Umowa deweloperska lokal użytkowy

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Umowa deweloperska lokal użytkowy | 797 014 014

Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najczęściej wybieranych form wzbogacenia się.

Potrzebujesz pomocy prawnika przy sprawdzeniu umowy deweloperskiej?

Zamów pomoc doświadczonego adwokata!

 • W umowie deweloperskiej średnio znajdujemy kilka bardzo niebezpiecznych dla nabywcy klauzul.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów deweloperskich.
 • Deweloperzy po naszej interwencji zmieniają niebezpieczne postanowienia umowne.

Gwarancja wyłapania niebezpiecznych klauzul.
Doświadczeni adwokaci.
Analizy umów nawet w 24 h.

Zamów analizę

Zakup lokalu użytkowego od dewelopera? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Choć największą popularnością cieszy się kupno mieszkań pod wynajem, to jednak wiele osób decyduje się na inne rozwiązanie. Zakup lokalu użytkowego od dewelopera to gwarancja wysokiej stopy zwrotu, mały nakład oraz możliwość dopasowania metrażu. Jakich zysków można się spodziewać, na co zwrócić uwagę przy wyborze lokalu? Sprawdź!

Co do zasady nie można podpisać umowy deweloperskiej na lokal użytkowy. Ustawa deweloperska przewiduje umowę na lokale mieszkaniowe. Deweloper jest zatem kimś, kto oferuje sprzedaż lokali mieszkalnych. Deweloper nie może podpisać umowy deweloperskiej na lokal użytkowy. Dlatego umową, jaką podpiszemy przy okazji kupna takiego lokalu, będzie najprawdopodobniej umowa przedwstępna. Deweloper zwykle przenosi do niej sporą część zapisów, które znaleźć można w umowie deweloperskiej. Nie jest to jednak jednoznaczne z tym, że będzie to umowa deweloperska.

Dla kogo jest lokal użytkowy?

W polskim prawie nie ma definicji lokalu użytkowego. Możemy jednak uznać, że jest to przede wszystkim lokal niemieszkalny, potocznie zwany lokalem usługowym. Lokalem użytkowym nie jest również pomieszczenie gospodarcze lub techniczne.

Lokale takie są lokalami usytuowanymi na parterze inwestycji budowlanej i przeznaczone są do świadczenia usług detalicznych. Lokal użytkowy musi spełniać określone wymogi, dlatego istotne jest to, jaką działalność planujemy w nim prowadzić. Lokal użytkowy jest idealny dla osób planujących otworzyć sklep usługowy, biuro (np. biuro podróży), zakład kosmetyczny lub zakład fryzjerski, gabinety medyczne, szkoły językowe itp.

Nad lokalami użytkowymi w budynkach deweloperskich znajduje się kondygnacja mieszkalna. Warto pomyśleć o tym, aby z usług mogli korzystać mieszkańcy danej inwestycji budowlanej.

Na co zwrócić uwagę kupując lokal użytkowy?

Przede wszystkim ważna jest lokalizacja i gęstość zaludnienia danego obszaru. Otworzenie sklepu spożywczego na nowo wybudowanym osiedlu deweloperskim z pewnością będzie przyciągało wielu klientów.

Darmowy poradnik Umowa deweloperska
tutorial cover
Darmowy poradnik Umowa deweloperska Podaj telefon, na który wyślemy link
Kliknij po więcej darmowych poradników

Kolejną ważną kwestią jest metraż, który nas interesuje. Wszystko zależy oczywiście od tego, jakie usługi chcemy świadczyć. Metraż lokali deweloperskich może wahać się od kilku metrów do nawet kilku tysięcy metrów. Daje to ogromne możliwości inwestycyjne – od małego lokalu usługowego, do sklepu typu Biedronka lub Lidl. Należy również zwrócić uwagę na dostępność do parkingu. Jeżeli prowadzić będziemy usługi, z których korzystać mogą osoby z różnych części miasta, zapewne będą one potrzebować miejsca parkingowego. Również dla pracowników będzie to niezwykle ważne. Dogodny dojazd z pewnością będzie tu także dodatkowym atutem.

Kupno prywatnie czy na firmę?

Kupno nieruchomości to także duże nakłady finansowe. Najprawdopodobniej będzie się to również wiązać z koniecznością wzięcia kredytu. Warto zastanowić się, czy chcemy kupić lokal jako osoba fizyczna, czy firma. Tutaj należy przeanalizować wszelkie za i przeciw. Kredyt hipoteczny wzięty na osobę fizyczną jest bowiem inny niż kredyt wzięty na firmę. Kupując lokal użytkowy, płacimy cenę netto. Podatnicy VAT mogą więc odliczyć podatek w wysokości 23%.

Nasi Inżynierowie przeprowadzają profesjonalne odbiory nieruchomości w całej Polsce.

Czy to się opłaca?

