Najszybciej zarezerwujesz nasze usługi online - tak jak 4 z 5 naszych klientów Rezerwuj online
797 014 014

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania

W artykule podpowiadamy, na jakie elementy przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym oraz pierwotnym, należy zwrócić uwagę.
wykrzyknik kontaktu pewny lokal
prawnik pewnego lokalu wykrzyknik kontaktu pewny lokal

Potrzebujesz pomocy prawnika lub inżyniera przy zakupie nieruchomości?

navigate_before dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

inżynier pewnego lokalu
strzałka kontaktu pewny lokal

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Zakup mieszkania to nie tylko kosztowna inwestycja, ale także wymagająca od nabywcy dużej rozwagi i wiedzy. Niezależnie od rynku, na którym planujemy zakupić nieruchomość, musimy przebrnąć przez pewne czynności pozwalające nam na weryfikacje wielu aspektów z tym związanych.

Pomoc przy kupnie
Nasi Prawnicy pomogą Ci załatwić wszystkie niezbędne formalności.

Co musimy sprawdzić zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym?

 1. Księga wieczysta – najważniejszy dokument przedstawiający nam stan prawny nieruchomości. Zawsze należy sprawdzić księgę, gdyż to w niej znajdują się najpotrzebniejsze informacje o nieruchomości. Co możemy się z niej dowiedzieć? Księga podzielona jest na 4 działy, które informują nas o konkretnym elementach:
 • W pierwszym dziale przeczytamy o oznaczeniu nieruchomości, czyli jaki jest jej adres, powierzchnia, ilość kondygnacji, pomieszczeń w mieszkaniu. Dowiemy się także, jakie prawa przysługują właścicielowi.  
 • Z działu drugiego dowiemy się więcej o właścicielu lokalu, czy jest jedynym właścicielem.
 • Dział trzeci mówi głównie o obciążeniach nieruchomości. Czy nie ma przypadkiem jakichś postępowań egzekucyjnych, sądowych.
 • Dział czwarty przedstawia informacje o hipotekach, które obciążają nieruchomość.
   
 1. Treści umowy – Zawsze należy dokładnie przeanalizować treść wszelkich umów, które zamierzamy podpisać z osobą sprzedającą mieszkanie. Niezależnie czy to będą umowy przedwstępne, sprzedaży, umowa deweloperska a może rezerwacyjna. Przeczytaj krok po kroku każdy element zawarty na papierze, tak aby później nic cię nie zaskoczyło. Warto skorzystać z pomocy prawnika, który sprawdzi, czy w umowach nie ma zawartych jakichś niezgodnych z prawem informacji, klauzul itd. Umowy powinny zawierać wszelkie niezbędne informacje o nieruchomości, ich cenach, stanie technicznym itp.

Kupno mieszkania, na co zwrócić uwagę rynek wtórny

 1. Zażądaj zaświadczenia o wymeldowaniu lokatorów, które można uzyskać z gminy. Często jest tak, że osoba sprzedająca, ale też jego najbliżsi są nadal zameldowani w mieszkaniu. Zadbaj o to, aby dowiedzieć się, kto konkretnie jest zameldowany i na umowie np. przedwstępnej i zawrzeć w niej o terminie wymeldowania osób. Pominięcie sprawdzenia tych informacji, może w przyszłości przynieść nabywcy wielu problemów.
 2. Zestawienia opłat za mieszkanie – zdobądź informacje na temat wysokości opłat za media, prąd, wodę, gaz, czynsz. Możemy w tym przypadku poprosić o zestawienie z 2 ostatnich miesięcy wysokości opłat eksploatacyjnych.
 3. Zdobądź informacje o budynku/mieszkaniu – dowiedz się, w którym roku zbudowano budynek, jaki jest rodzaj zabudowy, na jakim piętrze znajduje się mieszkanie, zapytaj o ogólny stan budynku. Zapytaj o rozkład mieszkania, jego wyposażenie, metraż, ilość pokoi. Dowiedz się, czy mieszkanie nie jest obciążone hipoteką.
 4. Dowiedz się, czy mieszkanie nie jest obciążone prawem dożywocia. Jest to umowa, która zobowiązuje nabywcę mieszkania do utrzymywania dożywotnie osoby sprzedającej.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera

 1. Sprawdź dewelopera - bardzo ważne jest zweryfikowanie uczciwości dewelopera, zanim przystąpimy do kupna mieszkania. O deweloperze możemy przeczytać na stronie KRS, UOKiK oraz w Internecie.  Jeszcze ważniejsze jest sprawdzenie samej inwestycji i tego, jak jest finansowana.
 2. Lokalizacja - zwróć uwagę na lokalizację mieszkania, zapytaj właściciela o odległość do najbliższych sklepów, aptek, szkoły i innych niezbędnych miejsc do codziennego funkcjonowania. Zorientuj się, jaki byłby dostęp do komunikacji miejskiej oraz dojazd od centrum miasta, jeżeli decydujesz się kupić mieszkanie na obrzeżach.
 3. Umowa deweloperska – zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy deweloperskiej, sprawdź dokładnie jej treść. Umowa musi zawierać najważniejsze informacje dotyczące nieruchomości tj. cena, termin odbioru mieszkania, jego wydania oraz momentu przeniesienia własności. Dowiedz się, czy umowa zawiera klauzule dotyczące kar umownych, możliwości odstąpień od umowy itp. Wszystko to, co znajdzie się na tym dokumencie, będzie obowiązywało obie strony transakcji, dlatego tak ważne jest, aby ta umowa została dokładnie sprawdzona, najlepiej przez prawnika.
 4. Rachunek powierniczy – dowiedz się, w jaki sposób będą chronione twoje pieniądze. Nabywca mieszkania wpłaca środki na rachunek powierniczy, który może być otwarty lub zamknięty. W zależności od rodzaju rachunku deweloper otrzymuje pieniądze na rzecz inwestycji w odpowiednim czasie. Rachunek to zabezpieczenie dla kupującego przed nieuczciwym deweloperem, który mógłby zabrać pieniądze i zniknąć.

