Ustawa deweloperska obowiązuje każdego dewelopera wraz z wejściem jej w życie w 2012 roku. Nakłada ona szereg obowiązków, których deweloper musi dopełnić w określonych terminach wobec nabywcy i wobec inwestycji. Niestety jednak wciąż wiele deweloperów nie stosuje się do tego aktu prawnego, próbując w różny sposób obejść przepisy ustawy.
Ustawa deweloperska ogranicza w pewien sposób dewelopera, dlatego tak wielu z nich próbuje tych postanowień uniknąć. Jednym ze sposobów obejścia ustawy deweloperskiej, przy tym umowy deweloperskiej, jest zastosowanie innej umowy kupna nieruchomości np. umowy rezerwacyjnej czy umowy przedwstępnej, nie mając w planach zawarcia umowy deweloperskiej. Wymienione umowy nie zobowiązują dewelopera do tak wielu postanowień, jak umowa deweloperska, która jest regulowana przez ustawę deweloperską. Te umowy nie muszą być po pierwsze zawierane w formie aktu notarialnego, który jest w pewnym stopniu zabezpieczeniem praw nabywcy oraz deweloper nie musi wpisać roszczenia w księgę wieczystą.
Deweloper stosując inne umowy kupna-sprzedaży nieruchomości również omija obowiązek założenia rachunku powierniczego, który chroni pieniądze nabywcy wpłacone na poczet inwestycji deweloperskiej. Brak posiadania rachunku powierniczego wiąże się z możliwością oszustwa nabywcy przez dewelopera, gdy wpłaci niezabezpieczone środki, których może nie odzyskać w przypadku np. upadłości dewelopera.
Zawieranie umów przedwstępnych i rezerwacyjnych jest zgodne z prawem, gdy są one umowami poprzedzającymi zawarcie umowy deweloperskiej, po uzyskaniu przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie. Jeżeli jednak deweloper oferuje nabywcy podpisanie tylko umowy przedwstępnej czy rezerwacyjnej, to ryzykuje nałożenie na niego sankcji karnych, a nabywca nieruchomości ogranicza sobie możliwość pójścia do sądu i domagania się przeniesienia własności mieszkania. Tylko umowa deweloperska zawarta w formie aktu notarialnego lub umowa przedwstępna w formie notarialnej, daje nam możliwość domagania się notarialnej umowy przeniesienia własności nieruchomości. My jako nabywcy po zawarciu zwykłej umowy przedwstępnej czy rezerwacyjnej, możemy jedynie domagać się roszczenia odszkodowawczego lub roszczenia o zapłatę kary umownej.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!