Zakup mieszkania na rynku pierwotnym możliwy jest nie tylko od większych lub mniejszych spółek deweloperskich, ale także od spółdzielni mieszkaniowych.
Kupno nowego mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej nie musi wiązać się z żadnymi dodatkowymi ryzykami, pod warunkiem jednak, że nabywca nie jest członkiem spółdzielni, a zawierana umowa jest umową deweloperską, co gwarantuje bezpieczeństwo zakupu.
Dawniej ukończone mieszkania w budynkach stawianych przez spółdzielnię nie stawały się własnością kupujących - spółdzielnia przekazywała mieszkańcom jedynie spółdzielcze prawo do lokalu, pozostając jego rzeczywistym właścicielem. Obecnie taka sytuacja nie mogłaby mieć miejsca - mieszkania zbywane są wraz z prawem własności.
Ustawa deweloperska w przypadku lokali sprzedawanych przez spółdzielnię może, ale nie musi, być wiążąca. Zależy to od statusu nabywców lokali. W przypadku gdy mieszkania nabywać mogą jedynie członkowie spółdzielni, wówczas ustawa deweloperska nie ma zastosowania. Oznacza to, że kupujący nie są chronieni tak, jak w przypadku zakupu lokalu od dewelopera. Ustawa deweloperska zapewnia środki ochrony kupujących, takie, chociażby jak obowiązek gromadzenia środków wpłacanych przez kupujących na rachunku powierniczym otwartym lub zamkniętym, a nie na rachunku dewelopera. Środki z rachunku powierniczego zwalniane są dopiero po zweryfikowaniu przez bank postępów prac na budowie (rachunek powierniczy otwarty) lub po podpisaniu umowy przyrzeczonej (rachunek zamknięty). Dodatkowo umowa podpisywana jest w formie aktu notarialnego, co zapewnia stronom możliwość ewentualnego dochodzenia praw z umowy przed sądem. Umowa deweloperska w przypadku zakupu nowego mieszkania od spółdzielni mieszkaniowej będzie zawarta wyłącznie wtedy, gdy nabywca nie będzie członkiem spółdzielni. Wtedy wszystkie regulacje ustawy deweloperskiej są obowiązujące, co oznacza większe bezpieczeństwo transakcji (oczywiście pod warunkiem bardzo dokładnego sprawdzenia umowy z prawnikiem).
Zdarza się, że spółdzielnia nabywców niebędących jej członkami zaprasza do wstąpienia do wspólnoty przed zawarciem umowy, która w takiej sytuacji będzie miała formę umowy cywilno-prawnej bez zabezpieczeń z ustawy deweloperskiej. W takiej sytuacji warto ponownie rozważyć zakup lokalu, ponieważ może on nieść ze sobą ryzyka nieobecne w przypadku kupna mieszkania od tradycyjnego (i, co warto podkreślić, uczciwego) dewelopera.
Jeżeli decydujemy się na kupno mieszkania od spółdzielni, należy przede wszystkim dowiedzieć się więcej o sprzedającym, najlepiej od członków spółdzielni, jeżeli mamy taką możliwość. Dzięki temu zyskamy wiedzę na temat funkcjonowania spółdzielni, sprawności zarządzania, kosztów. Warto zapoznać się z regulaminem spółdzielni, jej statutem, sprawdzić zrealizowane przez nią inwestycje. Samą umowę również dobrze jest sprawdzić z prawnikiem.
Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość?
Uniknij kosztownych błędów! W 60 sekund odpowiedz na 5 prostych pytań, a my powiemy Ci, na co uważać!
Jeżeli interesująca nas inwestycja jest jednym z pierwszych projektów spółdzielni, dobrze jest dowiedzieć się jak najwięcej na temat jej twórców, dokładnie sprawdzić jej sytuację finansową (na ile jest to możliwe) i bardzo dokładnie zweryfikować też sam projekt, w czym wesprzeć nas może doświadczony inżynier.
Zobacz, jakie kruczki, zagrożenia i haczyki może mieścić w sobie umowa deweloperska.
Ekspert wyjaśnia wszystkie zawiłości.
Działamy na terenie całej Polski.
Nasi prawnicy są wyspecjalizowani konkretnie w prawie nieruchomości.
Sporządzenie raportu zajmie nam najczęściej 2 dni robocze.
Ustandaryzowane raporty z analiz umów rezerwacyjnych i deweloperskich.
Doświadczenie z setek audytów technicznych i prawnych w jednym miejscu.
Obejrzyj rozmowę naszych ekspertów.
Audyt nieruchomości to nie tylko równe posadzki i bezpieczne instalacje.
Kliknij na ikonę
żeby dowiedzieć się
więcej o usłudze!