Wyjaśnijmy na początku czym jest siła wyższa - to jakaś siła, która uniemożliwia nam spełnienie świadczenia. Coś, co jest spowodowane nie z naszej winy, a jednocześnie siła wyższa musi występować powszechnie i musi wpływać na nas indywidualnie np. jeżeli przechodzi tornado, to nie możemy powołać się na to, że to tornado przechodzi gdzieś obok nas. Siła wyższa jest zdarzeniem niezależnym od człowieka. Według Sądu Najwyższego możemy wymienić trzy grupy decydujące o nazywaniu zdarzenia siłą wyższą i są to klęski żywiołowe, akt władzy i działania zbrojne. Obecnie podczas panującej pandemii COVID-19, czas wirusa i jego skutki również możemy nazwać siłą wyższą, dlatego właśnie w tym artykule, wyjaśniamy, jaki wpływ ma koronawirus na umowę deweloperską.
Pomimo tego, że istnieją spory dotyczące tego, czy COVID-19 zaliczymy do siły wyższej, to jednak wszystkie przesłanki na to wskazują, a co to oznacza dla konsumentów i deweloperów? Skutkiem uznania np. koronawirusa za siłę wyższą, czy wystąpienia innego zdarzenia należącej do siły wyższej może być przykładowo uniknięcie odpowiedzialności za niewykonanie lub nienależyte wykonanie postanowienia z umowy deweloperskiej. Jednakże musimy pamiętać o tym, że siła wyższa musi mieć bezpośredni wpływ na osobę, która nie wykonała tego, do czego się zobowiązała.
Jeżeli zastanawiamy się, czy występowanie siły wyższej daje możliwość odstąpienia od umowy deweloperskiej, to musimy wiedzieć, że możliwości odstąpienia od umowy są ograniczone i samo występowanie siły wyższej nie decyduje o możliwości odstąpienia. Jednak, co w przypadku, gdy nabywca będzie zwlekał z zapłaceniem kwoty za mieszkanie w wyniku działania siły wyższej i np. w wyniku utracenia pracy? Niestety nie mamy żadnej ustawy regulującej możliwość odstąpienia od umowy zarówno nabywcy, jak i dewelopera na skutek siły wyższej związanej z koronawirusem, gdyż wciąż obowiązuje konkretny czas ustalony w ustawie deweloperskiej, dający możliwość odstąpienia od umowy w konkretnych przypadkach.
Podsumowując, siła wyższa, COVID-19, nie może być uznana jako pretekst do dodatkowych możliwości pozaustawowych dotyczących umowy deweloperskiej. Nie zauważamy w tym przypadku żadnych przywilejów dla dewelopera, jak i nabywcy, dlatego właśnie każda sytuacja musi być rozpatrywana tylko i wyłącznie pomiędzy stronami umowy, według tego co uzgodnią, czyli od dobrej woli. W przypadku innych zdarzeń należących do siły wyższej, w umowie deweloperskiej powinna znaleźć się informacja dotyczące zwolnienia od odpowiedzialności. W przypadku wystąpienia siły wyższej powinny zostać wskazane dokładne postanowienia i działania w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania postanowień przez dewelopera, lub nabywcę.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!