Dobra lokalizacja ma zdecydowany wpływ na rentowność zakupionej inwestycji. To jednak niejedyna zaleta. Jeżeli zechcemy zainwestować w lokal użytkowy, który będziemy wynajmować innej firmie, atutem stanie się także czas.

Umowa taka jest zwykle podpisywana na kilka lat. Eliminuje to ryzyko wpadnięcia w czas bezczynszowy i stałe poszukiwanie nowego najemcy. Decydując się na wynajęcie lokalu użytkowego, nie musimy się także martwić o jego wyposażenie, gdyż ten koszt weźmie na siebie najemca. To on będzie dostosowywał lokal pod swoje potrzeby usługowe. 

Zanim kupisz, poproś o pomoc fachowców

Kupując lokal użytkowy, nie jesteśmy oczywiście w stanie przewidzieć wszystkiego. Z racji tego, że zakup ten nie jest objęty ustawą deweloperską, nie mamy gwarancji ochrony naszych praw. Oczywiście nie znaczy to, że mamy do czynienia z sytuacją całkowicie pozbawioną jakiejkolwiek możliwości ochrony naszych praw. Niemniej jest to znacznie trudniejsze do przypilnowania, a w razie konieczności także do dochodzenia swoich praw, jeżeli nie umiemy przewidywać wszelkich kroków dewelopera.

W takiej sytuacji pomocne jest skorzystanie z usług fachowców. Jako inwestorzy musimy przecież wiedzieć, że najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowo przygotowanych osób. Nie inaczej jest w przypadku inwestycji w lokal.

Firma Pewny Lokal to niewątpliwy lider na rynku audytów nieruchomości. W jej skład wchodzi grono fachowców z wielu dziedzin, takich jak np. prawo, budownictwo, architektura. Firma działa na terenie całego kraju i świadczy usługi zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm.

Po co mi w ogóle pomoc fachowców?

Z racji tego, że zakup lokalu usługowego nie jest objęty ustawą deweloperską i nie wiąże się z koniecznością podpisania umowy deweloperskiej, to deweloper nie jest tym samym zobowiązany do przestrzegania wielu ścisłych wytycznych, jakich musiałby przestrzegać, gdyby chodziło właśnie o podpisywanie umowy deweloperskiej.

To jednak nie wszystko. W przypadku kupna lokalu usługowego deweloper nie musi zakładać rachunku powierniczego (zarówno otwartego, jak i zamkniętego). Oznacza to, że nasze pieniądze nie będą trafiały do niego tylko w momencie, gdy oddana zostanie cała inwestycja, lub poszczególne jej etapy. W przypadku zakupu lokalu usługowego deweloper może zażądać zaliczki na poczet budowy lokalu i nie będzie ona zabezpieczona bankowo.

Dlatego też wsparcie profesjonalnej firmy może nas ustrzec nie tylko przed podjęciem ryzykownych, czy nieprzemyślanych decyzji, ale także może ochronić nas przed ryzykiem pochopnego zainwestowania pieniędzy. Firma Pewny Lokal przez lata swej działalności spotkała się już z wieloma deweloperami, którzy nie zawsze chcieli postępować w pełni uczciwie.

Na jaką pomoc mogę liczyć?

Przede wszystkim niezależnie od rodzaju umowy, jaką przyjdzie nam podpisać, specjaliści poddadzą ją dogłębnej weryfikacji pod kątem prawnym. Zwrócą także uwagę na zapisy niekorzystne dla nas, a także podpowiedzą, o zapis jakich kwestii powinniśmy się jeszcze domagać.

Pewny Lokal to firma, która może także przeprowadzić audyt okolicy, w której zamierzamy kupić lokal użytkowy. Dzięki raportowi dowiemy się np. jakie inne inwestycje planowane są w okolicy. Fachowa pomoc przyda się także na etapie odbioru lokalu, a także weryfikacji jego technicznego stanu. Specjaliście znają się na dopuszczalnych odchyleniach od normy. Wiedzą także, jak dochodzić swoich praw w przypadku konieczności dokonania ewentualnych napraw.

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.

Zachęcamy do obejrzenia naszego filmu promocyjnego.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 158 opinii.

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

Analiza dokumentacji prawnej z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Wysoka specjalizacja

Wysoka specjalizacja

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Realizacja w 48h

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów.

Jak kupić nieruchomość od dewelopera?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik odbioru technicznego od dewelopera
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Kary umowne w umowach nieruchomościowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Rękojmia
nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Cesja i inne formy flipowania nieruchomości
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik dla nabywców na rynku wtórnym
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Badanie
termowizyjne
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Sprawdzenie prac wykończeniowych
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Umowa deweloperska - na co zwracać uwagę?
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Audyt
działki
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
poodbiorowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Operat
szacunkowy
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link
Poradnik
o metrażu
zdjęcie poradnika
Podaj telefon, na który wyślemy link

Czym jest ustawa deweloperska?

Zachęcamy do obejrzenia wywiadu na temat umowy deweloperskiej.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka