprzedający, na przykład deweloper, może dotrzeć ze swoją ofertą do większej liczby klientów. Doskonałym przykładem może być tutaj wynajem mieszkania od dewelopera. Zabezpieczeniem dla właściciela może być wpłata przez na początku na przykład 10% wartości lokalu. Po upływie określonego w umowie najmu czasu jest on zobowiązany do zapłaty pozostałych 90 procent. Niestety, rozwiązanie to nie jest zbyt popularne w Polsce. Można wręcz stwierdzić, że dużo łatwiej jest je znaleźć w dużych miastach, niż na prowincji. Powodów ku temu jest kilka, a mianowicie:
Warto więc przed podpisaniem tego typu umowy najmu, przeanalizować wszystkie za i przeciw.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jest to sposób godny polecenia, zwłaszcza gdy posiadamy duże mieszkanie, a zależy nam na przykład na obniżeniu kosztów jego utrzymania. Nie potrzebujemy w takiej sytuacji żadnego dodatkowego wsparcia finansowego. Musimy jedynie znaleźć drugą stronę, zainteresowaną taką wymianą. Wówczas wystarczy podpisać tylko jedną umowę, na podstawie której dochodzi do dwustronnej sprzedaży. Co ważne, podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), należny w przypadku zamiany mieszkań, naliczany jest od różnicy wartości zamienianych mieszkań, jest więc niższy od standardowego, liczonego od ceny kupowanej nieruchomości. Można go jednak dodatkowo obniżyć, jeżeli udowodnimy, że wartość mieszkania w rzeczywistości jest niższa, niż deklarowana. Dzieje się tak, jeżeli stan techniczny mieszkania znacznie obniża jego wartość. Zmiana jest szczególnie popularna wśród osób starszych oraz młodych małżeństw. Osoby starsze w ten sposób mogą znaleźć mieszkanie o niższym czynszu. Ponadto mogą one w ten zyskać nieco gotówki. Jeżeli zaś chodzi o młode małżeństwa, to mogą one za stosunkowo niewielką dopłatę zyskać większe mieszkanie. Innym plusem tego rozwiązania jest to, że obie strony mają zagwarantowane mieszkanie. W przypadku standardowej sprzedaży jedna ze stron ma zazwyczaj określony czas na wyprowadzkę. Sprawy często komplikują się dla niej, jeżeli w tym czasie nie znajdzie mieszkania. W przypadku zamiany, tego problemu w zasadzie nie ma, gdyż każda ze stron ma zagwarantowane mieszkanie. Jeżeli więc mamy mieszkanie, ale mimo wszystko szukamy innego, a nie stać nas na jego zakup, warto rozważyć zamianę.
Nie jest to rozwiązanie często spotykane, ale zdarza się, że deweloper, lub osoba sprzedająca mieszkanie na rynku wtórnym, oferuje możliwość zakupu nieruchomości na raty. W takim przypadku własność przekazywana jest na podstawie umowy, zawieranej w formie aktu notarialnego, a kupujący zobowiązuje się do uregulowania ceny nabywanego mieszkania w zwaloryzowanych ratach, w wysokości uzgodnionej ze sprzedającym. Rozwiązanie to może być korzystne zarówno dla kupującego, jak i sprzedającego. Kupujący w ten sposób mogą uniknąć wieloletniego zadłużenia. Raty dewelopera lub sprzedającego, to również ciekawa alternatywa dla osób, które nie mają zdolności kredytowej. Z kolei deweloperzy lub sprzedający mogą w ten sposób trafić do szerszej liczby klientów. Niestety, rozwiązanie to ma również swoje minusy. Jednym z nich, jest duże ryzyko, jakie ponosi strona sprzedająca. Może się bowiem okazać, że klient w pewnym momencie będzie niewypłacalny, a odzyskanie długu problematyczne. Z punktu widzenia kupującego minusem mogą być stosunkowo duże raty. Bardzo często są one porównywalne z ratami kredyty mieszkaniowego. Ponadto wielu sprzedających stawia na szybki zysk. W przypadku sprzedaży mieszkań na raty zysk jest rozłożony na lata. Między innymi z tego powodu takich ofert na rynku nieruchomości jest stosunkowo mało. W praktyce można wręcz stwierdzić, że dotyczą one tylko mieszkań deweloperskich.
Jest rozwiązaniem stosowanym raczej wśród członków rodziny, choć nie jest to regułą. Polega na przeniesieniu własności nieruchomości na nowego właściciela w zamian za dożywotnią możliwość zamieszkiwania w przedmiotowym lokalu i zapewnienie opieki stronie przekazującej prawo własności. Rozwiązanie to pozwala na uniknięcie między innymi spraw spadkowych. Niestety, nie zawsze ma ono zastosowanie. Jednym z takich przykładów, jest sytuacja, kiedy mamy do czynienia z wieloma właścicielami nieruchomości. Sytuacja ta może być rozwiązana na dwa sposoby, a mianowicie:
Może się również okazać, że z biegiem czasu relacje z osobą, którą opiekujemy się, ulegną pogorszeniu. To z kolei może znacząco pogorszyć komfort mieszkania. Warto więc przed podpisaniem umowy notarialnej, dokonać jej analizy prawnej. Mogą to zrobić dla Państwa nasi prawnicy z firmy Pewny lokal. Dzięki ich wiedzy oraz doświadczeniu z zakresu spraw związanych z nieruchomościami, mogą Państwo uniknąć szeregu komplikacji prawnych związanych z odwróconą hipoteką. Jest to ważne, ponieważ umowa dotycząca odwróconej hipoteki, nie może zostać zerwana jednostronnie. W praktyce oznacza to, że sprawa musi trafić do sądu. Sprawy tego typu bardzo często ciągną się latami. Ponadto są one kosztowne, a wydany przez sąd wyrok może nie być dla nas korzystny.
Rozwiązanie finansowania bez kredytu | Zalety | Wady |
Leasing nieruchomości | Dobra forma zakupu nieruchomości zarówno przez osobę fizyczną, jak i osobę prawną czy firmę. | Dużo ryzyko zarówno po stronie leasingodawcy, jak i leasingobiorcy. |
Odwrócona hipoteka | Bezpieczeństwo dla osób, które chcą sobie zapewnić dożywotnie lokum. | Możliwość pogorszenia stosunków ze stroną umowy i komplikacji prawnych. |
Zakup na raty u dewelopera bądź sprzedającego | Uniknięcie wieloletniego zadłużenia. | Stosunkowo duże raty w porównaniu z kredytem hipotecznym. |
Wynajem z możliwością zakupu | Uniknięcie wieloletniego zadłużenia. Lepsze oprocentowanie niż w banku. | Rozwiązanie mało popularne u deweloperów. |
Zamiana mieszkania | Możliwość uzyskania innego mieszkania tylko za opłaty u notariusza. | Trudność znalezienia kontrahenta. |
Obejrzyj fragment szkolenia.
Zachęcamy do obejrzenia naszych specjalistów.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Zobacz jedną z naszych lekcji.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!