Umowa deweloperska - najważniejsze koszty i opłaty

słuchawka telefonu
strzałka

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

Oddzwaniamy w kilka minut!

Opłaty i koszty przy umowie deweloperskiej | 797 014 014

Umowa deweloperska to umowa w formie aktu notarialnego, za który trzeba zapłacić taksę notarialną. Poza tym z umową deweloperską wiążą się różne inne opłaty. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej o kosztach zawarcia umowy deweloperskiej, co zawiera umowa deweloperska oraz jaki podatek musimy uiścić po kupnie nieruchomości.

Umowa deweloperska to umowa w formie aktu notarialnego, za który trzeba zapłacić taksę notarialną. Poza tym z umową deweloperską wiążą się różne pozostałe opłaty. Nie dla wszystkich kupujących mieszkanie umowa taka będzie zrozumiała a opłaty klarownie wyszczególnione.

W poniższym artykule przedstawiamy czym jest umowa deweloperska, jakie wiążą się z nią opłaty i na co zwrócić szczególna uwagę przy jej podpisywaniu.

Czym jest umowa deweloperska?

Umowa deweloperska jest najważniejszym dokumentem przy zakupie nieruchomości z rynku pierwotnego i gwarantem naszego zakupu. W praktyce zawierana jest z kupującym wtedy, kiedy inwestycja deweloperska nie jest jeszcze zakończona a my chcemy kupić wcześniej, nie wybudowane jeszcze mieszkanie lub dom jednocześnie inwestując pieniądze w budowę tego przedsięwzięcia.

Umowa deweloperska zawierana jest w formie aktu notarialnego, na podstawie którego deweloper zobowiązuje się do ustanowienia odrębnej własności lokalu lub domu i przeniesienia jej na kupującego kiedy zakończy się przedsięwzięcie deweloperskie. Kupujący zaś zapłacić musi odpowiednią kwotę za zakup nieruchomości jednocześnie finansując, wraz z innymi kupującymi, część całego przedsięwzięcia.

pewny lokal icon

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?

speed clock

Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!

house icon

Kupujesz czy sprzedajesz nieruchomość?

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Ostatnie pytanie: Zaznacz umowy, które według Twojej wiedzy podpisałeś/aś:

Gratulujemy podjęcia decyzji! Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz dom od dewelopera, który już jest wybudowany, to bardzo ważne, żebyś m.in.:

 1. Sprawdził dokładnie zapisy umowne - najpewniej będziesz podpisywać umowę przedwstępną, a nie deweloperską. To ważna różnica!
 2. Zweryfikował dewelopera i bezpieczeństwo inwestycji - nieruchomości domowe to mniej "ucywilizowany" niż rynek mieszkaniowy!
 3. Miał prawo do odbioru deweloperskiego i wiedzę techniczną, jak sprawdzić nieruchomość. W przypadku domów to szczególnie ważne!

Pod tym linkiem udostępniamy Ci darmowy poradnik.

Umowa deweloperska zawiera wszystko to, co chcielibyśmy wiedzieć o deweloperze i danej inwestycji, jest poświadczeniem kupna i naszym zabezpieczeniem. Umowa taka posiada oficjalny wzór, który można pobrać z internetu a jej treść reguluje ustawa deweloperska.

Umowa deweloperska idzie w parze z umową przyrzeczoną przenosząc prawo właśnie na nabywcę. Często kilka miesięcy a nawet lat dzieli podpisanie obu umów, zależy to od tego, kiedy zakończy się inwestycja i budowa.

Co musi zawierać umowa deweloperska?

Umowa deweloperska zawierać musi kilka najważniejszych elementów:

 • Strony, datę, miejsce jej podpisania podpisania i dokładną cenę za mieszkanie lub dom będący przedmiotem umowy;
 • Informacje o nieruchomości takie jak: powierzchnia działki i jej stan prawny, wskazanie użytkownika wieczystego lub właściciela, obciążenia hipoteczne i służebności. To bardzo ważne informacje, które nie mogą być pominięte;
 • Termin rozpoczęcia prac budowlanych i ich zakończenia;
 • Sposób pomiaru powierzchni nieruchomości;
 • Termin, w którym przeniesione zostaną na nabywcę prawa własności;
 • Dokładne określenie kar za niewywiązywanie się z umowy dla obu stron;
 • Termin odbioru lokalu przez nabywcę.

