Zawierając umowę deweloperską, koniecznym jest jej dokładne przeanalizowanie. Umowa deweloperska powinna być konstruowana tak, aby skutecznie chronić zarówno interesy samego dewelopera, jak i nabywcy mieszkania lub domu.
Niestety umowa ta jest dokumentem konstruowanym jednostronnie – przez dewelopera. Bywa, że klienci nie są nawet świadomi tego, że mogą domagać się wprowadzenia dodatkowych zapisów do umowy, a jeśli nawet to wiedzą, często brakuje im wiedzy na temat tego, co w umowie warto umieścić.
Deweloper, to podmiot silnie usytuowany w relacji deweloper → nabywca. Niemalże zawsze, to właśnie deweloper przedstawia nabywcy gotową już umowę, dając mu czas na zapoznanie się z nią i ewentualne ustosunkowanie się.
Oczywistym jest, że deweloper sporządzenie projektu umowy powierza prawnikom – adwokatom czy radcom prawnym, którzy są specjalistami w tej dziedzinie. Zachodzi więc obawa, że to interesy dewelopera będą w umowie lepiej zabezpieczone, kiedy to prawa nabywcy ograniczą się do całkowitego minimum, czyli tego, co narzuca deweloperowi ustawa deweloperska.
Dla wielu osób, które nie zajmują się na co dzień prawem nieruchomości, może być to nie lada wyzwanie, aby wychwycić w umowie kruczki, czy zapisy, które nie są wystarczająco doprecyzowane. Tu z odsieczą przychodzą specjaliści firmy Pewny Lokal, którzy na co dzień zajmują się analizą umów będących w obrocie na rynku nieruchomości.
Mimo że dzięki konkurencyjności na rynku budowlanym, każda firma chce wypaść jak najbardziej profesjonalnie, zdarza się, że stosuje niedozwolone taktyki. Pierwszym więc zabezpieczeniem Twoich własnych interesów jest uznanie, że nie nigdy nie powinieneś mieć stuprocentowego zaufania do drugiej strony umowy.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Nie bez powodu wprowadzono w życie ustawę z dnia 16 września 2011 roku, której zadaniem jest zabezpieczenie praw klientów przed nieuczciwymi praktykami ze strony deweloperów, które jeszcze przed wprowadzeniem ustawy miały wielokrotnie miejsce.
Ustawa jednak nie załatwi wszystkich kwestii. Twoja umowa nadal może zawierać tzw. klauzule abuzywne, czyli takie zapisy, które są niedopuszczalne, a mimo to deweloperzy wprowadzają je w treść umowy.
Prawdziwą zmorą są lakoniczne umowy deweloperskie, których treść pozostawia wiele wątpliwości. Dokonując analizy umów deweloperskich, coraz częściej napotykamy nieprecyzyjne postanowienia czy zapisy, przez które interesy nabywcy są niewystarczająco zabezpieczone. Przykładem może być tu wpis notariusza do księgi wieczystej nieruchomości. Bardzo często wpisy te są niedokładne – nie określają w sposób wyczerpujący lokalu, co do którego nabywamy prawo. Celem takiego wpisu jest udaremnienie nieuczciwemu deweloperowi sprzedania komuś innemu tego samego lokalu, który jest przedmiotem zawieranej przez nas umowy. Jak zatem widać, precyzyjnie skonstruowany wpis do księgi wieczystej ma ogromne znaczenie w kwestii zabezpieczenia prawa nabywcy do lokalu.
W przypadku niewykonania lub wykonania nienależytego umowy deweloper odpowiada za wykonane szkody wyrządzone nabywcy nieruchomości. Art. 471 kc zobowiązuje dewelopera do ich naprawienia.
Jednym z narzędzi ochrony nabywców lokali jest tzw. ujawnienie roszczenia nabywcy w księdze wieczystej. Zgodnie ze wspomnianą ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego z 2011 roku, w księdze wieczystej, która prowadzona jest dla nieruchomości, na której prowadzone jest działanie deweloperskie, można ujawnić roszczenie ze strony nabywcy.
Jest to możliwość, jaką posiadasz, aby dochodzić swoich praw.
Kupno domu czy mieszkania zwykle wiąże się ze znaczną inwestycją środków, niejednokrotnie życiowych oszczędności. Oczywistym jest więc, że komfort i pewność, że bezpiecznie nabywamy lokal, jest nieoceniona. W tym celu należy nie tylko dokonać szczegółowej analizy umowy, ale również sprawdzić stan prawny nieruchomości. Ma to znaczenie również w kwestii wydatków, bowiem jeśli deweloper nie jest właścicielem gruntu a jedynie jego użytkownikiem wieczystym, wówczas do ogólnej ceny mieszkania powinno się doliczyć kwotę opłaty przekształceniowej z użytkowania wieczystego we własność.
Aby nie dopuścić do manipulacji lub skutecznie walczyć o swoje prawa, gdy do nich już dojdzie, warto skorzystać z fachowej pomocy. Firma Pewny Lokal, działająca na terenie całego kraju, to grono ekspertów, również z dziedziny prawa.
Skutecznie ochronią Cię oni przed ewentualnym naruszeniem Twoich praw lub manipulacją ze strony dewelopera, ale także pomogą, jeżeli zechcesz ujawnić roszczenia w księdze wieczystej.
Warto, aby zakup domu lub mieszkania przeprowadzony został rzetelnie, dlatego warto poprosić o pomoc firmę z długoletnim doświadczeniem.
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!