Jej zawarcie wiąże się z podjęciem poważnego zobowiązania, które nawet w przypadku śmierci nabywcy pozostaje w mocy.
Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego prawa nabywcy z umowy deweloperskiej wchodzą w skład spadku. Oznacza to, że jeżeli kupujący umrze, mamy do czynienia z dziedziczeniem praw z umowy deweloperskiej. Jeżeli nabywca spisał testament, wówczas ma on zastosowanie w pierwszej kolejności. W innym przypadku mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym. Zgodnie z kodeksem cywilnym spadkobiercy dzielą się na kilka grup:
Spadkobiercy nie przysługuje tu możliwość zrezygnowania z zobowiązania, wynikającego z umowy deweloperskiej. Zgodnie z ustawą deweloperską nabywca ma prawo odstąpienia od umowy deweloperskiej jedynie w przypadku gdy deweloper nie przenosi na niego prawa własności po upływie wyznaczonego deweloperowi dodatkowego terminu 120 dni na zawarcie umowy przyrzeczonej.
W przypadku gdy spadkobiercy zależy na przekazaniu praw z umowy deweloperskiej rozwiązaniem wartym rozważenia, jeżeli deweloper na to zezwala, jest cesja.
Przelew wierzytelności (cesja) uregulowany jest w Kodeksie cywilnym. Deweloper zgodę na dokonanie cesji może wyrazić w umowie deweloperskiej (rozwiązanie wygodniejsze dla obydwu stron, ponieważ nie wymaga dalszego angażowania dewelopera w działania nabywcy związane z przelewem wierzytelności) lub bezpośrednio w jej cesji. Umowa cesji zawierana jest najczęściej w formie aktu notarialnego. Sprzedaż praw z umowy deweloperskiej niesie ze sobą powstanie przychodu z praw majątkowych, z czego wynika konieczność rozliczenia się z urzędem skarbowym zgodnie ze skalą podatkową.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Warto mieć na uwadze fakt, że deweloper nie ma obowiązku wyrażenia zgody na przeprowadzenie cesji umowy deweloperskiej, wręcz przeciwnie - wielu deweloperów nie zapatruje się przychylnie na sprzedaż praw z umowy między innymi w obawie przed spekulacyjnymi nabywcami.
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!