Usługi Pewny Lokal – rynek pierwotny

Nasza firma Pewny Lokal oferuje zakres usług różniących się w zależności od rynku, na którym znajduje się dane mieszkanie lub dom. Na rynku pierwotnym oferujemy analizę prawną umowy deweloperskiej, w której to nasi prawnicy weryfikują ją pod kątem m.in. występowania nielegalnych klauzul. Sprawdzamy, czy umowa zawiera wszystkie najistotniejsze informacje i czy jest zgodna z prawem. Przeprowadzamy także odbiór techniczny mieszkania lub domu, na którym nasi inżynierowie weryfikują, czy deweloper wywiązał się ze wszystkich postanowień. Sprawdzamy jakość wykonania wszystkich elementów mieszkania, zapisujemy wszelkie wady i usterki i tworzymy z odbioru stosowny raport.

Usługi Pewny lokal – rynek wtórny

Nasza firma na rynku wtórnym oferuje klientom profesjonalną analizę ksiąg wieczystych, podczas której sprawdzamy m.in. jakie występuje prawo do lokalu, sprawdzamy, czy nie występują zapisy, które mogą utrudnić sprzedaż tj. hipoteka oraz doradzamy klientom jak rozmawiać ze sprzedawcą na korzyść nabywcy. Analizujemy także stan techniczny mieszkania, czyli nasi fachowcy sprawdzają nieruchomość pod względem wad, czy mieszkanie nie wymaga remontu.

Sprawdzenie umowy deweloperskiej, odbiór mieszkania, analiza ksiąg wieczystych oraz ocena stanu technicznego mieszkania to elementy, które zawsze towarzyszą nam podczas kupna mieszkania na rynku pierwotnym oraz wtórnym. Dlatego zalecamy, aby te czynności wykonywać z pomocą osób doświadczonych, którzy dzięki swojej wiedzy przeprowadzą nas w odpowiedni sposób przez proces zakupu mieszkania.


autor posta

Autor

Dowiedz się, jak sprawdzić przynależności przy zakupie mieszkania.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Zobacz, jak podpisuje się umowę sprzedaży nieruchomości u notariusza.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu.

PORADNIKI

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.

pobierz poradnik pewny lokal

Jak kupić nieruchomość
od dewelopera?

PODAJ E-MAIL, NA KTÓRY WYSŁAĆ PORADNIK

pobierz poradnik pewny lokal

Poradnik odbioru
technicznego od dewelopera

PODAJ E-MAIL, NA KTÓRY WYSŁAĆ PORADNIK

pobierz poradnik pewny lokal

Kary umowne w umowach nieruchomościowych

PODAJ E-MAIL, NA KTÓRY WYSŁAĆ PORADNIK

pobierz poradnik pewny lokal

Rękojmia
nieruchomości

PODAJ E-MAIL, NA KTÓRY WYSŁAĆ PORADNIK

pobierz poradnik pewny lokal

Cesja i inne formy flipowania nieruchomości

PODAJ E-MAIL, NA KTÓRY WYSŁAĆ PORADNIK

pobierz poradnik pewny lokal

Poradnik dla nabywców
na rynku wtórnym

PODAJ E-MAIL, NA KTÓRY WYSŁAĆ PORADNIK

pobierz poradnik pewny lokal

Badanie
termowizyjne

PODAJ E-MAIL, NA KTÓRY WYSŁAĆ PORADNIK

pobierz poradnik pewny lokal

Sprawdzenie
prac wykończeniowych

PODAJ E-MAIL, NA KTÓRY WYSŁAĆ PORADNIK

pobierz poradnik pewny lokal

Umowa deweloperska
- na co zwracać uwagę?

PODAJ E-MAIL, NA KTÓRY WYSŁAĆ PORADNIK

pobierz poradnik pewny lokal

Audyt działki

PODAJ E-MAIL, NA KTÓRY WYSŁAĆ PORADNIK

pobierz poradnik pewny lokal

Poradnik poodbiorowy

PODAJ E-MAIL, NA KTÓRY WYSŁAĆ PORADNIK

pobierz poradnik pewny lokal

Operat szacunkowy

PODAJ E-MAIL, NA KTÓRY WYSŁAĆ PORADNIK


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 8 opinii.

Poznaj naszych prawników

Analiza dokumentacji prawnej z Pewny Lokal:

Dyspozycyjność

DYSPOZYCYJNOŚĆ

Raport z analizy przygotowujemy w ciągu 48h.

Dyspozycyjność

DOŚWIADCZENI PRAWNICY

Analizy umów wykonują doświadczeni prawnicy.

Dyspozycyjność

JEDNOLITY FORMAT USŁUG

Raporty wykonywane są według sprawdzonego schematu.

Dyspozycyjność

ZGROMADZONA WIEDZA

Doświadczenie z setek przeanalizowanych umów.

Zamów analizę prawną

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić i odebrać mieszkanie na rynku pierwotnym oraz wtórnym

Zobacz, dlaczego przegląd techniczny mieszkania ma sens.

Obejrzyj rozmowę prawnika z inżynierem.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka