Niezależnie od tego, czy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym, czy wtórnym, zakup mieszkania za gotówkę, jeżeli posiadamy wystarczającą ilość środków, jest najprostszym i najkorzystniejszym finansowo rozwiązaniem. Nie wymaga od nas angażowania się w proces kredytowy, daje większą elastyczność i niezależność w całym procesie zakupu, a często także stawia nas na pozycji uprzywilejowanej w stosunku do kupujących, korzystających przy zakupie z kredytu hipotecznego. Mimo wszystko, aby cała transakcja przebiegła pomyślnie, warto dokładnie zaplanować kolejne kroki, które pokonywać będziemy w drodze do naszego celu, jakim jest stanie się właścicielem mieszkania.
W zależności od naszych potrzeb i możliwości, nieruchomości możemy szukać na własną rękę, lub przy wsparciu agencji nieruchomości. Musimy też zastanowić się, czy zależy nam na mieszkaniu z rynku pierwotnego, nabywanym bezpośrednio od dewelopera, czy wolimy kupić nieruchomość na rynku wtórnym, a więc lokal wykończony i gotowy (zapewne po remoncie) do zamieszkania. Duże znaczenie ma też lokalizacja, sąsiedztwo, okoliczna infrastruktura etc. Te wszystkie aspekty musimy dokładnie przemyśleć, zanim podejmiemy decyzję z o zakupie.
Niezależnie od tego, czy umowę będziemy podpisywać z deweloperem, czy ze sprzedającym na rynku wtórnym, konieczne jest dokładne ustalenie wszystkich szczegółów transakcji (harmonogram płatności, termin przekazania lokalu etc.) przed spotkaniem kancelarii w celu podpisania aktu notarialnego.
W przypadku zakupu mieszkania od dewelopera może zdarzyć się, że kupimy mieszkanie w nieukończonej jeszcze inwestycji. W takiej sytuacji będziemy podpisywać umowę przedwstępną, a deweloperską dopiero po otrzymaniu przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie dla inwestycji i po odbiorze lokalu. Tylko wtedy musimy przygotować się na wpłatę zadatku, a dopiero potem wpłatę całości ceny. W pozostałych przypadkach, jeżeli posługujemy się gotówką, od razu płacimy całą cenę, a własność lokalu jest na nas przenoszona bez zbędnej zwłoki.
Należy pamiętać, że z podpisaniem umowy w formie aktu notarialnego wiążą się koszty takie jak taksa notarialna, koszt wpisu do księgi wieczystej, a w przypadku zakupu na rynku wtórnym notariusz pobiera też należny podatek od czynności cywilnoprawnych ( PCC).
Kupując mieszkanie za gotówkę, zapewniamy sobie łatwiejszy oraz szybszy przebieg zakupu. Eliminując z procesu etapy wiążące się z oczekiwaniem na decyzje banku o przyznaniu kredytu oraz formalności z tym związanych, mamy pewność, że do mieszkania wprowadzimy się kilka tygodni, a czasem nawet kilka miesięcy szybciej niż w przypadku kupowania lokum na kredyt. W sytuacji, kiedy nie musimy martwić się uzyskaniem kredytu, możemy przejść bezpośrednio do etapu wyboru lokalu oraz finalizacji zakupu.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Formalności dotyczące zakupu mieszkania zależą przede wszystkim od tego, z jakiego rynku ono pochodzi. Kupno lokum z rynku wtórnego rozpocząć należy od sporządzenia aktu notarialnego oraz dokonania opłat. Natomiast w momencie, kiedy wybrana, zostało mieszanie z rynku pierwotnego, dodatkowo należy odpowiednio zarezerwować sobie upatrzoną nieruchomość. Najlepszym rozwiązaniem na zabezpieczenie zakupu mieszkania, które nie jest jeszcze gotowe, jest wpłacenie zadatku. Przed wpłatą zadatku należy sporządzić umowę z deweloperem. Taki dokument powinien obejmować zasady zakupu, w tym dokonanie ostatecznej wpłaty. Zakup mieszkania za gotówkę pozwala wyeliminować wiele kwestii związanych z formalnościami, jednak nie oznacza to, że można je zupełnie ominąć. Podejmując decyzję o kupnie własnego lokum, należy wiedzieć, że zobowiązani będziemy dopilnować kilku niezbędnych procedur. Do zadań, których nie można zignorować, należą między innymi: sporządzenie aktu notarialnego, założenie księgi wieczystej, dokonanie wypisów. Zagadnienia te wymagają dużej uwagi związanej z pilnowaniem terminów.
Kupno mieszkania za gotówkę ma wiele zalet - od uproszczonego procesu zakupu, po takie kwestie jak możliwość negocjacji ceny. Cały proces nie jest jednak wolny od wad, dlatego wcześniej warto poświęcić odpowiednio dużo czasu na przygotowanie się do transakcji. Przed podpisaniem umowy należy sprawdzić, czy mieszkanie nie jest zadłużone oraz, czy w mieszkaniu nikt nie pozostał zameldowany. Dodatkowa czujność zagwarantuje spokój i ochronę przed ewentualnymi problemami. Niezależnie od tego, czy mieszkanie kupujemy za gotówkę, czy na kredyt, jest to poważna inwestycja.
Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.
Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.
Działamy na terenie całej Polski.
Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!