Czym jest umowa deweloperska i co powinniśmy o niej wiedzieć? Umowa deweloperska jest jednym z najważniejszych dokumentów pojawiających się podczas kupna mieszkania na rynku pierwotnym. Umowę deweloperską zawieramy praktycznie na samym początku naszej współpracy z deweloperem, gdy inwestycja jest rozbudowywana i nie ma jeszcze pozwolenia na użytkowanie. Umowa deweloperska jest zabezpieczeniem obu stron transakcji, w której to zebrane są najważniejsze postanowienia, jakich muszą dotrzymać zarówno deweloper, jak i nabywca.
Deweloper zobowiązuje się w umowie do zakończenia inwestycji oraz przeniesienia własności nieruchomości na nabywcę, a nabywca do dotrzymania terminów wpłat kwot za mieszkanie. Umowa deweloperska jest regulowana przez ustawę deweloperską z 2011 roku, a jej podpisanie jest wymagane podczas rozpoczęcia możliwości starania się o kredyt hipoteczny, gdyż bank może wymagać udokumentowania umową deweloperską rozpoczęcie kupna mieszkania.
W związku z tym, że umowa deweloperska jest regulowana przez ustawę deweloperską, to narzuca ona zawieranie umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego. Jest to konieczne, aby umowa deweloperska mogła zostać uznana za ważną.
Udając się do notariusza z deweloperem, powinniśmy dostać od dewelopera prospekt informacyjny z załączonym wzorem umowy deweloperskiej, abyśmy mogli dokładnie przeanalizować i zapoznać się z wszystkimi zapisami umowy i ewentualnie wprowadzić jeszcze jakieś zmiany. Następnie po sprawdzeniu umowy, musimy ustalić z deweloperem miejsce i termin jej zawarcia i zazwyczaj to deweloper proponuje notariusza.
Notariusz sprawdza treść umowy pod kątem prawnym oraz weryfikuje stan prawny nieruchomości z wpisem w księdze wieczystej. Następnie trwają czynności notarialne, notariusz wyjaśnia, czym jest umowa deweloperska, jakie są obowiązki, prosi o dokumenty potrzebne do czynności notarialnych, strony umowy składają podpisy na umowie i umowa deweloperska zostaje zawarta. Musimy pamiętać, że czynności notarialne wiążą się z koniecznością zapłaty wynagrodzenia notariuszowi, a te opłaty notarialne są dzielone po połowie między deweloperem a nabywcą i ich wielkość zależy od metrażu nieruchomości.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!