Kupno mieszkania za gotówkę krok po kroku

W niniejszym artykule przedstawiamy, jak kupić mieszkanie za gotówkę krok po kroku.
Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy zakupie nieruchomości (domu, mieszkania)?

Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Obejrzyj nasz film.

Spis treści:

1. Poszukiwanie mieszkania
2. Ustalenie szczegółów ze sprzedającym
3. Podpisanie umowy kupna mieszkania

Niezależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym, czy wtórnym, zakup mieszkania za gotówkę, jeżeli posiadamy wystarczającą ilość środków, jest najprostszym i najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem. Nie wymaga od nas angażowania się w proces kredytowy, daje większą elastyczność i niezależność w całym procesie zakupu, a często także stawia nas na pozycji uprzywilejowanej w stosunku do kupujących, korzystających przy zakupie z kredytu hipotecznego. Mimo wszystko, aby cała transakcja przebiegła pomyślnie, warto dokładnie zaplanować kolejne kroki, które pokonywać będziemy w drodze do naszego celu, jakim jest stanie się właścicielem mieszkania.

1. Poszukiwanie mieszkania

W zależności od naszych potrzeb i możliwości, nieruchomości możemy szukać na własną rękę, lub przy wsparciu agencji nieruchomości. Musimy też zastanowić się, czy zależy nam na mieszkaniu z rynku pierwotnego, nabywanym bezpośrednio od dewelopera, czy wolimy kupić nieruchomość na rynku wtórnym, a więc lokal wykończony i gotowy (zapewne po remoncie) do zamieszkania. Duże znaczenie ma też lokalizacja, sąsiedztwo, okoliczna infrastruktura etc. Te wszystkie aspekty musimy dokładnie przemyśleć, zanim podejmiemy decyzję z o zakupie.

2. Ustalenie szczegółów ze sprzedającym

Niezależnie od tego, czy umowę będziemy podpisywać z deweloperem, czy ze sprzedającym na rynku wtórnym, konieczne jest dokładne ustalenie wszystkich szczegółów transakcji (harmonogram płatności, termin przekazania lokalu etc.) przed spotkaniem kancelarii w celu podpisania aktu notarialnego.

3. Podpisanie umowy kupna mieszkania

W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera może zdarzyć się, że kupimy mieszkanie w nieukończonej jeszcze inwestycji. W takiej sytuacji będziemy podpisywać umowę przedwstępną, a deweloperską dopiero po otrzymaniu przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie dla inwestycji i po odbiorze lokalu. Tylko wtedy musimy przygotować się na wpłatę zadatku, a dopiero potem wpłatę całości ceny. W pozostałych przypadkach, jeżeli posługujemy się gotówką, od razu płacimy całą cenę, a własność lokalu jest na nas przenoszona bez zbędnej zwłoki.

Należy pamiętać, że z podpisaniem umowy w formie aktu notarialnego wiążą się koszty takie jak taksa notarialna, koszt wpisu do księgi wieczystej, a w przypadku zakupu na rynku wtórnym notariusz pobiera też należny podatek od czynności cywilnoprawnych ( PCC).

Pewny Lokal oferuję usługę kompleksowego audytu nieruchomości (działek, mieszkań i domów) na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Zatrudniamy prawników oraz inżynierów i sprawdzamy stan prawny oraz techniczny nieruchomości. Pomagamy m.in. przy odbiorach technicznych, analizie umów oraz ksiąg wieczystych. Dowiedz się więcej o naszej firmie oraz usługach tutaj.

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

DARMOWE PORADNIKI PEWNY LOKAL

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ SWÓJ ADRES E-MAIL,
NA KTÓRY MAMY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

Średnia 5/5 na podstawie 34 opinii.

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Baza wiedzy

Jak sprawdzić nieruchomość?

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka