Umowę deweloperską podpisujemy, kupując od dewelopera mieszkanie w inwestycji, będącej w trakcie budowy. Ustawa deweloperska z 2011 roku wprowadziła wiele regulacji, służących zabezpieczeniu interesów kupujących, w tym wymóg zawierania umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego. Umowa deweloperska podpisywana jest przez kupującego i dewelopera. Co należy zrobić, gdy podczas trwania inwestycji kupujący zmieni stan cywilny? Czy ma to znaczenie dla ważności wcześniej podpisanej umowy?
Zmianą stanu cywilnego, z którą najczęściej mamy do czynienia w trakcie zakupu mieszkania, jest ślub lub rozwód po stronie kupującego. I tak naprawdę największe znaczenie taka zmiana ma właśnie dla nabywcy. Jeżeli umową deweloperską mieszkanie było nabywane do majątku osobistego, wówczas, w przypadku zawarcia związku małżeńskiego, warto jest zastanowić się nad rozdzielnością majątkową. Wtedy lokal, po zawarciu umowy przyrzeczonej, pozostaje w majątku osobistym kupującego, co ułatwia również kwestie kredytowe, jeżeli zakup jest finansowany kredytem hipotecznym. To właśnie podpisana wcześniej umowa kredytowa może wymagać od kupującego więcej działań niż umowa deweloperska. Bank na pewno będzie wymagał przekazania dokumentów potwierdzających zmianę stanu cywilnego, przy czym tak naprawdę kluczowe dla niego jest to, aby rata była spłacana zgodnie z ustaleniami umownymi. Ale na przykład w przypadku rozwodu, gdyby spłatę raty w całości miał przejąć na siebie jeden ze współmałżonków, wówczas bank będzie sprawdzał jego zdolność kredytową i na tej podstawie wyrazi zgodę, lub nie, na zwolnienie drugiego współmałżonka z zobowiązania.
Ponieważ umowa deweloperska zawierana jest w formie aktu notarialnego, a zmianie ma ulec strona, która podpisywać będzie umowę przeniesienia własności, w związku z tym możemy podpisać aneks, również w tej samej formie. Jest to jednak bardziej decyzja nabywcy, czy chce w taki sposób niejako uporządkować sytuację jeszcze przed zawarciem umowy przyrzeczonej, czy może woli zaczekać z aktualizacją danych do ostatniego spotkania z deweloperem w kancelarii. Warto jedynie wcześniej poinformować o fakcie zmiany stanu cywilnego dewelopera, który przekaże stosowną informację do kancelarii, w celu wprowadzenia z odpowiednim wyprzedzeniem zmian w projekcie umowy. Ważne jest, aby stawić się w kancelarii z odpisem dokumentu, potwierdzającego przedmiotową zmianę.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!