Są to najważniejsze elementy, o których powinniśmy wiedzieć podpisując umowę deweloperską, a więcej z nich znajduje się w ustawie deweloperskiej, którą warto przeanalizować by dokładnie znać swoje prawa. Można również skorzystać z pomocy fachowców Pewny Lokal, którzy ustawę deweloperską znają na wylot i podpowiedzą czy deweloper, którego inwestycją jesteśmy zainteresowani na pewno przedstawia nam korzystną umowę deweloperską.

Umowa deweloperska powinna również uwzględniać harmonogram opłat.

Taksa notarialna - czym jest?

Podpisanie umowy u notariusza jest kluczowe dla bezpieczeństwa prawnego stron, czy chodzi o umowę deweloperską, czy każdą inną. Notariusz dba o formalną stronę transakcji, sprawdzi zgodność umowy z prawem oraz z księgą wieczystą i robi wszystko, by umowa miała moc prawną. Należy mu się za to wynagrodzenie, które uzależnione jest od wielkości umowy i kosztów nieruchomości.

Podstawową opłatą przy umowie deweloperskiej jest taksa notarialna. Przepisy szczegółowe ograniczają jej maksymalną wysokość. Za zawarcie umowy deweloperskiej notariusz może pobrać “połowę stawki maksymalnej”. Stawka maksymalna jest wyliczana w zależności od ceny nieruchomości (poniżej zamieszczamy wysokość tych taks):

Tabela 3.1 Koszty Taksy Notarialnej

Cena Nabywanej Nieruchomości
Wartość Taksy Notarialnej
Od 3 tys. zł do 10 tys. zł
100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł
Od 10 tys. zł do 30 tys. zł
310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10.000 zł
Od 30tys. zł do 60 tys. zł
710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30.000 zł
Od 60 tys. zł do 1 mln zł
1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60.000 zł
Od 1 mln zł do 2 mln zł
4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1.000.000 zł
Powyżej 2 mln zł

Potrzebujesz pomocy prawnika przy sprawdzeniu umowy deweloperskiej?

Zamów pomoc doświadczonego adwokata!

 • W umowie deweloperskiej średnio znajdujemy kilka bardzo niebezpiecznych dla nabywcy klauzul.
 • Nasza kancelaria przeanalizowała tysiące umów deweloperskich.
 • Deweloperzy po naszej interwencji zmieniają niebezpieczne postanowienia umowne.

Gwarancja wyłapania niebezpiecznych klauzul.
Doświadczeni adwokaci.
Analizy umów nawet w 24 h.

6.770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2.000.000 zł, nie więcej jednak niż 10.000 złNajwyższym kosztem związanym z zawarciem umowy deweloperskiej jest taksa pobierana przez notariusza.

Warto pamiętać o tym, że wysokość taksy notarialnej podlega negocjacjom - nie musimy przyjmować stawki zaproponowanej przez notariusza jako jego ostateczną ofertę. Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie dojść do porozumienia z notariuszem w tej kwestii, wówczas możemy spróbować zwrócić się do dewelopera o wparcie w negocjacjach dotyczących wysokości taksy. Jeżeli jednak nie uzyskamy satysfakcjonującej nas stawki, możemy wystąpić do dewelopera o przeniesienie umowy do kancelarii, która zaproponuje nam korzystniejsze warunki.

Na pytanie, kto płaci za notariusza przy umowie deweloperskiej, ustawa deweloperska ma jednoznaczną odpowiedź: deweloper i nabywca po połowie. Należy jednak pamiętać, że w umowach deweloperskich deweloperzy zazwyczaj zastrzegają, że całość opłat za umowę końcową (przenoszącą własność) ponosi nabywca - ta kwestia nie jest regulowana przez prawo i nieraz trudno jest wynegocjować u dewelopera podział kosztów przy drugiej umowie. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy z góry przyjąć, że całość kosztów obciąży nas. Warto porozmawiać z deweloperem, chociażby o wzięciu przez niego na siebie kosztów wypisów aktu, co będzie gestem dobrej woli z jego strony.

Rozliczenie z podatku PIT

Rozliczając się z Urzędem Skarbowym przez coroczny PIT  musimy również wliczyć w to zakup praw do lokalu przez umowę deweloperską.

W rozumieniu ustawy o PIT jeśli lokal kupiony przez nas w umowie deweloperskiej jeszcze nie istnieje, ale:

 • Wydatki na niego są liczone indywidualnie do każdego przyszłego lokalu, którego własność podatnik ma nabyć
 • Wiadomo gdzie położony będzie lokal, jaka jest jego powierzchnia i rozkład oraz indywidualne cechy
 • Środki wpłacane na rachunek powierniczy są przekazywane stosownie do umowy i postępów w budowie                                                                       
 • Wtedy są to wydatki na budowę własnego lokalu mieszkalnego i uprawnia nas to do ulgi mieszkaniowej.

Podatek VAT opłacany przy umowie deweloperskiej

Podpisując umowę deweloperską, musimy liczyć się z tym, że zapłacimy podatek VAT. Błędnie uważa się, że nabywca mieszkania od dewelopera płaci dodatkowo podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 2% wartości przedmiotu sprzedaży. Jednak Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zwalnia z płacenia tej daniny nabywców mieszkań od dewelopera - jest on należny jedynie w przypadku, gdy zakupu dokonujemy na rynku wtórnym. Nabywając mieszkanie, będziemy więc musieli zapłacić jedynie podatek VAT, najczęściej w wysokości 8% (wysokość podatku zależy od metrażu lokalu). Co do zasady podatek VAT jest już wliczony w cenę lokalu.

23 proc. VAT za zakup mieszkania będziemy musieli zapłacić nie tylko przy kupnie mieszkania o wysokim metrażu, ale także gdy przynależności do mieszkania (np. miejsce postojowe, komórka lokatorska) będą przez nas nabywane w formie lokalu użytkowego. W praktyce deweloper może zastosować trzy mechanizmy prawne przeniesienia prawa do przynależności:

 • przynależności mogą zostać sprzedane nabywcy mieszkania jako "typowa przynależność" wpisana do księgi wieczystej mieszkania (po wyodrębnieniu tej księgi);
 • przynależności mogą zostać sprzedane jako część nieruchomości wspólnej (deweloper musi wtedy doprowadzić do zawarcia między właścicielami mieszkań w budynku tzw. umowy o podział nieruchomości wspólnej do korzystania);
 • przynależności mogą zostać sprzedane jako ułamek w lokalu użytkowym (np. hali garażowej).
 • W tym trzecim wypadku przynależność (np. udział w hali garażowej) jest sprzedawany przez dewelopera na podstawie odrębnej umowy przedwstępnej, a VAT wynosi nie 8 proc. ale 23 proc.

Podatek od kupna nieruchomości

Przy zakupie mieszkania od dewelopera zapłacić musimy podatek od nieruchomości i według obowiązującego prawa nabywca płacić go musi od momentu zawarcia ostatecznej umowy przeniesienia własności. Po jej podpisaniu zgłaszamy transakcję w Urzędzie Miasta lub Gminy a tam wyliczana zostaje jego wysokość.

Decyzja o płatności tego podatku przez odpowiedni organ uwzględniać musi przede wszystkim powierzchnię użytkową nieruchomości i przynależnych jej pomieszczeń. Dodatkowo wszystko przeliczane jest według stawki za metr kwadratowy, która określana jest przez uchwały rady gminy bądź miasta. Przeznaczenie kupionej przez nas nieruchomości również gra tu rolę, dla nieruchomości komercyjnych podatek będzie wyższy.

Podatek od nieruchomości oczywiście naliczany jest co roku, może być rozłożony na raty. Należy zwrócić szczególną uwagę na postępowanie dewelopera, gdyż zdarza się, że przerzucają na kupującego ten koszt zaraz po odbiorze technicznym mieszkania, ale przed przeniesieniem własności lokalu. Takie postępowanie uważane jest za nieetyczne i niezgodne z prawem i można zgłosić je do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zadatek i zaliczka regulowane przy umowie deweloperskiej i rezerwacyjnej

Celem podpisania umowy rezerwacyjnej, która nie podlega regulacjom ustawy deweloperskiej, jest wyłączenie danego lokalu ze sprzedaży na okres wskazany w umowie, po upływie, którego gdyby do sfinalizowania umowy nie doszło, nieruchomość wraca do sprzedaży. Zawierana jest ona na przykład w sytuacji, gdy nabywca potrzebuje dodatkowego czasu w celu weryfikacji swojej zdolności kredytowej.

Podpisując umowę rezerwacyjną lub deweloperską trzeba być świadomym, że deweloper może zażądać od nas zapłaty zaliczki lub zadatku. Oba pojęcia brzmią bardzo podobnie, ale fundamentalnie różnią się od siebie. Zadatek przepada jeżeli kupujący nie wywiąże się z umowy rezerwacyjnej/deweloperskiej. Jeżeli to deweloper rozmyśli się, możemy żądać zwrotu podwójnej wartości zadatku, dlatego też zadatek jest rozwiązaniem korzystniejszym dla nabywcy. Jeżeli umowa nie dojdzie do skutku za porozumieniem stron bądź ani z winy kupującego lub dewelopera, zadatek zostanie zwrócony. Zaliczka nie jest zdefiniowana w kodeksie cywilnym. Jest wpłacana na poczet przyszłych należności i nie stanowi tak jak zadatek formy zabezpieczenia wykonania umowy. Nie można żądać jej zwrotu przypadku w wyniku niedotrzymania umowy, ani tym bardziej zwrotu podwójnej jej wartości.

Umowa rezerwacyjna może być również zabezpieczona kaucją (lub inaczej opłatą) rezerwacyjną, która zazwyczaj jest bezzwrotna, chyba że w naszej umowie zawrzemy warunek, którego niespełnienie (np. nieuzyskanie kredytu na zakup nieruchomości) pozwoli na odstąpienie od umowy bez utraty wpłaconych na jej poczet środków.

Najwyższym kosztem związanym z zawarciem umowy deweloperskiej jest taksa pobierana przez notariusza, szczegółowo opisana w punkcie 1.

Koszty cesji umowy deweloperskiej

Cesja umowy deweloperskiej to sytuacja, w której pierwotny nabywca lokalu od dewelopera przenosi swoje prawa i zobowiązania na nową stronę. Przenoszący prawo nazywa się cedującym (pierwotny nabywca nieruchomości), a nabywający prawo cesjonariuszem (nowy właściciel lokalu). Cesja umowy deweloperskiej może się okazać niezwykle skomplikowana i zależeć od tego, czy bank cesjonariusza zdecyduje się kredytować taką transakcję i od tego, czy cedent zapłacił już jakąś część swoich zobowiązań. Jeżeli chodzi o dodatkowe koszty, to niektórzy notariusze zaliczają taką transakcję do rynku wtórnego i doliczają 2% podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jeśli chodzi o podatek VAT przy cesji, to - zgodnie z najbardziej popularną interpretacją podatkową - przy cesji obowiązuje podatek VAT w wysokości 23 proc. Dlatego cesja może okazać się nieopłacalna, jeśli mieszkanie zostało nabyte "na działalność gospodarczą" (ustawa deweloperska wymaga formy umowy deweloperskiej przy kupnie mieszkania od dewelopera niezależnie od tego, czy nabywca kupuje nieruchomość jako osoba fizyczna, czy "jako działalność gospodarcza”).

Umowa deweloperska koszt

Dodatkowym kosztem z którym należy się liczyć przy nabywaniu nowego lokalu, są wypisy aktu notarialnego (cena w wysokości maksymalnie 6 zł za stronę) - całkowity koszt może wynieść 100-200 zł. Wpis roszczenia wynikającego z umowy deweloperskiej do księgi wieczystej będzie kosztować 150 zł niezależnie od wielkości nieruchomości.

Należy też pamiętać o 23% podatku VAT od wypisów i kosztu aktu notarialnego

Pewny Lokal to wiodąca firma w Polsce pomagająca klientom podczas audytów nieruchomości mieszkalnych. Jeżeli w przyszłości czeka Cię odbiór mieszkania lub domu, nie wahaj się i skorzystaj z pomocy sieci naszych specjalistów!

Harmonogram płatności za kupno mieszkania

Po podpisaniu umowy deweloperskiej nabywca ma obowiązek uiszczania rat za mieszkanie, określanych w umowie mianem transz. Zwykle pierwsza z nich powinna być zapłacona już kilka dni po podpisaniu umowy deweloperskiej (taka rata może się właśnie nazywać zadatkiem lub zaliczką). Terminy płatności poszczególnych rat wynikają z harmonogramu płatności ceny za lokal. Taki harmonogram zwykle jest załączony do umowy deweloperskiej (np. jako część prospektu informacyjnego). W teorii terminy poszczególnych rat mogą być ukształtowane dowolnie.

Wbrew pozorom ustawa deweloperska nie zabrania deweloperowi np. wymagać płatności pierwszej raty w wysokości 100 proc. ceny umowy już podczas podpisania umowy deweloperskiej (ustawa deweloperska wymaga jedynie podzielenia inwestycji deweloperskiej na "etapy", jednak "etapy" inwestycji i planowane terminy ich realizacji nie muszą i często nie pokrywają się z terminem płatności rat przez nabywcę). Między innymi dlatego, że deweloper ma pełną dowolność, jeśli chodzi o nałożenie na nabywcę obowiązku płatności rat i terminów tych rat, warto - przed podpisaniem umowy deweloperskiej - zlecić analizę tej umowy doświadczonemu prawnikowi, który będzie w stanie wskazać niekorzystne dla nas zapisy umowne, które powinny podlegać renegocjacjom z deweloperem. Dzięki takiej analizie, przeprowadzonej przez Pewny Lokal, dowiemy się, czy postanowienia z naszej umowy zbliżone są do standardowych zapisów, stosowanych także przez innych deweloperów.

Dodatkowo dokładnie sprawdzone zostaną załączniki do umowy, w tym Standard wykończenia, za analizę którego odpowiedzialny będzie doświadczony inżynier.

Opłata przekształceniowa

Opłata przekształceniowa, mimo że jest korzystna dla użytkowników wieczystych, to dodatkowy koszt, który muszą ponieść. Weszła w życie 1 stycznia 2019 roku, kiedy to przekształcono w prawo własności wieczyste użytkowanie gruntów, które są zabudowane nieruchomościami mieszkalnymi.

W przypadku kupna mieszkania od dewelopera być może będziemy musieli taka opłatę ponieść.

Wysokość opłaty przekształceniowej jest taka sama jak roczna opłata za użytkowanie wieczyste. Istnieje możliwość skorzystania z bonifikaty, zależnie od tego, do kogo należy dany grunt oraz czy opłata uiszczona zostanie z góry. W przypadku gruntów należących do Skarbu Państwa to 60%, a tych przynależnych gminie 60 do 99%.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy podpisywaniu umowy deweloperskiej?

Umowa deweloperska niesie za sobą pewne ryzyko dla kupującego a konkretniej chodzi o nie otrzymanie nieruchomości, za którą zapłacił. Zawsze zdarzyć się może, że deweloper splajtuje, że coś pójdzie nie tak i inwestycja nie zostanie dokończona a nawet rozpoczęta. Niestety, w tak skrajnej sytuacji kupujący nie ma, wbrew pozorom oczywistej gwarancji, że pieniądze zostaną mu zwrócone.

Możemy natomiast być uważni w trakcie sprawdzania dewelopera przed podpisaniem umowy aby nie dać się oszukać w przypadku rzeczy, na które mamy wpływ.

Przede wszystkim dokładnie sprawdź dewelopera, jego poprzednie inwestycje i opinie osób, które kupiły od niego nieruchomości. W Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów można sprawdzić rejestr klauzul niedozwolonych a jeśli deweloper jest tam wpisany oznacza, że nie warto mu ufać.

Sprawdź czy na pewno wpłacone pieniądze idą na mieszkaniowy rachunek powierniczy otwarty lub zamknięty, co powinno być zapisane również w koncie bankowym, na które wpłacane będą pieniądze.

Rachunek otwarty sprawia, że nabywcy muszą przelewać na niego środki w czasie prac budowlanych, więc do momentu ich zakończenia wszystkie środki od kupującego są już na koncie dewelopera, który może pobierać je regularnie na finansowanie danych etapów budowy.

Rachunek zamknięty pozwala wpłacić te środki dopiero po zakończeniu budowy i jest on lepszym rozwiązaniem jeśli deweloper nie odda inwestycji lub zbankrutuje niezależnie od etapu budowy. Wtedy będzie nam łatwiej odzyskać wpłacone pieniądze, bo nie zostały jeszcze przelane na konto dewelopera.

Przede wszystkim warto skonsultować umowę ze specjalistą firm takich jak Pewny Lokal, którzy będąc ekspertami w dziedzinie prawa nieruchomości, dokładnie ją przeanalizują i podpowiedzą czy deweloper jest wart powierzenia mu pieniędzy. Sprawdzą go dokładnie w UOKiK, przeanalizują jego poprzednie inwestycje, sprawdzą księgi wieczyste i wiele innych aspektów, które dla ludzi nie znających się na prawie budowlanym mogą wydawać się ciężkie do przejścia.

Wreszcie, Pewny Lokal zaproponuje doradztwo na etapie podpisywania umowy i jej analizę a także pomoc przy jej negocjowaniu a nawet ubieganiu się o kredyt hipoteczny.   

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

dr Piotr Semeniuk, adwokat od prawa nieruchomości

Poznaj Pewny Lokal

 1. Jesteśmy jedyną w Polsce firmą kompleksowo pomagającą w bezpiecznym zakupie mieszkania zarówno od dewelopera, jak i na rynku wtórnym.
 2. Pomogliśmy ponad 30 000 klientów w odbiorze mieszkania od dewelopera.
 3. Poza odbiorami pomagamy również w analizie umów od dewelopera oraz przeprowadzamy kompleksowe audyty techniczne i prawne na rynku wtórnym.
 4. Wreszcie pomagamy też w innych kwestiach, m.in. audycie działki, badaniu termowizyjnym lub przy sprawdzeniu ekipy wykończeniowej.
 5. Termin odbioru, analizy prawnej lub innej usługi możesz wygodnie zarezerwować online tutaj.

Na co zwracać uwagę podpisując umowę deweloperską?

Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Kary umowne w umowie deweloperskiej — jak z nich skorzystać, jak ich uniknąć?

Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.


Czy nasz artykuł pomógł Ci w Twoim problemie? Podziel się zdobytą wiedzą ze znajomymi!

Oceń artykuł:

 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
 • grade
Kupno mieszkania a lokatorzy
Średnia 5/5 na podstawie 1078 opinii.

Potrzebujesz pomocy przy sprawdzeniu umowy z deweloperem?

Analiza dokumentacji prawnej z Pewny Lokal:

Ogólnopolska skala

Ogólnopolska skala

Działamy na terenie całej Polski.

Wysoka specjalizacja

Wysoka specjalizacja

Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.

Realizacja w 48h

Realizacja w 48h

Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.

Jednolity format usług

Jednolity format usług

Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.

Zgromadzona wiedza

Zgromadzona wiedza

Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.

Dowiedz się, jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku pierwotnym

Poradniki

Zachęcamy do pobrania darmowych poradników przygotowanych przez naszych prawników i inżynierów

Poradnik o umowie deweloperskiej

okładka poradnika

Poradnik o karach umownych w umowach nieruchomościowych

okładka poradnika

Poradnik o rękojmi nieruchomości

okładka poradnika

Dowiedz się, jak podpisać umowę deweloperską.

Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.

Jak sprawdzić nieruchomość?

Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.

Kliknij na ikonę pewny lokal czarny domek
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!

strzałka