Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania | 797 014 014

W artykule podpowiadamy, na jakie elementy przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym oraz pierwotnym, należy zwrócić uwagę.

Zakup mieszkania to nie tylko kosztowna inwestycja, ale także wymagająca od nabywcy dużej rozwagi i wiedzy. Niezależnie od rynku, na którym planujemy zakupić nieruchomość, musimy przebrnąć przez pewne czynności pozwalające nam na weryfikacje wielu aspektów z tym związanych.

Co musimy sprawdzić zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym?

 1. Księga wieczysta – najważniejszy dokument przedstawiający nam stan prawny nieruchomości. Zawsze należy sprawdzić księgę, gdyż to w niej znajdują się najpotrzebniejsze informacje o nieruchomości. Co możemy się z niej dowiedzieć? Księga podzielona jest na 4 działy, które informują nas o konkretnym elementach:
 • W pierwszym dziale przeczytamy o oznaczeniu nieruchomości, czyli jaki jest jej adres, powierzchnia, ilość kondygnacji, pomieszczeń w mieszkaniu. Dowiemy się także, jakie prawa przysługują właścicielowi.  
 • Z działu drugiego dowiemy się więcej o właścicielu lokalu, czy jest jedynym właścicielem.
 • Dział trzeci mówi głównie o obciążeniach nieruchomości. Czy nie ma przypadkiem jakichś postępowań egzekucyjnych, sądowych.
 • Dział czwarty przedstawia informacje o hipotekach, które obciążają nieruchomość.
 1. Treści umowy – Zawsze należy dokładnie przeanalizować treść wszelkich umów, które zamierzamy podpisać z osobą sprzedającą mieszkanie. Niezależnie czy to będą umowy przedwstępne, sprzedaży, umowa deweloperska a może rezerwacyjna. Przeczytaj krok po kroku każdy element zawarty na papierze, tak aby później nic cię nie zaskoczyło. Warto skorzystać z pomocy prawnika, który sprawdzi, czy w umowach nie ma zawartych jakichś niezgodnych z prawem informacji, klauzul itd. Umowy powinny zawierać wszelkie niezbędne informacje o nieruchomości, ich cenach, stanie technicznym itp.

Kupno mieszkania, na co zwrócić uwagę rynek wtórny

 1. Zażądaj zaświadczenia o wymeldowaniu lokatorów, które można uzyskać z gminy. Często jest tak, że osoba sprzedająca, ale też jego najbliżsi są nadal zameldowani w mieszkaniu. Zadbaj o to, aby dowiedzieć się, kto konkretnie jest zameldowany i na umowie np. przedwstępnej i zawrzeć w niej o terminie wymeldowania osób. Pominięcie sprawdzenia tych informacji, może w przyszłości przynieść nabywcy wielu problemów.
 2. Zestawienia opłat za mieszkanie – zdobądź informacje na temat wysokości opłat za media, prąd, wodę, gaz, czynsz. Możemy w tym przypadku poprosić o zestawienie z 2 ostatnich miesięcy wysokości opłat eksploatacyjnych.
 3. Zdobądź informacje o budynku/mieszkaniu – dowiedz się, w którym roku zbudowano budynek, jaki jest rodzaj zabudowy, na jakim piętrze znajduje się mieszkanie, zapytaj o ogólny stan budynku. Zapytaj o rozkład mieszkania, jego wyposażenie, metraż, ilość pokoi. Dowiedz się, czy mieszkanie nie jest obciążone hipoteką.
 4. Dowiedz się, czy mieszkanie nie jest obciążone prawem dożywocia. Jest to umowa, która zobowiązuje nabywcę mieszkania do utrzymywania dożywotnie osoby sprzedającej.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera

 1. Sprawdź dewelopera - bardzo ważne jest zweryfikowanie uczciwości dewelopera, zanim przystąpimy do kupna mieszkania. O deweloperze możemy przeczytać na stronie KRS, UOKiK oraz w Internecie.  Jeszcze ważniejsze jest sprawdzenie samej inwestycji i tego, jak jest finansowana.
 2. Lokalizacja - zwróć uwagę na lokalizację mieszkania, zapytaj właściciela o odległość do najbliższych sklepów, aptek, szkoły i innych niezbędnych miejsc do codziennego funkcjonowania. Zorientuj się, jaki byłby dostęp do komunikacji miejskiej oraz dojazd od centrum miasta, jeżeli decydujesz się kupić mieszkanie na obrzeżach.
 3. Umowa deweloperska – zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy deweloperskiej, sprawdź dokładnie jej treść. Umowa musi zawierać najważniejsze informacje dotyczące nieruchomości tj. cena, termin odbioru mieszkania, jego wydania oraz momentu przeniesienia własności. Dowiedz się, czy umowa zawiera klauzule dotyczące kar umownych, możliwości odstąpień od umowy itp. Wszystko to, co znajdzie się na tym dokumencie, będzie obowiązywało obie strony transakcji, dlatego tak ważne jest, aby ta umowa została dokładnie sprawdzona, najlepiej przez prawnika.
 4. Rachunek powierniczy – dowiedz się, w jaki sposób będą chronione twoje pieniądze. Nabywca mieszkania wpłaca środki na rachunek powierniczy, który może być otwarty lub zamknięty. W zależności od rodzaju rachunku deweloper otrzymuje pieniądze na rzecz inwestycji w odpowiednim czasie. Rachunek to zabezpieczenie dla kupującego przed nieuczciwym deweloperem, który mógłby zabrać pieniądze i zniknąć.

Usługi Pewny Lokal – rynek pierwotny

Nasza firma Pewny Lokal oferuje zakres usług różniących się w zależności od rynku, na którym znajduje się dane mieszkanie lub dom. Na rynku pierwotnym oferujemy analizę prawną umowy deweloperskiej, w której to nasi prawnicy weryfikują ją pod kątem m.in. występowania nielegalnych klauzul. Sprawdzamy, czy umowa zawiera wszystkie najistotniejsze informacje i czy jest zgodna z prawem. Przeprowadzamy także odbiór techniczny mieszkania lub domu, na którym nasi inżynierowie weryfikują, czy deweloper wywiązał się ze wszystkich postanowień. Sprawdzamy jakość wykonania wszystkich elementów mieszkania, zapisujemy wszelkie wady i usterki i tworzymy z odbioru stosowny raport.

Porównanie adwokata z Pewnego Lokalu i adwokata z innej kancelarii. Adwokat z kancelarii  wycenia się za na pierwszy rzut ucha za obniżoną cenę, unika sporów, nie posiada wiedzy zaawansowanej, brakuje mu porozumień z inżynierami. Natomiast doradca prawny Pewnego Lokalu ma pewną cenę, potrafi odnaleźć się w sporach, specjalizuje się na rynku nieruchomości i posiada niezawodny kontakt z inżynierami.Żeby dokonać zakupu nieruchomości, warto skonsultować umowę z ekspertem z Pewnego Lokalu. Nasi prawnicy są ekspertami w nieruchomościach, a ceny ich usług są transparentne. Eksperci z Pewnego Lokalu nie wymigują się od wyzwań. Przy kupnie nieruchomości warto zwrócić uwagę na zapisy, jakie znajdują się w umowie. Aby mieć pewność bezpiecznego zakupu, sprawdź umowę kupna nieruchomości z prawnikiem.

Usługi Pewny lokal – rynek wtórny

Nasza firma na rynku wtórnym oferuje klientom profesjonalną analizę ksiąg wieczystych, podczas której sprawdzamy m.in. jakie występuje prawo do lokalu, sprawdzamy, czy nie występują zapisy, które mogą utrudnić sprzedaż tj. hipoteka oraz doradzamy klientom jak rozmawiać ze sprzedawcą na korzyść nabywcy. Analizujemy także stan techniczny mieszkania, czyli nasi fachowcy sprawdzają nieruchomość pod względem wad, czy mieszkanie nie wymaga remontu.

Sprawdzenie umowy deweloperskiej, odbiór mieszkania, analiza ksiąg wieczystych oraz ocena stanu technicznego mieszkania to elementy, które zawsze towarzyszą nam podczas kupna mieszkania na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Dlatego zalecamy, aby te czynności wykonywać z pomocą osób doświadczonych, którzy dzięki swojej wiedzy przeprowadzą nas w odpowiedni sposób przez proces zakupu mieszkania.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy kupnie nieruchomości?

Zamów fachową pomoc z Pewny Lokal!

 • Średnio wykrywamy w nieruchomości 16 usterek.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów nabycia nieruchomości.
 • Jesteśmy największą inżynieryjno-prawną firmą od audytu nieruchomości. Działamy w całej Polsce.

Gwarancja wyłapania usterek.
Doświadczeni inżynierowie i prawnicy.
Duża dyspozycyjność.

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, na czym polega przykładowy odbiór mieszkania z naszym ekspertem.

Obejrzyj film, który pokaże Ci, na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, co powinieneś wiedzieć o protokole odbioru.

Ekspert wyjaśnia wszystkie Twoje wątpliwości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 32 opinii.

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy inspekcji nieruchomości?

Sprawdź nieruchomość z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Dyspozycyjność

Dyspozycyjność

Możemy wykonać audyt nieruchomości w dowolnym terminie.

Sieć fachowców

Sieć fachowców

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik odbioru technicznego od dewelopera

okładka poradnika

Poradnik poodbiorowy

okładka poradnika

Poradnik: rękojmia nieruchomości

okładka poradnika

Czym jest odbiór techniczny mieszkania i dlaczego warto go zlecić specjaliście?

Dowiedz się, jak zaoszczędzić czas i nerwy na odbiorze technicznym.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka